Зошто син ми го навлажни креветот?

Син ми го намокри креветот

Кога детето ќе го навлажни креветот може да се појават многу сомнежи и загрижености во врска со ова. Тоа е проблем што, иако е многу чест кај деца до 6-годишна возраст, сепак е хендикеп за многу семејства. Кога пристигнува обука за тоалет, многу е вообичаено да се мисли дека детето ќе може целосно и лесно да ја напушти пелената. Сепак, дневната контрола нема никаква врска со ноќната контрола.

Дете кое е во состојба да ги контролира цревата во текот на денот и да се олесни во бањата може да има потешкотии да го стори истото додека спие. Иако лекарите не знаат како да ги утврдат причините зошто детето уринира во креветот, на ист начин како што не е познато како да престане да го прави тоа, се верува дека е само дел од процесот на развој на детето.

Затоа, потребно е да се почитува времето што му е потребно на секој, без да го споредувате со други деца или со нивните браќа и сестри. Едноставно затоа што повеќето деца завршуваат со надминување на оваа фаза, иако во различни фази. Y во повеќето случаи, не постои медицинска или психолошка причина што предизвикува дете да го навлажни креветот од одредена возраст и кога ја контролира урината за тој ден.

Моето дете го мокри креветот, дали треба да одам на лекар?

Син ми го намокри креветот

Не е исто како што има дете некое ноќно истекување на урина, од време на време и во изолација, да се јавува постојано па дури и да помислите дека може да биде со предумисла. Ако вашето дете ја контролира урината во текот на денот и една ноќ има протекување, веројатно имало премногу вода за време на вечерата, дека не испуштил пред да заспие и може дури и да има малку сон што го прави да изгуби контрола на нивните сфинктери додека спие.

Сите овие се нормални ситуации што не треба да ве загрижуваат, бидејќи тие имаат тенденција да се случуваат природно со текот на времето. Многу поразлично е тоа што вашето дете го мокри креветот често, повеќе од 2 пати неделно и дека оваа ситуација трае неколку недели, па дури и месеци. Потоа, тоа може да биде проблем со мокрење во кревет или уринарна инконтиненција.

Во кој случај, потребно е да се консултирате со педијатарот за да ги пронајдете причините за проблемот. Инконтиненција на урина кај деца може да биде предизвикана од огромен број причини. Честопати, тоа е проблем со нарушување на спиењето, може да биде предизвикано и од емоционални проблеми или социјална ситуација што детето не знае како да ја контролира. Дури ако може да се должи и на медицински причини, како што се проблем со мочниот меур или бубрезите, сепак, ова се случува во изолирани случаи.

Заеднички причини

Син ми го намокри креветот

Ако вашето дете повремено го навлажнува креветот, може да биде за која било од овие причини:

 • Пијте вишок течности пред да заспиете: Ако детето легне веднаш по вечерата, веројатно е дека нема да може да испушти во бањата и да легне со празен мочен меур.
 • Побавен развој: Обуката за тоалетот започнува околу 3-та година од животот, но развојот може да биде побавен во некои случаи.
 • Емоционални проблеми: Разделба, семејни проблеми, непријатна ситуација на училиште или во најблиска околина. Ако детето одеднаш го навлажни креветот, кога тоа не го правеше порано, треба да барате надворешни причини што можат емоционално да му наштетат на детето.
 • Семејна историја: Ако таткото или мајката го навлажнувале креветот кога биле деца, поверојатно е да се повтори кај децата.
 • Нарушен сон: Децата кои немаат добра рутина за спиење, кои доаѓаат ноќта премногу уморни, имаат потешкотии при будење кога ќе почувствуваат нагон за мокрење. Уште повеќе, можеби не сте свесни дека имате таква потреба.

Иако во принцип тоа е нешто што е нормално кај деца под 6-годишна возраст, важно е да се процени дали станува збор за нешто ненадејно, повремено или дали станува рутина. Консултирајте се со педијатарот за да можете да направите следење и проценка на состојбата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.