Кои се Döderlein Bacilli

вагина жена

Првиот пат кога слушнав за овој „Бацили од Додерлеин“ не знаев дека тоа е нешто што сите жени го имаат во нашето тело. И тоа е тоа, колку работи ќе има во нашето тело што не ги знаеме или не постојат сè додека доктор не објасни за што служат и за што служат во нашето тело?

Кои се Бацили од Додерлејн

Она што е јасно е дека природата е мудра и кога имаме нешто во нашето тело тоа е или затоа што нè предупредува дека нешто ни се случува или затоа што е нешто што треба да бидеме здрави и здрави. Во оваа смисла Додерлеин бацилите се дел од нашата бактериска флора во вагината.

Тие се бенинго бактерии кои не ве разболуваат дури и ако името ве тера да верувате во спротивното. Додерлеин бацилите се неопходни во нашата вагина, бидејќи тие ќе ви помогнат да ја одржувате киселата pH на вагината. Додерлеин бацили ќе ви помогне да спречите други микроби кои не се добри да предизвикаат болести или инфекции во вагината.

Затоа, бацилите Döderlein може да се опишат како пробиотички микроорганизми кои се користат така што ќе има рамнотежа во вагиналната флора. Бацилите се прилепуваат на мукозата и помагаат во превенција на патогени микроби и помагаат да постои соодветна pH на вагината.

вагина жена

Што ако има каква било промена во вагината?

Ако во кое било време во вагината има промена во нивото на Додерлеин Бацили (премногу или премалку), веројатно е дека ќе има промена на вагиналниот екосистем и ќе се појават вагинални инфекции затоа што бацилите не нивната работа добро во случај ако има помалку отколку што е потребно. Меѓутоа, ако има повеќе бацили отколку што се смета вашата pH на вагината паѓа и може да ја разбуди страшната инфекција со вагинален квасец.

Познавање на карличната област: дали знаете каква е вагината?
Поврзана статија:
Познавање на карличната област: дали знаете каква е вагината?

Како се откриваат промените?

Промените во вагината може да се откријат благодарение на прегледите кај гинекологот, се додека прават цитологија. Доколку се открие дефицит на бацили Döderlein, лекарот специјалист ќе препорача лекување на вагиналниот тракт со самиот бацил döderlein како пребиотик, нешто што е несомнено добра алтернатива на другите третмани.

Она што е важно кога има нерамномерност во тоаБацили од Додерлејн е дека вагиналната флора може повторно да се избалансира и дека на овој начин може да се избегнат можни вагинални заболувања и инфекции.

Додерлеинските бацили се најважните бактерии во вагиналната флора и тоа е дека помеѓу 10 и 100 милиони од нив може да се најдат на грам вагинална течност. Цел универзум само за нив во вагиналниот исцедок на жената!

Дали имаат повеќе имиња?

Можеби бацилите Döderlein кои не ги знаете со ова име, но можеби ако зборувам за лактобацилите тие ќе ви звучат познато. Тие го должат ова име на својот откривач кој бил германски лекар кој ги открил во 1894 година и затоа го имаат ова чудно име.

вагина жена

Нејзиниот откривач

Неговиот откривач беше повикан Алберт Додерлејн и е роден на 5 јули 1860 година во Аусбург и починал на 10 декември 1941 година во Минхен. Тој бил германски гинеколог кој студирал на универзитетот „Ерлангер“ каде што влегол во 1879 година и го стекнал својот гинеколошки степен во 1884 година.

Тој беше реномиран гинеколог бидејќи постигна разлики во три сфери од неговото поле на студии и работа: во бактериолошки истражувања, во неговите придонеси за акушерство и гинекологија, како и во неговата работа на гинеколошка радиотерапија.

Неговиот живот беше посветен на светот на гинекологијата и работам на универзитети и болници. Тој исто така пишувал книги ко-напишани со други професори во истата стручна гранка.

Накратко, можеме да кажеме дека бацилите Döderlein се бактерии кои им се потребни на сите жени во нашиот вагинален исцедок, но дека ни требаат за да бидат на избалансирано ниво, бидејќи ако не бидат на оптимални нивоа, би можеле да имаме многу досадни болести и инфекции во вагината . Во овој случај, ќе биде потребно да се оди на лекар што е можно поскоро за да може да го дијагностицира и третира проблемот што е можно поскоро.

Дали веќе ви е јасно за што се бацилите Döperlein, за што служат и од каде потекнува нивното име?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мејгли dijo

  Кога оваа флора на дудерлин е отсутна, како може да се реши?

  1.    јорвелис маса dijo

   На мојот тест за цитологија. Добив оскуден полиморфонуклеарен бацилар на додерлеин

   1.    Клаудија dijo

    Што значи резултатот од вагинален исцедок: грам (+) бацили од типот на лактобацилус (додерлеин)

  2.    Росио лехон dijo

   Добра вечер што да направите кога флората на додерлеин е отсутна, што би бил третманот

   1.    Мишел dijo

    Лекарот ви кажува за овули,

 2.   mila dijo

  Здраво, имам на секои две х три инфекции на урина и мојот лекар ми дава долги третмани со антибиотици од еден месец и x логично ја оставив флората Додерлеин отсутна. Што можам да направам за да се реши тоа? Јас користам вагинални пробиотици за да и помогнам на вагиналната флора, но не и да направам многу. Што друго можам да направам за да ја зголемам вагиналната флора и да не добијам повеќе инфекции на урина?