5 картонски мебел за куклена куќа

Девојче кое си игра со куклена куќа

Пред неколку дена ви покажав неколку идеи да ги направите на многу едноставен начин, картонски куклени куќи За најмалите од куќата. Сега да видиме некои опции за да биде уште поцелосно и смешно. На овој начин, децата ќе имаат многу повеќе опции за игра и ќе можат да ги користат своите кукли. Секогаш имате можност да купите готов мебел.

Сепак, овие видови играчки обично се прилично скапи. Со рециклирани елементи целиот мебел можете да го изградите сами и украси што можете да ги замислите. Со малку бел лепак и неколку бои, можете да создадете онолку работи што сакате. Еве мал примерок, но можете да најдете многу повеќе кои бараат инспирација преку Интернет.

Картон мебел за куклена куќа

Куќа за кукли може да има онолку соби колку што сакате, особено ако сте ја направиле сами. Но, обично, обично има кујна, дневна соба, спална соба и бања. Мебелот можете да го оставите во картон, но со малку акрилна боја можете да му дадете некои детали во боја. Како дополнителен совет, препорачувам да ставите слој весник над картонот. Направете мешавина од бел лепак и вода и лепете ги парчињата хартија.

Откако ќе се исуши, картонот ќе биде многу подебел и посилен. Така ќе бидете сигурни дека децата можат да играат, без страв дека веднаш ќе се скршат.

Картонска кујна за куклена куќа

Картонска кујна за куклена куќа

Мала кујна е основна за секоја куќа во вредност од нејзината сол, како што можете да видите, не треба да имате многу алатки. Прво дизајнирајте го мебелот на хартија, на овој начин можете да ги имате мерењата и направете го целиот мебел од предната плоча на иста висина. Основата е правоаголна, само треба да ја менувате ширината во зависност од парчето мебел што сакате да го пресоздадете.

За да го направите попривлечно за децата, додајте неколку допири во боја во оваа мала кујна. Палто од акрилна боја ќе биде доволно, дури и ако сте лукав, можете да го дадете руралните или селските допири сликаат некои мали цвеќиња на рабовите.

Кујнска маса

Маса за кукли

За да ја завршите кујната, можете да направите многу едноставна табела од рурален тип. Потребни ви се само неколку стапчиња за сладолед и топол силикон. За да го комплетирате кујнскиот комплет, направете и неколку столици со исти материјали. Насликајте со весела боја или нацртајте едноставен мотив, срце, мал цвет или пеперутка со обележувач.

Мебел за дневна соба за куклена куќа

Мебел за дневна соба за куклена куќа

Дневната соба или дневната соба е уште една од собите што не може да недостасуваат во куклена куќа. Мебелот што го гледате овде има модерен стил, со прави линии. Можете да ги направите во овој стил, или можете да му дадете позаоблена завршница, со повеќе рустикален стил. Важно е дека, ако направите неколку парчиња мебел за иста просторија, сите имаат исти карактеристики.

За дневна соба можете да направите, на пример, софа или фотелји, ниска маса и ормар со полици каде што можете да чувате книги или украси. Ако сакате да направите поцелосен проект и куклената куќа што ја направивте има простор, можете да го креирате целиот мебел што ви го дозволува вашата фантазија и трпеливост.

Софа за куклена куќа

Куќа за кукли

Создадете тросед со картон и додадете некои парчиња ткаенина што симулираат вистинско парче мебел. Како што можете да видите, само треба да го залепите со врел силикон или лепак. Ако сакате да го направите тоа пореално, можете да додадете памук или парчиња гума од пена во ткаенината и перниците. Не е потребно да се шие ткаенината, можете да најдете специјален лепак за лепење ткаенини. Користете облека што ја имате низ куќата што повеќе не ја користите или остатоци од други проекти.

Кревет за куклена куќа

Картон кревет за куклена куќа

Конечно, ви оставам неколку идеи да направите кревет од картон. Спална соба не може да недостасува, а главниот елемент е кревет каде што можете да ги легнете куклите. Оваа опција вклучува едноставен метод на склопување, без потреба од лепак. Можете да го направите како што е најпријатно за вас. Додадете неколку допири на ткаенина за да им дадете добар одмор на зглобовите.

Картон кревет за куклена куќа

Еве ви ја оставам оваа последна опција, единечен кревет кој исто така вклучува и долна фиока. Ако не сакате да се комплицирате премногу, не го правете овој последен дел. Се сеќавам дека тоа е куќа за играње на најмалите деца, така што тие не треба да бидат многу елаборирани елементи.

Ова се неколку идеи, сигурни дека откако ќе започнете, ќе излезете со многу нови идеи за да ја направите куклената куќа на вашите деца уникатна и оригинална. Не двоумете се да ни го покажете вашиот проектСигурно може да послужите како инспирација за многу други мајки кои сакаат рачно изработени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Rosa dijo

    Колку слатко !!!!!!! благодарам за nessубезноста што им ја покажавте