Si të përdorni mburojat e thithave të gjirit dhe kur rekomandohet përdorimi i tyre

Si të përdorni mburojat e thithkave

Mburoja e thithkave Është alternativa më e mirë për t'i dhënë përdorim laktacionit. Ka nëna që kanë shumë vështirësi në përdorimin e ushqyerjes me gji me fëmijën tuaj dhe për këtë arsye ata mund të përdorin mbrojtës silikoni thithkash. Ne do të detajojmë se si të përdorim mburojat e thithkave të gjirit dhe kur rekomandohet përdorimi i tyre.

Mburoja e thithkave është një zgjidhje efektive për të ushqyer foshnjën. Ka nga ata që besojnë se, në vend që ta zgjidhë problemin, krijon një problem tjetër në përdorimin e tij. Megjithatë, është një element me kosto të ulët, ku rekomandohet përdorimi i tij dhe testimi se deri në çfarë mase e zgjidh këtë problem.

Kur rekomandohet përdorimi i tij?

Ushqyerja me gji mund të ndikohet nga disa detaje që i analizojmë më poshtë. Në këtë rast është me rëndësi jetike përdorimi i veshjeve në mënyrë që të mund të lehtësojë mekanizmin e tij. Astaret janë një lloj gjilpërash që kanë përbërje lateksi ose silikoni. Profesionistët këshillojnë që përdorimi i tij duhet bërë në kohë dhe në rast se ka dyshime duhet konsultuar një mami për këshilla. Kur rekomandohet përdorimi i tij?

 • Kur fëmija fillon të ushqehet me gji dhe kanë probleme me kapjen. Zakonisht ndodh kur fëmijët kanë një lidhje të shkurtër të gjuhës ose kur lindin me sindromën Down ose janë hipotonikë.
 • Kur ushqyerja me gji ka filluar dhe nëna e ka të vështirë, qoftë për shkak të dhimbjes së madhe që i lind nga thithka. Eshte kur vuani nga thithat e lënduara, të plasaritura ose me gjakderdhje, Kjo në përgjithësi për faktin se foshnja nuk thith siç duhet dhe me forcën e saj të vogël e shkakton këtë situatë.

Si të përdorni mburojat e thithkave

 • Ka nëna që vuajnë nga thithka të përmbysura, të dobëta ose të sheshta. Shumë prej tyre refuzojnë të përpiqen të ofrojnë ushqyerjen me gji, por përtej heqjes dorë, përdorimi i mburojave të thithkave mund të provohet për të lehtësuar mbylljen.
 • Nëse përdoret ushqyerja me gji të përzierGjithashtu e mëson fëmijën të përdorë atë që është më praktike, në këtë rast shishen. Në këtë mënyrë, kur duhet të ushqehet me gji, ai do ta bëjë këtë në mënyrë të paqartë dhe të pavetëdijshme, duke bërë që ai të përdorë mburojat e thithkave për të lehtësuar ushqyerjen e tij.

Si të përdorni mburojat e thithkave?

Përveç dobisë së madhe të mburojave të thithkave, duhet theksuar se është një pajisje që duhet të përdoret në kohën e duhur meqenëse profesionistët tregojnë përdorimin e tij herë pas here dhe tërhiqeni sa më shpejt të jetë e mundur. Në momentin e përdorimit do të kryejmë hapat e mëposhtëm:

 • Ju mundeni zhytini linjat në ujë të vakët për disa minuta në mënyrë që ato të bëhen më të lakueshme për t'u përdorur.
 • Në mënyrë që ajo të mbërthejë më mirë astarin në gji, mund të ngopet me pak qumësht gjiri, lanolinë, lubrifikant ose ujë për ta bërë atë të ngjitet më lehtë.

Si të përdorni mburojat e thithkave

 • Vendosim disa pika qumësht gjiri brenda mburojës së thithkës, Kështu prodhohet mirë vula dhe më pas nuk do të duhet asgjë më shumë se sa të shtypet pak, në mënyrë që thithja të lehtësohet.
 • Rrotulloni skajin e astarit në mënyrë që të përmbyset. Duhet ta vendosni në thithkë dhe ta përqendroni, duke futur sa më shumë nga thithka dhe duke shtypur skajet poshtë.
 • Duhet të bëj rrotullojeni në mënyrë që skajet e prera të astarit të përshtaten në pjesën e hundës dhe gojës së foshnjës. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni që ka një hapësirë ​​midis majës së thithkës dhe fundit të gjirit, nëse jo, gjiri është ndoshta shumë i vogël.
 • Tani synoni pushtetin ofroni majën e astarit drejt gojës së foshnjës, ndihmojeni që të mund të hyjë në qiellzë, të mbyllë gojën dhe të jetë në gjendje të lidhet saktë.

Astaret janë një masë alternative për rastet ekstreme kur nuk është e mundur formalizon laktacionin natyror. Ne mund t'u drejtohemi atyre në kohën e duhur. Një masë tjetër që duhet të sigurojmë është mbajini gjithmonë të lara mirë për siguri më të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.