Fëmija im nuk do të ndalojë së ngrëni, çfarë të bëj?

Fëmija im nuk do të ndalojë së ngrëni

Është një e panjohur e madhe kur ka raste kur Një fëmijë nuk do të ndalojë së ngrëni. Në realitet, çdo djalë apo vajzë ka nevojat e veta të veçanta, kështu që ndërsa përparojnë në rritjen e tyre, sistemi i tyre tretës bëhet i rregullt. Sidoqoftë, duhet të respektohen të gjitha llojet e shenjave, pavarësisht nëse fëmija është duke u rritur dhe duke fituar peshë normalisht.

Një fëmijë i shëndetshëm ka qenë gjithmonë i lidhur me të ngrënit shumë ose me rregullsinë e madhe. Edhe pse nuk është tërësisht realitet, sepse ka edhe fëmijë të dobët, të cilët hanë mjaftueshëm dhe janë totalisht të shëndetshëm. Por ka shumë shqetësim kur një djalë apo një vajzë nuk dëshiron të hajë, pasi shkakton shumë ankth tek prindërit. Në rastin e kundërt, Çfarë mund të bëhet kur një fëmijë është gjithmonë i uritur?

Çfarë ndodh kur një fëmijë nuk ndalon së ngrëni?

Foshnjat lindin me një oreks të lindur, ku duhet të hanë pothuajse sipas kërkesës. Në përgjithësi, ata zakonisht presin për të shtënat e tyre, afërsisht çdo dy deri në tre orë, por të tjerët duhet t'i bëjnë goditjet e tyre herë pas here.

Kur foshnja kalon shumë më tepër kohë në gji, Thith të gjitha lëndët ushqyese me siguri më të mirë. Fakti që ju e bëni atë shumë më shpesh nuk është gjithashtu një gjë e keqe, pasi do të merrni lëndë ushqyese dhe antitrupa shumë më të mirë ndaj forconi sistemin tuaj imunitar.

  • Ju duhet të Vëzhgoni çdo lloj rrethane që ndodh rreth jush, pasi çdo ndryshim në jetën tuaj familjare mund t'ju bëjë të krijoni më shumë ankth për të ngrënë. Një tjetër shkak mund të jetë se ata janë vazhdimisht të uritur kur nuk kanë ushqyer mjaftueshëm gjatë ushqyerjes me gji.
  • ju duhet të rishikoni nëse mënyra se si ndodh ushqyerja me gji është e saktë, nëse kapja e thithkës dhe mënyra e tij e thithjes është e saktë. Kjo mund të jetë një nga arsyet pse një fëmijë nuk ndihet i ngopur dhe dëshiron të kalojë një kohë të gjatë të lidhur me gjoksin. Ose që e kërkoni më shpesh se zakonisht.

Fëmija im nuk do të ndalojë së ngrëni

Kur një fëmijë ushqehet mirë

Siç e kemi përshkruar tashmë, kur një fëmijë kalon shumë kohë në gji, mund të jetë për shkak nuk ka qenë i kënaqur. Një tjetër shkak që mund të ndodhë është kur krijoni vetëm një thithje në gjoks me lidhje, sepse ndiheni më të qetë dhe më të sigurt. Në këtë rast, krijon një kërkesë totale, si ditën ashtu edhe natën. Në këtë rast, nëse fëmija nuk pushon së kërkuari, sidomos gjatë natës, bisedoni me pediatrin për një zgjidhje të mundshme.

Në secilin prej këtyre rasteve, ju duhet sigurohuni që fëmija të ushqehet mirë që ata të fitojnë peshën e duhur, dhe të shkojnë në më shumë, dhe që pelenat t'i lagin me normalitet total. Ato janë treguesit më të mirë për të parë një fëmijë të rritet i lumtur.

Foshnjat që marrin një shishe ose ushqim plotësues

Kur fëmijët pinë një shishe ose qumësht formule është shumë më mirë të dihet sa ushqim po marrin Është gjithmonë më mirë të shtoni një sasi të vogël më shumë qumësht për të ditur nëse jeni ngopur vërtet me sasinë që ju nevojitet. Në këtë rast, ne do të mund të dimë se kur dëshiron të ndalojë së ngrëni.

Fëmija im nuk do të ndalojë së ngrëni

Foshnjat kur fillojnë të ushqyerit plotësues Zakonisht fillojnë ngadalë. pasi futja e ushqimeve të ngurta është zakonisht më e shtrenjtë. Fëmija ka më shumë gjasa të kërkojë shumë më tepër nga furnizimi me qumësht, pasi Ai është ende ushqimi i tyre kryesor.

Rritja e foshnjës është klasifikuar gjithmonë me këto periudha: 3 javë, 6 javë, 3 muaj ose 6 muaj. Në secilën fazë të përshkruar është e lehtë të vëzhgosh se si fëmija po kalon një momenti i furnizimit, në mënyrë që të kërkoni ushqimin tuaj me më shumë nevojë. Në këto raste zakonisht vihet re se si është në një periudhë rritjeje së bashku me të ashtuquajturat “shpërthime”.

Nuk ka asnjë problem kur një fëmijë kërkon vazhdimisht ushqimin e tij, Ndoshta sepse keni nevojë për të. Ju duhet të vlerësoni që gjuajtjet tuaja janë bërë në mënyrë korrekte. Nëse foshnja është nervoz, qan vazhdimisht, njollos pak pelenat dhe nuk shton në peshë, është tregues se ushqimi nuk po e mbush sa duhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.