7 важни книги за позитивна дисциплина

Важни книги за позитивна дисциплина

Се повеќе родители доаѓаат во а позитивна дисциплина, да ги воспитуваат своите деца со здрав разум и да се обложуваат на позитивно воспитување. Многу родители пораснале под репресивно воспитување и со авторитарен карактер. Со цел подобро да разберат како да се едуцираат со друг, попочитуван пристап, многу семејства прибегнуваат кон книги за позитивна дисциплина

Ваквото образование е попозитивно и далеку ја зема таа дисциплина што се решаваше со викање и казнување. Оваа идеја се промовира, каде треба да се оцени семејното опкружување и каде не треба да паѓате во ексцеси, и родителите и децата.

Важни книги за позитивна дисциплина

Ќе вреднуваме листа на книги за позитивна дисциплина, некои се мали водичи ефективно да разберете како да станете свесни за овој тип на образование. Малку ќе се доближиме до потребата од едукативна и ефективна промена за многу семејства.

Позитивна дисциплина за деца од предучилишна возраст

Секоја фаза во животот на детето е важна. Во предучилишна фаза има многу сомнежи за неговото однесување. Оваа книга решава многу сомнежи за тоа како да се одговори на гневот, кога не сакаат да слушаат, фрустрации или лаги. Ги нуди најдобрите алатки за разбирање на нивното однесување од едно до неколку деца, дури и за семејства со еден родител.

почитувано родителство

Авторот на оваа книга се фокусираше на сите фази на развој низ кои таа еволуира. бебе до две години од животот. Пред сè, се фокусира на спиењето, храната и на тоа како родителите треба да постапат кога ќе се соочат со ваков тип на потреба.

Среќно родителство: како да се грижите и да го разберете вашето дете од 0 до 6 години

Нејзин автор е Роза Јове, голем професионалец и искуство во областа на образованието и воспитувањето на децата. Таа е и психолог и специјализирана за детска и адолесцентна клиничка психологија и психопедијатрија. Заедно со своето знаење, тој сака рационално и ефективно да изрази како да разбере дете од раѓање до шестгодишна возраст.

Важни книги за позитивна дисциплина

детски мозок

Неговите двајца автори: Даниел Џеј Сигел и Тина Пејн Брајсон. Неговото знаење ќе не натера да разбереме многу лесно Каков е детскиот мозок? Тоа не е книга која се занимава со позитивна дисциплина, но многу ќе помогне како да се вреднува и каталогизира нивното воспитување. Покрај тоа, суптилно успева да развие „12 револуционерни стратегии за негување на умот во развој на вашето дете“. Анализирајте ги реалните и секојдневните ситуации, како да го разберете и помогнете.

дисциплина без солзи

Нејзин автор е Даниел Џ. Сигел, клинички професор по психијатрија и автор на неколку книги, како онаа опишана погоре. Заедно со Тина Паје Брајсон, каде го анализираат образованието на детето и каде што треба да преовладува дисциплина без солзи. Тие навлегуваат во невролошкиот развој на детето и како родителите треба да реагираат, да разберат и да го оспорат секој непредвиден настан. Тие прават студија за тоа како да го претворат бесот во логичен и навремен одговор за да станат позитивни.

Важни книги за позитивна дисциплина

Мамо, не викај

Оваа книга се фокусира на создавање на најдобриот водич како да се направи. Одгледувајте среќни, самоуверени деца Останете подалеку од бес и употребете позитивна дисциплина. Таа е насочена кон оние родители кои ја губат својата ладнокрвност и не знаат да контролираат ситуација и завршуваат хистерични. Секоја ситуација ќе се анализира и како да се каналската комуникација да биде ефективна.

Дисциплина со љубов кон тинејџерите

Не би можело да изостане книга која се фокусира на оваа тешка фаза и за родителите и за децата. Многу од книгите се фокусираат на тоа како да ги воспитуваме децата од раѓање, но малкумина ни откриваат како да се постапи кога тие се тинејџери. Тоа е комплицирана фаза, но треба да и пристапите и како нешто прекрасно. Многу родители на овие адолесценти гледаат како на постари деца, но во зависност од случајот, тоа може да им предизвика поголем гнев и бунт. Сепак, ќе се фокусира на одбрана на секоја од околностите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.