Што е буквален извод од матична книга на родените

Буквално извод од матичната книга на родените

Како и со огромното мнозинство на бирократски процедури што треба да ги правиме во текот на нашите животи, можеме да полудиме обидувајќи се да најдеме сигурен сајт каде што можеме да дознаеме што е буквално извод од матична книга на родените и чекорите што треба да ги следиме за да го добиеме. На официјалните веб портали во многу наврати ништо не кажуваат јасно, а некои други ја користат оваа дезинформација за да заработат.

Не се грижи, Ние од оваа публикација ќе се обидеме да ви помогнеме што можеме за да ги решиме сите тие сомнежи што го имате за тоа што е буквален извод од матичната книга на родените, каде се добива и што треба да се направи за да се добие.

Што е буквален извод од матичната книга на родените?

Новороденче

Можете да најдете широк спектар на видови сертификати неопходни за многу, и различни бирократски процедури. Денес ќе се фокусираме на буквалниот извод од матичната книга на родените. За оние кои не знаат што е овој сертификат, Станува збор за точна копија од изводот од матичната книга на родените, документ кој вообичаено се бара неколку дена по раѓањето на детето, откако неговите податоци ќе бидат запишани во соодветната матична книга на родените.

Откако ќе разјасниме за што зборуваме кога се однесуваме на овој сертификат, одиме до моментот кога се појавуваат сите сомнежи, бидејќи постојат различни потврди кои родителите или старателите можат да ги побараат. Една од нив е таа за која зборуваме овде, буквална потврда која е копија каде што се појавуваат сите точни податоци за бебето. Од друга страна, тука е и изводот од матичната книга на родените, каде што можете да најдете кратко резиме на најважните податоци.

Која е целта на буквалниот извод од матична книга на родените?

Неговата функционалност е поврзана со моќноста консултирајте се со информациите од граѓанскиот регистар во врска со новороденчето од лични причини. Во случај овој документ да биде побаран од која било јавна администрација, веројатно е дека ќе можете да управувате со соодветниот документ само со буквален сертификат. Некои од овие процедури се добивање на DNI или пасош, запишување во училиште, пристап до наследство итн.

Како се бара изводот на родените?

потпис на сертификат

Ако сакате да аплицирате за буквален извод од матична книга на родените, ќе треба да отидете во матичната книга на родените во која е запишано новороденчето, можете да отидете таму како што споменавме или да го побарате тоа по пошта. Постојат 4 чекори кои мора да ги земете предвид.  Можноста да се добие извод од матичната книга на родените е потполно бесплатна, само треба да ги следите следните чекори што ќе ги наведеме. 

Роден во оваа конзуларна демаркација

Сертификатот може да се побара од поштенска пошта, е-пошта или лично во канцеларијата на конзулатот. За да се добие овој сертификат, мора да се приложи следната документација:

 • Формулар за апликација
 • Копија од лична карта на барателот
 • Том и страница за регистрација (се појавува во семејната книга)
 • Видот на бараниот сертификат мора да биде наведен во барањето.
 • Ако сакате по пошта, запишете ја адресата на апликантот

Покрај целата оваа документација, може да се побараат дополнителни документи во конзуларното претставништво за да се оцени досието. Затоа, препорачливо е да прикачите телефонски број или адреса на е-пошта.

Роден во друга конзуларна демаркација

Изводот на родените во овој случај Тоа ќе биде побарано директно во конзуларното претставништво кое им одговара, следејќи ги чекорите што тие ги посочуваат на нивниот веб-портал.

Роден во Шпанија или регистриран

Можете да одите директно во канцелариите на матичната книга на родени, лично или по пошта, следејќи низа чекори кои се објаснети на страницата на Министерство за правда. Овој документ може да се побара и на истата веб-страница што штотуку ви ја оставивме.

Како што споменавме, буквалниот извод од матичната книга на родените е точна копија на оригиналниот документ за раѓање, во кој се појавуваат сите податоци за новороденчето. Знаеме дека бирократското прашање може да биде малку бавно и хаотично, но се надеваме дека ви помогнавме со ова објаснување за чекорите што треба да ги следите за да го добиете споменатиот сертификат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.