Зошто син ми ја удри главата

син-хитови-глава

Се сеќавам кога мојот прв син имаше две години. Отсекогаш бил мирно, мирно дете. Но, одеднаш почна да ја тресне главата кон wallидот кога беше лут. ¿Зошто син ми ја удри главата?, Се прашував и не можев да најдам одговор.

Она што едно време мислевме дека е случајност, се претвори во мала навика што се повторуваше од време на време. Затоа, направивме консултација со вашиот педијатар. За среќа, тој ни рече дека тоа е само начин на изразување, обичај што, како што пристигна, наскоро требаше да го напушти. И така се случи, откако неколку месеци си ја тресна главата со theид во фрустрација еден ден тој престана да го прави тоа.

Удри во главата

За ниту еден родител не е пријатно да гледа како своето бебе спремно ја удира главата. Или ќе се удрат едни со други со рацете или ќе удрат со главата во креветчето, подот или theидот. Тоа е нешто што ги вознемирува возрасните, кои бараат различни начини да ги смират или да го одвлечат вниманието од нив. ¿Зошто син ми главата удира против wonderидното чудо?

син-хитови-глава

Во повеќето случаи, потребата од одредени бебиња да треснат со главата е поврзана со нивната емоционалност и начин на кој наоѓаат за да го изразат својот гнев или фрустрација. Кога се чувствуваат лути, тие не знаат како да најдат подобар начин за управување со своите емоции и ги имаат овие испади. Во некои случаи тие можат да бидат лесни удари, но во други тие можат да бидат понеконтролирани. Во овие случаи, вообичаено е да се приклучат и плачење, врескање и силни бури.

Кога емоционално управување со бебиња поврзани со гнев, може да се случи а синот ја удира главата во потрага по смиреност. Со ова, тие наоѓаат начин да се смират пред да заспијат. Во овие случаи, станува збор за многу меки удари, повеќе слични на движењата што се повторуваат отколку на силните удари. Вообичаено е овие деца да треснат со главата кон перницата или креветчето. Тие бараат олеснување и релаксација и го наоѓаат со повторување на оваа акција.

Во поретки, но и посериозни случаи, деца удираат по главите тие можат да манифестираат симптом поврзан со аутизам. Општо, овој гест е придружен со други симптоми, како што се мала или никаква социјална интеракција, силни емоционални реакции или испади и одложен говор. Од друга страна, движењето на главата се случува повторувачки и често е придружено со звуци или стенкања.

Што да правам ако моето дете ја погоди главата

Тешко е да се знае што да правам кога нешто ќе му се случи на дете. И повеќе кога тоа предизвикува фрустрација кај возрасните, кои не ги наоѓаат причините зошто а момче ја удира главата без очигледна причина. Првото нешто е да останете смирени за да му помогнете на детето да ја прекине реакцијата.

Ако е тоа синот удирајќи ја главата Пред да заспиете, бидете во искушение да го запрете. Веројатно е дека по неколку минути тој ќе застане само штом влезе во фаза на спиење. Ако ја погоди креветчето, можете да ставите удар за да спречите силно удирање.

син-хитови-глава

Кога а синот ја удира главата За нервоза најдобро е да престанете да обрнувате внимание. На овој начин, детето ќе разбере дека тоа не е акција што постигнува добри резултати. Игнорирајќи го, детето ќе биде принудено да прибегне кон други ресурси кои се покорисни за да се смири додека учи да управува со својот гнев и емоционалност. Секако, обрнете внимание на ризиците, избегнувајте да имате предмети со кои можете да се удрите и повредите. Ако бебето забележи дека неговото однесување не ви втурнува, тој ќе престане да го прави тоа затоа што не ја постигнува својата мисија.

Нозете на мојот син болат
Поврзана статија:
Зошто му болат нозете на мојот син?

За поризични хитови, време е да се дејствува. Ако вашето дете силно ја удри главата, можете нежно да ги држите рацете за да го забавите моментумот. Разговарајте со него смирено и со убов. Во случај на сомневање дека ова однесување е симптом на некој вид нарушување, консултирајте се со вашиот педијатар, особено ако се додадат некои од опишаните симптоми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.