5 совети за да ги израдувате вашите деца

Радувајте ги децата

Дека децата се среќни е една од главните проблеми на кој било татко или мајка. Гледањето како растат како среќни, насмеани деца, несвесни за страдањата и проблемите во животот, е нешто што ги загрижува сите на сличен начин. Сепак, често се заборава дека децата не се среќни само затоа што, нивната среќа во голема мера зависи од семејниот живот.

Децата се задоволни со многу малку, она што навистина им треба е внимание, игри, чувство дека се сакани и уживаат во своето детство. Но, тие исто така треба учат вредности и развиваат одредени вештини, бидејќи на долг рок тоа е клучот за вашата среќа. Ако сте загрижени да ги израдувате своите деца, не пропуштајте ги овие совети. Затоа што може и треба да научите да бидете мајка или татко.

Како да ги израдуваме децата

Радувајте ги децата

Опишувањето на концептот на среќа може да биде незгодно, особено кога не се чувствувате среќни самите во вашиот секојдневен живот. За возрасните, среќата е релативна, минлива и недостижна, бидејќи во повеќето случаи проблемите ги засенуваат среќните моменти. Да се ​​скрие таа загриженост не е клучот, бидејќи децата сфаќаат дека нешто не е во ред и го фаќаат, дури и ако не знаат што е тоа.

Ако не сте задоволни, ако не можете да уживате во малите моменти и да им го покажете на вашите деца, тие најверојатно ќе развијат карактер сличен на вашиот. Завидната невиност на децата, она што предизвикува да бидат мотивирани од што било, што им предизвикува најмалку зачуденост и среќа, е она што мора да се зачува пред сè. Y не постои подобар начин да се направи тоа отколку да им се помогне да растат, учење да функционира во животот и секако, учење да се справува со неповолни ситуации.

Овие совети ќе ви помогнат да ги направите вашите деца посреќни

Развијте автономија кај децата

 1. Поттикнете ја нивната автономија: Среќата е емоција што се јавува од различни причини, исто така и кога целта е исполнета. Автономните деца се посреќни, бидејќи со секој нов предизвик што ќе го сретнат, ги достигнуваат тие важни врвови на среќа. Научете ги своите деца да гответе, облечете се, извршувајте различни задачи дома или трчајте малку закани за нив.
 2. Нека ги изразат своите емоции: Ако сакате плачење, зборување неконтролирано, смеење или ако чувствуваат лутина и фрустрација, нека ги изразат на кој било начин. Можеби не знаат добро како да зборуваат за своите чувства, затоа научете ги изрази ги своите емоции исто така ќе им овозможи да бидат посреќни.
 3. Развијте ја самодовербата на вашите деца: Првата loveубов секогаш треба да биде онаа што ја чувствувате за себе, тоа е основна лекција во образованието на децата. Прифатете се, ценете се со сите ваши доблести и научете да работите на вашите дефекти, е пред сè основна задача во размножувањето. Недостаток на самодоверба е главната причина за емоционални проблеми кои можат да се влошат со текот на времето.
 4. Поминете време со вашите деца: Квалитетното време е од суштинско значење во односот родител-дете. На децата им треба време и внимание, без други одвлекување на вниманието. Играјте со вашите деца без да бидат свесни за други работи, дури и ако тоа е само неколку минути секој ден.
 5. Loveубов, трпеливост и емпатија: Ова се вредности што, покрај понудата, треба да бидат всадени кај децата. Емпатијата им дозволува да се стават во кожата на другите и да бидат повеќе поддржувачки. Трпението им помага подобро да управуваат со тешките ситуации што може да се појави од ден на ден. Loveубовта е основа на среќата, вашата loveубов и наклонетост е она што може да ги направи вашите деца најсреќни, не штедете на наклонетост.

Научете ги своите деца да да бидат самите себе, да уживаат во животот како што сакаат, без размислување за тоа што другите би можеле да мислат. Да се ​​има личност и да се знае дека е различно е посебно им помага и да бидат среќни. Работете на себе, пронајдете ја вашата најдобра верзија и ќе ги воспитувате најсреќните деца на светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.