8 начини да го поправите однесувањето на вашето дете

Дали удирањето по задникот на детето кога не прави нешто правилно е добро или лошо? Ова е една од најдискутираните теми кога се воспитува дете. Иако удирањето не се препорачува од повеќето педијатри и експерти за родителство, огромното мнозинство родители ширум светот признаваат дека ги тепаат своите деца.

мајка со дете на мотор во градината на нивната куќа

За многу родители, тепањето е најбрзиот и најефективниот начин за промена на однесувањето на детето. И често функционира на краток рок. Но, студиите го покажуваат тоа физичко казнување има долгорочни последици за деца.

Ако барате алтернатива за тепање, еве осум начини да го дисциплинирате вашето дете без употреба на физичко казнување.

Седи беспомошно поради лошо однесување

Удирајќи деца поради недолично однесување, особено ако е за удирање друго дете, испрати мешана порака. Вашето дете ќе се чуди зошто е во ред вие да го удирате, но не е во ред да го удира на пример брат му. Ако кога тоа се случи го казниме детето на стол седи без да прави ништо некое време, неговото однесување се подобрува. Правилно направено, ги учи децата да се смират, што е корисна животна вештина.

Но, за да бидат ефективни, децата треба да трошат многу време со нивните родители. Овој тип на казна ве учи да се саморегулирате, соодветно да ги изразувате своите емоции и да донесувате различни одлуки во иднина.

Изгуби одредени привилегии

Целта не е да го казните вашето дете да се покорува, туку да го ќе ви помогне да научите да донесувате подобри одлуки за иднината. Сепак, ова бара пракса. Ако донесат лоша одлука, научете ги дека последицата од донесувањето лоша одлука може да биде губење на привилегија. Загубата мора да биде поврзана со однесувањето.

Мора да објасните кога може да се вратат привилегиите. Како и обично, Доволни се 24 часа да го научи да учи од својата грешка. Така, можете да кажете: „Не сте можеле да гледате телевизија до крајот на денот, но можете повторно да ја гледате утре со подигање на играчките кога ќе ве прашам“.

Игнорирајте го благото недолично однесување

Иако на почетокот може да изгледа лудо, селективно игнорирање е често поефикасно од тепањето. Ова не значи дека треба да погледнете настрана ако вашето дете прави нешто опасно или несоодветно. Но, можеш игнорирање на однесувања како на пример кога тие само се преправаат дека бараат внимание.

Кога вашето дете се обидува да привлече внимание со лелекање или жалење, не му давајте го тоа што го сака. Мора да научите дека ова не е начин да барате работи. Прво кажете му дека тоа не е начин да го постигнете и кажете му како или кога да го направи тоа, следните пати игнорирајте го додека не ве праша добро. Со текот на времето, тие учат дека учтивото однесување е најдобриот начин да се задоволат нивните потреби.

мајка ја учи својата ќерка како да се однесува и какви последици има тоа

Научете нови вештини

Еден од главните проблеми со удирањето е тоа што не го учи вашето дете да се однесува подобро. Плескање на вашето дете затоа што има бес нема да те научи да се смириш следниот пат кога ќе се налути.

Тоа мора научете да решавате проблеми, да ги контролирате емоциите и да се посветувате. Кога родителите ги учат овие вештини, тие можат многу да ги намалат проблемите во однесувањето. Користете дисциплина која има за цел да поучува, а не да казнува.

Логички последици

Логичките последици се одличен начин да им се помогне на децата кои се борат со специфични проблеми во однесувањето. Логичките последици се конкретно поврзани со лошото однесување.

На пример, ако вашето дете не вечера, не дозволувајте му да јаде ништо пред спиење. Или ако одбијат да ги земат своите играчки, не дозволувајте им да си играат со нив до крајот на денот. Поврзете ја последицата директно со проблемот Однесувањето им помага на децата да увидат дека нивниот избор има директни последици.

Природни последици

Природните последици им дозволуваат на децата учат од сопствените грешки. На пример, ако вашето дете вели дека нема да носи јакна, оставете го да излезе и да се олади, доколку е безбедно (не опасно) да го стори тоа. Користете природни последици кога мислите дека вашето дете ќе научи од сопствената грешка. Следете ја ситуацијата за да бидете сигурни дека вашето дете не е во вистинска опасност.

2 мали деца си играат и споделуваат работи, добро однесување

Награди за добро однесување

Наместо да го тепате детето за лошо однесување, наградете го за добро однесување. На пример, ако вашето дете често се кара со своите браќа и сестри, воспостави систем за наградување да ги мотивира подобро да се сложуваат.

Обезбедете поттик да се однесувате, можете брзо да го промените лошото однесување. Наградите им помагаат на децата да се фокусираат на тоа што мора да направат за да заработат привилегии, наместо да го нагласуваат лошо однесување што треба да го избегнуваат.

Дајте му до знаење дека тоа го прави правилно

Кога малото добро се однесува, со браќата и сестрите, собира работи, се капе и сл. со слатки зборови нека знае дека добро му оди. Ако има неколку деца, посветете му повеќе внимание на тој што добро се однесува и кажете му дека добро му оди, кога оние што не се однесуваат ќе направат нешто како што треба, одете кај нив да им честитате. Ако сакаат внимание, дајте им до знаење дека ќе го добијат се додека добро се однесуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.