Rëndësia e mjekut obstetër në shtatzëni

Rëndësia e mjekut obstetër në shtatzëni

Mjeku obstetër në shtatzëni është një nga pjesët më themelore për ndjekjen korrekte të saj. Klasikisht është quajtur obstetër specialist i obstetrikës dhe gjinekologjisë dhe funksioni i të cilit i është atribuar kontrollit të shtatzënisë. Ai monitoron dhe trajton problemet shëndetësore që mund të lindin si tek nëna ashtu edhe tek fëmija.

Kur një grua merr vesh se është shtatzënë, shtatzënia e saj duhet të monitorohet në radhë të parë, ku do të informohet mjeku i familjes dhe ku do të referohet ai. Matrona. Në këtë mënyrë, të gjitha analizat dhe ekografia do të zyrtarizohen përmes mjek obstetër.

Dallimet midis një mjeku obstetër dhe një mamie gjatë shtatzënisë

Mamia dhe mjeku obstetër Ata janë dy profesionistë që drejtojnë një ndjekje për shëndetin e një gruaje shtatzënë. Ata duhet të punojnë në mënyrë të koordinuar për të arritur që shtatzënia të zgjidhet me garanci totale. identifikoni nëse ekziston rreziku i shtatzënisë dhe kryeni një ndjekje të vogël pas lindjes në të gjitha shtatzënitë.

Matrona

Mamia e monitoron shtatzëninë që në ditën e parë të regjistrimit. Ai do të ofrojë udhëzimet më të mira për të zëvendësuar një lindje, si duhet të kryhet ushqyerja me gji dhe kujdesi i nevojshëm për një foshnjë të porsalindur. Gjatë shtatzënisë, ai do të kontrollojë peshën e nënës së ardhshme, do të masë presionin e gjakut dhe variabla të tjerë. do të jetë në krye të Kërkoni të gjitha testet analitike dhe ultrazërit rutinë, dhe nëse diçka nuk është në rregull, ai do t'ju referojë te mjeku obstetër.

Rëndësia e mjekut obstetër në shtatzëni

Mjeku obstetër kryen kontrollet me ultratinguj që janë të nevojshme. Ai bën një vlerësim se si rregullohet evolucioni i tij dhe vendos nëse nevojitet më shumë ndjekje. Gjatë këtyre ekografive, ata do të analizojnë nëse foshnja po rritet normalisht dhe nëse nëna nuk kompenson ndonjë pengesë, siç është anemia ose infeksioni i mundshëm.

 • Në përgjithësi, shtatzënitë zhvillohen normalisht. Mjeku obstetër është kush bën atë vlerësim të mundshëm nëse nevojitet më shumë kontroll ose më shumë monitorim, pasi fatkeqësisht ka shtatzëni me një lloj rreziku.
 • Vizita e parë do të zyrtarizohet rreth javës së 12-të, ku bëhet ky vlerësim me të gjithë faktorët e tij.
 • Ekografia e parë dhe ato të mëpasshme do të kryhen.  duke qenë i pari transvaginale. Bëhet kontrolli i numrave të shtatzënive të mëparshme dhe kur konfirmohet data e rregullit të fundit.

Historia klinike dhe testet

Mjeku obstetër gjithashtu do të krijojë të tijën historia klinike e gruas shtatzënë. Duhet të bësh një sërë pyetjesh që kanë të bëjnë me prejardhjen e gruas. Është e rëndësishme të dini nëse ka pasur aborte të mëparshme, nëse keni ndonjë ndërhyrje kirurgjikale, ndonjë sëmundje, alergji apo zakone të jetës që duhen theksuar.

Në çdo vizitë, do të kryhet një kontroll i presionit të gjakut, peshës dhe të gjitha kontrollet para lindjes:

 • Një test gjaku gjatë tremujorit të parë. Do të analizohet numri i qelizave të kuqe të gjakut, qelizave të bardha të gjakut dhe trombociteve. Është thelbësore të dihet se si është sheqeri në gjak, nëse ka hepatit B ose C, testi për toksoplazmozë, rubeolë, HIV dhe numrin e antitrupave.
 • Ekografia e tremujorit të parë. Ky ekografi bëhet në java e shtatzënisë 12 dhe ku bëhet regjistrimi i matjeve të tyre, për të zbuluar nëse përkon me llogaritjet e treguara nga koha e shtatzënisë. Gjithashtu do të vërehet nëse ka ndonjë lloj anomalie dhe palosje nukale.
 • ultrazërit intravaginal Është e rëndësishme të kryhet në konsultën e parë, pasi shërben për të verifikuar që shtatzënia është duke u zyrtarizuar brenda zgavrës së mitrës. Është me rëndësi jetike të sqarohet se nuk ka shtatzënia ektopike ose një shtatzëni anembrionale.
 • Shqyrtimi i trefishtë. Në këtë vlerësim do të bëhet një analizë gjaku për të krahasuar tre substancat e prodhuara nga placenta dhe embrioni: estrioli i lirë, gonadotropina korionike dhe alfa-fetoproteina. Ky test do të zbulojë nëse ka anomali të mundshme kromozomale.

Faleminderit gjinekolog ose obstetër mund të gjurmohen evolucioni i shtatzënisë. Mamia do të bëjë gjithashtu ndjekjen e saj, ku do të regjistrojë të gjitha konsultat dhe analizat kartën e shtatzënisë. Kjo broshurë regjistron praktikisht të gjithë shtatzëninë, nga pesha e nënës e deri te analizat me ultratinguj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.