10 lojëra për të luajtur me fëmijën tuaj nga 0 deri në 12 muaj

Lojëra për fëmijë, fëmijë me lodër të verdhë dhe blu në duar

Stimulimi Sensori tek fëmija është shumë i rëndësishëm dhe lojërat që luani me të do të jenë jetike për zhvillimin e tij. Këtu janë disa këshilla që fëmija juaj të mësojë eksploroni mjedisin në mënyrë të sigurt, duke kaluar momente unike dhe argëtuese së bashku.

Lojërat për të cilat do të flas janë lojëra për bebe nga 0 deri në 12 muaj dhe do të shihni që janë shumë të thjeshta: shumë prej tyre bazohen në imitim, një nga mënyrat më efektive të të mësuarit. Mos harroni se, duke qenë kaq i vogël, hapësira e vëmendjes është shumë e shkurtër.

Luaj duke kënduar këngë, përralla dhe tregime

Edhe pse mund të duket shumë e vogël për këtë lloj aktiviteti, të gjithë fëmijëve u pëlqen të dëgjojnë zërin e prindërve të tyre. Ju mund të tregoni histori ose përralla duke përdorur zëra të ndryshëm për të përfaqësuar personazhet dhe duke ekzagjeruar tonin e zërit.

Kjo do ta ndihmojë atë ditë pas dite të mësojë më mirë gjuhën dhe si rrjedhojë të kuptojë atë që themi. Në përgjithësi, fëmijët i duan edhe këngët, të cilat relaksojnë dhe nxisin shqisën e dëgjimit.

luaj bëj fytyra

Ju mund të keni vënë re më shumë se një herë se si reagojnë fëmijët kur dikush bën një fytyrë qesharake.

Kthejeni të gjithë këtë në një lojë: bëni fytyra, ekzagjeroni lëvizjet tuaja dhe do të shihni që fëmija juaj pak nga pak do të fillojë të përpiqet të imitojë atë që bëni ju.

Lojëra me ujë

Mund të filloni duke përdorur një legen të vogël me dy gishta ujë dhe me ndonjë send të vogël brenda nga pellgu. Dhe nëse vëreni se bebi juaj e pëlqen, atëherë mund ta bëni testin me vaskë, lëreni të spërkasë disa centimetra ujë dhe mos e humbisni kurrë nga sytë. Sigurisht, mos e nisni direkt në vaskë sepse mund t'ju trembë.

Jepini atij lodra të ndryshme që mund t'i vendosë në ujë dhe shikoni se si reagon. Ndërsa rritet, mund të bëni eksperimente të reja: ujë me temperatura të ndryshme, ujë me ngjyra, akull... Me pak fjalë, lëreni të lirë imagjinatën tuaj dhe argëtimi (për të dy ju) është i garantuar.

lojëra me kulla

Me siguri e keni vënë re këtë Në këtë fazë të jetës, shkatërrimi është më interesant se ndërtimiTë paktën për fëmijët.

Ndërtimi i kullave dhe lënia e tyre t'i shkatërrojnë ato është shumë e rëndësishme për ta: i ndihmon ata të kuptojnë kufijtë e trupit të tyre, lëvizjen e trupit në hapësirë, forcën e tyre. Përveç vendosjes së tyre përballë një prej dukurive më të thjeshta shkak-pasojë.

Reflektime

Një objekt i përdorimit të përditshëm shumë i dashur nga fëmijët është pasqyrë. Ata janë gjithmonë të befasuar kur shohin një fëmijë tjetër përreth dhe do të bëjnë gjithçka për të gjetur se ky është vetëm reflektimi i tyre.

Luaj fshehurazi me fëmijën tuaj para pasqyrës: do të mahniteni nga magjia e zhdukjes – dukeni në imazhin e pasqyrës.

Ju mund të luani të njëjtën lojë me një lodër të mbushur ose lodra të tjera dhe më pas të shikoni reagimet e tyre.

lojëra me hije kineze

Hijet i magjepsin të gjithë fëmijët dhe të vegjlit edhe më shumë. I duan sepse nuk e kanë ende shikimin shumë të zhvilluar dhe magjepsen nga lëvizja e hijes në sfondin e bardhë, pikërisht sepse nuk ka kufij të qartë apo ngjyra të ndezura.

Mundohuni të krijoni figura të thjeshta me duart tuaja, në një lloj teatri hije dhe shikoni reagimet e tyre.

Flluska sapuni

Nuk ka asgjë më të lehtë për të bërë dhe më të suksesshme sesa flluskat e sapunit. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të krijoni flluska në ajër dhe t'i hidhni pranë foshnjës tuaj në mënyrë që ai t'i kapë ose t'i shpërthejë butësisht në kontakt me trupin e tij.

Do të promovoni aftësi të shkëlqyera motorike, shikim dhe vëmendje.

valle bebesh

Muzika në përgjithësi i qetëson fëmijët, dhe kërcimi gjithashtu përmirëson ekuilibrin dhe koordinimin.. Merrni atë dhe kërceni me të, duke lëvizur krahët në ritmin.

ndiqni zërin

përsëri për të stimuluar shqisën e dëgjimit, ja një lojë tjetër shumë e bukur: vendosni pranë tij një objekt që bën zhurmë, por pa u dukur. Ju mund të përdorni një rosë gome, një radio ose një orë alarmi. Ju gjithashtu mund ta lëvizni atë në drejtime të ndryshme në mënyrë që të ndjekë rrugën e zërit.

kuti muzikore

Kutitë muzikore dhe karuselet që varen në djep janë të shkëlqyera lojë për të vegjlit: kur të fillojnë të lëvizin do të vini re që vëmendja e tyre tërhiqet menjëherë nga lëvizja e lodrës dhe do të kënaqen për disa minuta.

Nëse mundeni, ndryshoni lojërat që kanë varur herë pas here dhe shikoni reagimin e tij kur e vë re.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.