Развој на бебе старо 4 месеци

Развој на бебе старо четири месеци

Вашето бебе веќе има 4 месеци и времето помина, веќе влезе во својот втор триместар од животот и од овој момент ќе се зголеми неговата дружеубивост. Затоа, малиот сè повеќе забележува кога е сам и не му се допаѓа ова, тој ќе ве извести со својот плач за да одите да го барате, бидејќи токму сега она што најмногу го сака е да биде со мама. Тој дури и ќе ве бара со тресење на главата и ќе се обиде да ја види вашата слика за да се чувствува безбедно.

На четири месеци, вашето бебе веќе ќе може да се смее на глас и тој ќе може да емитува слогови како „па“ или „ма“, добро време е да го стимулирате вашето дете со зборови како „лук“ „мама“ или „папа“. Помеѓу 4 и 6 месеци, видот во боја почнува да се развива. Вашето дете ќе започне да ги визуелизира боите на предметите и сè ќе го привлече неговото внимание, особено најшарените играчки и предмети.

Промени во 4-месечното бебе

До сега, секоја недела во тежината забележувавте како вашиот син зема се повеќе грама, се додека не тежи околу 6 килограми. Како што влегуваме во вториот триместар, зголемувањето на телесната тежина се забавува така, една недела малото ќе добие околу 150 грама. Не грижете се бидејќи е нормално, сепак, не двоумете се да се консултирате со вашиот педијатар ако сметате дека вашето дете не добива правилно тежина.

Развој на бебе старо 4 месеци

Визијата на бебето сега е многу порафинирана и тој веќе многу повеќе ги гледа фигурите и луѓето околу него. Тој дури сака да се гледа во огледало и да се насмевнува себеси, исто така и на луѓето кои го сочинуваат неговиот семеен круг.

Друштвеноста на бебето се развива неверојатно, ќе им се насмевнете на вашето семејство и на доверливите луѓеКако и да почнат да бидат срамежливи во присуство на луѓе кои не се познати. Личноста на вашето дете почнува да се фалсификува и можете да му помогнете во овој процес, да го однесете на прошетка да запознае други луѓе, да му дозволите да комуницира со луѓе надвор од неговиот потесен круг.

Вештини на бебето на 4 месеци

Мускулите на вашето малечко се повеќе и повеќе развиени, тој веќе цврсто го држи вратот за да ја крене главата нагоре. Кога си легнат со лицето надолу, подигнете го трупот со помош на рацете и дланките на отворени раце. И кога лежи на грб, тој се обидува да ги фати нозете и да го стори тоа го свитка вратот за да ја крене главата. Може исто така да се тркала самостојно и почнува да претставува опасност, мора да бидете повнимателни кога е во соблекувалната или на кое било друго место на висина.

Вашето бебе става сè во устата, почнувајќи од неговите мали раце. Бебињата примаат најголеми дразби преку чувството за вкус и затоа цица сè што ќе најде. Specialе мора да се грижите особено за хигиената, и за нивните кукли и за своите раце. На овој начин можете да ги минимизирате ризиците бебето да зарази инфекција.

Јадење и спиење

Хранење на 4-месечното бебе

Со четири месеци, хранењето на бебето мора да остане исклучиво млеко, особено со доење. Не е препорачано воведе храна пред 6 месеци, сепак, постојат исклучоци. Во овие случаи, секогаш треба да биде под педијатриски рецепт, немојте да му нудите храна на бебето самостојно.

Што се однесува до спиењето на бебето, можно е вашето малечко да спие помеѓу 8 и 10 часа по ред во текот на ноќта, иако ова е нешто целосно проценето, веќе дека секое бебе е сосема различно. Бебето ќе продолжи да дреми неколку дена во текот на денот, иако секој пат кога ќе бидат пократки. Вашето дете останува будно подолго, поактивно е и поактивно комуницира со вас.

Многу бебиња започнете со запнување на почетокот на вториот триместар. Willе забележите дека вашето малечко нервозно ги гризе рацете и дека многу лигави. Испакнатоста на забите е многу вознемирувачка, но не треба да користите домашен лек, ниту фармаколошки, освен ако тоа не е исклучиво препорачано од педијатарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.