Si të sterilizoni një pompë gjiri

pompë gjiri

Kur mëmësia troket në derën tuaj, hapësirat tuaja ndryshojnë përgjithmonë dhe shtëpia juaj mbushet me koncepte dhe mjete të panjohura deri tani. Në një kohë të shkurtër ju duhet të kapni koncepte të tilla si mekonium, laktacion, përqindje, ose pompat e gjirit, për shembull. Të gjitha këto fjalë kanë të bëjnë me kujdesin ndaj foshnjës dhe për këtë arsye, është e rëndësishme që ju t'u bëni atyre sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse qëllimi juaj është të ushqeni me gji, por punoni ose e dini se do t'ju duhet të lëvizni me fëmijën tuaj jashtë shtëpisë, ekziston një element që do të jetë thelbësor për ju: pompa e gjirit. Ky objekt është një pajisje shumë e dobishme në periudhën e gjidhënies, duke qenë se i lejon nënës të nxjerrë qumështin e saj ndërmjet ushqyerjeve dhe ta mbajë atë për raste të tjera. le të shohim sot Si të sterilizoni një pompë gjiri

Këshilla për sterilizimin e pompës së gjirit

Si të pastroni pompën e gjirit

Mund të themi, e thjeshtë dhe e thjeshtë, pompë gjiri, por në realitet është një pompë gjiri ose pompë gjiri, Një pajisje manuale ose elektrike që nxjerr qumështin e gjirit dhe lejon ruajtjen e tij.

Kur nëna dëshiron të ketë qumësht gjiri për fëmijën sepse nuk do të jetë në dispozicion, për shembull, ajo duhet ta lërë fëmijën me dikë, ajo mund të nxjerrë qumësht dhe ta ruajë për një periudhë të caktuar kohe. Përdorimi i kësaj pajisjeje gjithashtu stimulon laktacionin në ato gra që nuk kanë aq qumësht ose në ato që kanë shumë dhe mund të pësojnë një moment inflamacioni në gji.

Qumështi i gjirit i nxjerrë duke përdorur këtë procedurë mund të ruhet deri në gjashtë orë në rreth 20ºC, por në frigorifer mund të zgjasë për disa ditë. Thonë deri në tetë, por nuk njoh asnjë nënë që i jep qumësht fëmijës kaq gjatë. Në realitet, nënat zakonisht nuk e ngrijnë qumështin, pompa e gjirit është më shumë për ato momente të jetës së përditshme ku e dini se nuk do të jeni në dispozicion.

Si të lani pompën e gjirit

Në këtë mënyrë, njerëzit e tjerë mund ta ushqejnë fëmijën përmes shishes, por pa hequr dorë nga përfitimet e ushqyerjes me gji. Në këtë mënyrë mund të pushoni edhe më mirë dhe kur të duhet të ktheheni në punë, mund të vazhdoni të ushqeni me gji derisa të vendosni.

Por pompa e gjirit, si të gjitha mjetet që bien në kontakt me ushqimin e foshnjës, duhet të pastrohen dhe sterilizohen siç duhet. Përndryshe, bakteret mund të arrijnë tek fëmija juaj dhe të ndikojnë seriozisht në shëndetin e tij, kështu që këtu janë disa mënyra Si të sterilizoni një pompë gjiri

Këshilla për sterilizimin e pompës së gjirit

Pastrimi i pompës së gjirit

Për të përdorur pompën e gjirit pa rrezikuar, thjesht duhet të merrni disa masa paraprake gjatë përdorimit të saj, si dhe në pastrimin dhe sterilizimin e mëvonshëm të saj, përpara se ta ruani. Ne shpjegojmë hap pas hapi se si duhet pastrimin e pompës suaj të gjirit në mënyrë që ajo të jetë sterilizuar plotësisht.

Mund të konsiderojmë tre momente të shkëlqyera, i pari është përpara se të përdorni pompën e gjirit: Së pari, sa herë që do të manipuloni pompën e gjirit, bëjeni atë me duar të pastra. Ju mund t'i lani duart me ujë dhe sapun për 20 sekonda për t'u siguruar që ato janë vërtet të pastra. Atëherë ju jeni gati për montoni pompën e gjirit dhe kontrolloni pjesët e saj: A ka lagështi, ka gjurmë qumështi? Nëse është kështu, pjesët duhet të pastrohen ose zëvendësohen. Gjithashtu, nëse ndani pompën e gjirit, atëherë absolutisht gjithçka duhet të pastrohet me një pecetë dezinfektuese.

Së dyti, pas përdorimit të pompës së gjiritpo gjëja e parë është ruajeni qumështin e shtrydhur në mënyrë të sigurt. Mund ta transferoni në një shishe të sterilizuar me kapak, të vendosni datën dhe orën dhe ta vendosni menjëherë në frigorifer, frigorifer ose në kone akulloreje. pako të ftohta nëse do të udhëtoni. atëherë ju duhet pastroni mirë ekstraktorin me peceta speciale dhe në fund, kontrolloni gjithçka, ndani pjesët dhe lajini të gjitha nën rubinet në mënyrë që të mos ketë mbetje qumështi.

lani pompën e gjirit

Ata mund të përdorin lavamanin, por me një tas brenda, jo në kontakt të drejtpërdrejtë me vetë lavamanin, përdorni ujë të nxehtë dhe sapun neutral dhe një sfungjer special, të cilin e përdorni vetëm me pompën e gjirit, do t'ju ndihmojë të pastroni të gjitha pjesët e saj. Pas shpëlarje gjithçka dhe largohu thajeni në ajër në një peshqir letre ose leckë të pastër në një vend pa pluhur ose papastërti.

Përdorimi i një pjatalarëse Rekomandohet vetëm kur prodhuesi i pompës së gjirit e autorizon ose e rekomandon atë. Dhe si bonus, nëse jeni adhurues i pastërtisë ekstreme, gjithmonë mund të përdorni një dezinfektues të paktën një herë në ditë në pompën e gjirit. Kjo rekomandohet veçanërisht nëse foshnja është më pak se dy muajshe ose ka lindur para kohe ose ka një sistem imunitar të dobësuar për ndonjë arsye. Nëse foshnja është më e vjetër ose e shëndetshme, dezinfektimi nuk është më i nevojshëm.

Dhe si e dezinfektoni nëse është e nevojshme? Procesi ka hapat e mëposhtëm: pastrim, dezinfektim, pastrim me avull duke përdorur mikrovalë ose zierje të pjesëve të pajisjes për rreth pesë minuta dhe tharje. Për të përfunduar, në thelb është një çështje e përmbushjes së hapave të mëposhtëm kur bëhet fjalë për të sterilizoni një pompë gjiri:

 • Çmontoni pajisjen pas çdo përdorimi. Në udhëzimet e përfshira me pajisjen, ju do të keni shpjeguar se si duhet ta çmontoni dhe cilat janë pjesët që mund të lagen.
 • Përdorni një tavë shumë të madhe për të pasur hapësirë ​​të mjaftueshme, mund ta shërbeni tenxheren me presion. Mbushni tenxheren me ujë çezme dhe vendoseni në zjarr derisa të fillojë të vlojë.
 • Lani secilën pjesë veç e veç. Ndërsa uji po nxehet, duhet të lani secilën pjesë veçmas me ujë të nxehtë dhe detergjent. Ju mund të përdorni pjatalarëse, uji i nxehtë do të ndihmojë në heqjen e mbetjeve dhe baktereve.
 • Vendosni pjesët në ujë të valë. Të gjitha pjesët që keni larë më parë dhe që mund të lagen, zakonisht është e gjithë pajisja, përveç pjesës ku është bateria.
 • Përgatitni një peshqir ose leckë të pastër. Kur pjesët të ziejnë për rreth 10 minuta, hiqini ato nga uji me piskatore dhe vendosini mbi leckën e pastër. Lërini të thahen plotësisht, pa përdorur ndonjë letër ose ind.
 • Pastroni me alkool ato pjesë që nuk janë të zhytura. Përfshirë tubat prej gome ose plastike përmes të cilave qarkullon qumështi, në këtë mënyrë do të shmangni përhapjen e kërpudhave dhe mykut.

Sapo të jeni gati, thjesht duhet të mblidhni pompën tuaj të gjirit dhe do të jetë gati për t’u përdorur kur të keni nevojë për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.