5 рецепти за контрола на високиот крвен притисок во бременоста

храна против стрии
Ние веќе коментиравме во други прилики дека високиот крвен притисок е сериозен проблем за време на бременоста, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар, особено ако тие веќе имале висок крвен притисок пред бременоста. Покрај лековите, кои може да бидат потребни, веројатно веќе знаете која храна се препорачува, а која е забранета. Но, ние ќе ви помогнеме со нови рецепти. 

Ако во вашиот случај, високиот крвен притисок доаѓа од бременост, тој обично се развива пред 20 недели или трае повеќе од 12 недели по породувањето. Toе препорачаме пет рецепти, скоро без сол, но полни со вкус што ќе ви помогнат. Најважниот: колку подобро се грижите за себе, толку подобро ќе се грижите за вашето бебе.

Храна што помага во контролирање на високиот крвен притисок

крвен притисок од грозје

Носи еден диета богата со свежа храна помага во контролата на хипертензијата. Внимавајте на преработените производи консумирате, бидејќи повеќето од нив се богати со натриум. И, ова не е добро за бремена жена со хипертензија. Неколку месеци, заборавете на солта и заменете ја со некои зачини.

Трик, на скоро секој рецепт што го предлагаме додадете малку лук. За да не се повтори, ако ова е многу вознемирувачко за вас, извадете го јадрото или пресечете го на половина 5 минути пред да започнете да готвите. Губи некои свои својства, но сепак одржува доволно. Лукот е моќен вазодилататор и антиинфламаторно, па дури и ако дојде лето, има ноќи кога посакувате супа од лук.

Свежото овошје и зеленчук се одлична група на храна што нуди влакна, калиум, вода и антиоксиданси. Сите тие се нутриционистички компоненти поврзани со добра контрола на крвниот притисок во бременоста. На крушата е особено погодно овошје за оние кои страдаат од дијабетес, висок крвен притисок или кардиоваскуларни состојби.

Морски рецепти против хипертензија


на алги Тие ќе ви помогнат да обезбедите големи количини на калиум, суштински елемент во борбата против хипертензијата за време на бременоста. Тие исто така ќе ви обезбедат фолна киселина, влакна, многу вода и малку калории. Кафеавите придонесуваат за промовирање на циркулацијата на крвта, меѓу нив се Нори, Нишиме Комбу, Ито Вакам, Хизики, Араме, Аларија и Кочајујо.

На пример, можете да направите А. салата од леблебија зготвена со алги комбу. Овие обично се наоѓаат дехидрирани, така што само треба да ги ставите во вода. Со наут ќе вклучите мешунки. Мора да готвите компири и моркови со малку вода и без сол. Сега исечкајте целер, или коријандер, црни маслинки и украсете со сок од лимон и масло. И измешајте сè многу добро. Веќе го имате првиот курс, свеж и многу здрав.

Да се ​​подготви ова салати салати треба да измешате во чинија 6 чисти сардини, и без глави, со 4 мелени чешниња лук, масло и 2 сецкани лимони. По околу 10 минути испржете го само лукот без да наздравите. Сега додајте го маслото од порано, посипете оцет, малку природен домат, ловоров лист и сецкан магдонос. Сето ова се остава да врие, без сардините, 5 минути. Тогаш да, додадете ги сардините со лимонот и варете уште 10 минути. Идеално, тие треба да бидат во фрижидер неколку часа за да овозможат смирување на вкусовите.

Брзи и лесни рецепти против висок крвен притисок

бременост го намалува холестеролот

Да се ​​води мирен живот, без стрес и со доволно време за вежбање, покрај диетата, е она што најмногу ќе ви помогне против високиот притисок. Меѓутоа, ако немате многу време, или не сакате да готвите, еве едноставен и брз рецепт: Гаспачо од авокадо, краставица и јогурт.

Го вадите целото месо од две големи авокадо и го пасирате во блендерот со природен јогурт, подобро ако не е засладен, малку маслиново масло (ако забележите дека не е премногу кремасто), вода, половина чешне лук, и вода. Така што краставицата не се повторува, отстранете ги семињата и користете го само месото. Подготвени, и ако ви се допаѓа, додадете малку сок од лимон или бибер.

И сега објаснивме како да се подготви А. салата од ескарол, банана и орев. Во сад ставете ги исецканите лисја од ќилим, 1 банана исечена на половина месечина, ореви. И тука е тајната! Капини. Подгответе винегрет со сок од лимон и мед, без да претерувате и облечете ја салатата. Препорачавме ентива, бидејќи не предизвикува гас, но со мешани марули е исто така сигурен успех.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.