A mund të hani karkaleca kur jeni shtatzënë?

A mund të hani karkaleca kur jeni shtatzënë?

Ka shumë rreziqe për gratë shtatzëna nga konsumimi i të ndryshmeve peshk, surimi apo edhe karkalecat dhe derivatet e tyre. Nuk ka rregull të rreptë në konsumimin e tij nëse marrja e tij bëhet në mënyrë korrekte dhe në kushte perfekte gatimi. Për këtë arsye, ne do të analizojmë se si të marrim karkaleca të ziera dhe derivatet e tij gjatë shtatzënisë.

Nuk ka dyshim se butakja është një ushqim i mirë për konsum, pasi është kontributi i hekurit, acideve omega 3, proteinave dhe zinkut Janë shumë të dobishme për organizmin. Sidomos në zhvillimin e foshnjës dhe kujdesin shëndetësor të nënës.

A mund të hajë një grua shtatzënë karkaleca?

Një grua shtatzënë mund të hajë karkaleca, sidomos, çdo varietet si karkalecat, langoustines, karkaleca deti ose karkaleca deti dhe çdo lloj butaku. Një fakt i rëndësishëm është marrja e tij kur ushqimi duhet të gatuhet gjithmonë meqenëse e papërpunuara nuk është aspak e shëndetshme. Nëse merret i papërpunuar mund të sjellë rreziqe shëndetësore për nënën dhe foshnjën.

Kur nuk duhet të hani karkaleca gjatë shtatzënisë

Nuk rekomandohet të merren karkalecat kur janë të papërpunuara ose të papjekura. Ka shumë lloje ushqimesh që nuk rekomandohet të hahen të papërpunuara gjatë shtatzënisë, duke përfshirë peshkun dhe mishin.

Konsumimi i tij në këto rrethana Mund të jetë një burim i madh mikrobesh. Karkalecat e papërpunuara mund të përmbajnë gjithashtu krimbin anisakis, kështu që mund të eliminohet duke e ngrirë ose gatuar në më shumë se 80°.

A mund të hani karkaleca kur jeni shtatzënë?

Gjithashtu rekomandohet që të gatuhet në mënyrë që të mos infektohet listeria ose salmonela, pasi këto baktere mund të kalojnë placentën dhe të infektojnë fetusin, duke shkaktuar një abort spontan ose të parakohshëm.

Karkalecat gjithashtu përmbajnë një substancë të quajtur kininë. dhe se mund të jetë e dëmshme për zhvillimin e foshnjës. Kjo substancë është e hidhur dhe gjendet në disa bimë për trajtimin e malaries. Ashtu si karkalecat, ka pije si tonik që përmbajnë gjithashtu këtë lloj lënde. Prania e kininës në karkaleca është shumë e ulët, për këtë arsye sasia e karkalecave për t'u konsumuar në javë është bashkangjitur në rreshtat e mëposhtëm.

marisco
Artikulli i lidhur:
Cilat janë rreziqet e ngrënies së produkteve të detit gjatë shtatëzënësisë

Mërkuri i pranishëm në peshk dhe karkaleca është një problem tjetër. Marrja e tepërt e kësaj substance mund të shkaktojë dëmtim të zhvillimit të trurit dhe mund të shkaktojë probleme të përqendrimit dhe të të mësuarit në të ardhmen. Për këtë, rekomandohet një konsum tolerant dhe i përgjegjshëm i peshkut dhe butakut gjatë shtatzënisë:

 • Duhet të konsumoni maksimalisht 150 deri në 300 g karkaleca deti në javë.
 • Karkalecat duhet të jenë shumë të freskëta ose nëse është e mundur të ngrira kështu që ato zgjasin shumë më gjatë.
 • Blini ushqimet e detit në faqet e besuara, me një prejardhje që vjen e etiketuar. Nëse nuk ndiheni të sigurt duke e ngrënë në restorante, hidheni, pasi nuk mund ta vërtetojnë origjinën e tij.

A mund të hani karkaleca kur jeni shtatzënë?

Vlera ushqyese e karkalecit

Karkalecat, si pjesa tjetër e butakëve dhe peshqve përmban përfitime të shumta për zhvillimin e foshnjës gjatë shtatzënisë. Megjithatë, është gjithashtu një aleat i madh për shëndetin e nënës:

 • Ai përmban një kontribut të rëndësishëm në acide yndyrore omega 3, shumë e rëndësishme për zhvillimin e sistemit nervor dhe të syve të foshnjës.
 • Përmban një kontribut të mirë proteina të pasura me aminoacide esenciale, Shumë e rëndësishme për zhvillimin e fetusit.
 • Kontribuon një burim i kalciumit e cila është thelbësore për forcimin e kockave dhe muskujve të foshnjës dhe nënës.
 • Ka një indeks të lartë të jodit, gjithashtu e rëndësishme për të kontrolluar funksionimin e gjëndrës tiroide, si të nënës ashtu edhe të fetusit.
 • Kontributi i vitaminave si p.sh B2 dhe B12, zink, selen dhe magnez.
 • Një përfitim tjetër është se ato kanë një përmbajtje të ulët yndyre dhe për këtë arsye ofrojnë kaloritë e duhura.

Në përfundim, Konsumi i karkalecave në shtatzëni lejohet, përderisa ato merren në mënyrë të racionuar dhe pa teprime. Të dhënat që kemi dhënë janë një rekomandim për t'u konsumuar ndërmjet 150 deri në 300 g karkaleca deti në javë. Duhet të kihet parasysh se konsumimi i tepërt mund të jetë i dëmshëm për shkak të tij përmbajtjen e kininës dhe merkurit. Dhe mbi të gjitha, mos e merrni kurrë të papërpunuar, por i gatuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.