Çfarë është leucorrhea?

leucorrhea

Kur një vajzë bëhet grua, ndryshimet trupore janë rend i ditës dhe ajo duhet të dijë se ato do ta shoqërojnë gjatë gjithë jetës së saj të rritur. Trupi ynë është një kryevepër e natyrës dhe të dimë ta interpretojmë atë është detyra jonë.

Të gjitha gratë kanë rrjedhje vaginale dhe ne duhet të dimë variacionet që mund të pësojë kjo rrjedhë gjatë gjithë muajit dhe gjatë gjithë jetës. Nuk është gjithmonë e njëjtë, e njëjta sasi ose e njëjta ngjyrë nuk është gjithmonë e ndarë, kështu që sot do të përqendrohemi në të mësuarit çfarë është leukorrea

Leucorrhoea, çfarë është ajo?

leukorrea 1

El shkarkimi vaginal Është pjesë e jetës së grave. Ndryshon sipas moshës, jetës seksuale dhe kohës së muajit ose ph-së së vaginës. Gjatë gjithë jetës sime kam përjetuar shumë ndryshime në sekrecionet vaginale dhe të parat i kam vënë re sapo kam filluar jetën time seksuale. Mendoj se e njëjta gjë na ka ndodhur të gjithëve, me pak a shumë fat në përsëritje.

Gratë dinë për kandiozën dhe vaginozën bakteriale. Të ndryshimi i partnerëve seksualë, përdorimi i prezervativëve, marrja e kontrollit të lindjes ose veshja e të brendshmeve të ngushta ose najloni mund të përfundojë duke prodhuar disa ndryshimi i pH vaginale që çon në një gjendje. Unë inkurajoj veten të pohoj se nuk ka asnjë grua që nuk ka vuajtur ndonjëherë nga myku në jetën e saj. Kam kaluar të paktën një vit të tërë duke luftuar një kandiazë të përsëritur.

por çfarë është leucorrhoea? Për shkak se diçka shumë e lehtë për t'u interpretuar është djegia dhe kruajtja, ne tashmë supozojmë se është kërpudhat, dhe një gjë tjetër është të shohim një rrjedhje jonormale, por në shumicën dërrmuese të kohës nuk kruhet apo djeg.

leucorrhea

Leucorrhea është një rrjedhje vaginale e padëmshme, e bardhë dhe e imët. Ndonjëherë ka një erë të fortë, ndonjëherë jo.. Kjo është arsyeja pse dikush tenton ta injorojë atë dhe të shpresojë që të kalojë vetë. Në thelb është një sekret i mirë që ndihmon në balancimin e ph vaginal në mënyrë që patogjenët e tjerë të mos lulëzojnë, por ndonjëherë nuk është normale. Ne e dimë kur kemi më shumë rrjedhje se zakonisht ose kur kjo rrjedhë zgjatet me kalimin e kohës.

Mund të kemi leukore në lidhje me periodat, për shkak të ndryshimit të hormoneve. Këtë ndryshim të rrjedhës do ta vërejmë pak a shumë rreth periudhës së ovulacionit ose nëse mbetemi shtatzënë, pikërisht në fillim ose në tremujorin e tretë. Si e vërejmë? Epo të brendshmet duken vazhdimisht të lagura dhe nëse e prekni me gisht, do të mund të grumbulloni një sasi të vogël sekrecionesh të bardha. Natyrisht, gjithmonë me duar shumë të pastra.

Ndonjehere ajo rrjedhë mund të lëshojë më shumë erë se zakonisht. Nuk është një erë e shëmtuar, ne jemi mësuar me erërat tona, por këtë do ta vini re Është më intensive se zakonisht. Nuk ndodh gjithmonë, kjo duhet të merret parasysh gjithashtu.

leukorrea 2

Këtë vit, për t'ju dhënë një shembull, unë pata leucorrhoea dy herë. Unë e pata atë fluks të fortë për disa muaj dhe pas përdorimit të atyre ovulave me një dozë të vetme, ajo u largua. U kthye në kohë dhe këtë herë pa erë, kështu që shkova te gjinekologu dhe përfundova me ovula të një jave. Nuk kishte erë apo kruarje, por më tha se nëse e lija të largohej, këto simptoma do të shfaqen përfundimisht. Meqenëse im shoq nuk kishte asnjë simptomë, këtë herë nuk duhej të më shoqëronte në mjekim, si herët e tjera.

Tani, specialistë mjekësorë Leucorrhoea klasifikohet si e lëngshme dhe kremoze. varësisht se si janë në eksplorimin që bëjnë në vaginë, të ndihmuar nga spekulumi. Nëse terapia me vezë nuk e eliminon atë, duhet të merren mostra cervivaginale për të bërë kulturën përkatëse dhe për të goditur më mirë mjekimin.

Kur leucorrhoea është e lëngshme, kulturat priren të jenë negative dhe klasifikohen si fiziologjike. Mikrobet më të shpeshta në këtë kuptim janë candida albicans dhe gardnerella vaginalis. Nga ana tjetër, kur leukorrea është kremoze, priret të jetë më shumë patologjike dhe kulturat janë më pozitive.

simptomat e leukorresë

Lajm i mirë është ai leucorrhoea nuk është asgjë e keqeAsgjë që një vizitë te mjeku nuk mund ta rregullojë. Personalisht e rekomandoj gjithmonë shkoni në zyrë Kam miq që shkojnë direkt në farmaci, e kam bërë ndonjëherë, por pamja eksperte është me siguri më e rekomanduara dhe mund të shkurtojë rrugën drejt një kure. Ne nuk i kuptojmë supozitorët dhe pilulat dhe mund të përfundojmë duke përdorur një gjenerik, me spektër më të gjerë, kur kemi nevojë për diçka më specifike.

Ndryshimet në rrjedhë janë gjëja më normale në botë. Ka gra që për fat të mirë nuk i përjetojnë kurrë këto probleme, por ato janë më të paktat, kështu që nëse keni ose keni pasur leucorrhoea ose myk, atëherë mirë se vini në botën femërore. Me këto çështje ka etapa, herë rrinë me muaj, vijnë e shkojnë, herë zhduken me vite. Këtu luani shumë stres, e di, por ka gjithmonë gjëra që mund të bëjmë për të parandaluar.

Si parandalohet leukorrea? Para së gjithash, është në rregull që je një vajzë super e pastër, por ki kujdes. Higjiena e tepërt fshin plogështinë normale vaginale dhe hap derën për infeksionet. Asgjë për të përdorur bidetin shumë me dushet vaginale. Gjithashtu nuk rekomandohet përdorimi i sapunit të tualetit me parfum, edhe nëse ju pëlqejnë shumë. Ideali është a sapun neutral me glicerinë ose më e zakonshme nga të gjitha, sapun i bardhë për të larë rrobat.

parandalimi i leukorresë

Përdorimi i tamponëve rekomandohet gjithashtu vetëm kur është e nevojshme, edhe pse tani kupa menstruale është një alternativë e shkëlqyer për përdorimin e tamponëve që tashmë e dimë se bëhen me pambuk industrial dhe zbardhen kushedi çfarë. Dhe së fundi, përpiquni të vishni veshje të lirshme aq sa mundeni dhe preferoni gjithmonë mbathje pambuku tek najloni Do të më thuash që përdor mbrojtës të përditshëm…

Cfare mund te them? Nuk më pëlqejnë shumë dhe as gjinekologu im. Nëse nuk keni kurrë infeksione, atëherë vazhdoni, por nëse keni leukorre ose kandiazë, atëherë është më mirë të përdorni letër higjienike të palosur sesa një mbrojtës të përditshëm. A e dinit atë opsion? Letra nuk mbledh erëra dhe gjithmonë mund ta hidhni kur vizitoni banjën dhe ta ndërroni me një të re.

Dhe së fundmi, nëse merrni kontraceptivë është e mundur që ph vaginal të pësojë ndryshime. Diçka për ta kundërshtuar atë është hani kos çdo ditë. E njëjta gjë nëse për shkak të një infeksioni përfundoni duke marrë antibiotikë. Nuk është se është gjithmonë një zgjidhje, por probiotikët në kos ndihmojnë florën intestinale dhe vaginale.

Edhe nëse e juaja është e përsëritur mund të provoni të merrni probiotikë në baza ditore për një kohë të gjatë. Doktori më ka këshilluar në atë kohë, madje më ka thënë se ka pasur pacientë që tashmë të dëshpëruar për konkurrencën, e kanë vendosur kosin direkt në vaginë. Pa shkuar aq larg, sot në gjinekologji këto opsione merren parasysh si pjesë e trajtimeve më të përgjithshme kur bëhet fjalë për luftimin e kushteve vaginale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.