Облекување на бебето во зима

Chilblains кај доенчиња и деца

Конечно доаѓа студената сезона и со тоа, настинки, отитис, грип и медицински проблеми кои произлегуваат од ...

пумпа за гради

Која е најдобрата пумпа за гради

Пумпа за гради е многу попрактична отколку што изгледа. Денес ви кажуваме како да ја изберете најдобрата пумпа за гради за вашите лични потреби.

доење

Предности на доењето

Придобивките од доењето се многу, и за мајката и за бебето. Денес зборуваме за тоа кои се овие придобивки.

Колку треба да тежи бебето при раѓање?

Тежината на бебето е една од грижите на родителите за време на бременоста. Ние ви кажуваме колку треба да тежи бебето при раѓање и кои фактори влијаат на тоа.

Iceитарки од ориз за бебиња

Риба каша за бебиња

Риба каша се воведува во исхраната на бебето околу 10 месеци, тоа е многу корисна храна, неопходна за нејзиниот развој

Бебе игра

Дали вашето бебе се дехидрира?

Во лето и во топлината на топлотниот бран, потребно е да се знае кои се симптомите на дехидрираност, особено кај бебињата затоа што се поранливи.

Прва каша на бебето

Каша со мајчино млеко

Во бројни прилики разговаравме за многу придобивки што ги нуди мајчиното млеко за бебињата. Всушност, денес ...

Кошмари кај бебињата

И бебињата имаат кошмари

Иако кошмарите може да изгледаат како возрасна работа, вистината е дека и бебињата можат да страдаат од нив поради ...

количка за бебиња

Како да изберете количка

Постои широк спектар на колички и тешко е да се одлучи. Затоа денес зборуваме за тоа како да изберете количка за бебиња според вашите потреби.

Развој на бебе старо 7 месеци

Развој на бебе старо 7 месеци

Како треба да се одвива еволуцијата во развојот на 7-месечното бебе? Ова е едно од најчестите прашања кај новите родители

Доење

Како да направите повеќе мајчино млеко

Огромното мнозинство на нови мајки имаат тенденција да чувствуваат загриженост и сомнеж во врска со нивното производство на мајчино млеко. Особено за време на ...

бебе 1 месец

1 месец развој на бебе

Вие нема да можете да ги тргнете погледите од новороденото бебе, секое достигнување е забава. Ние ви кажуваме за развојот на 1-месечно бебе.

Хранење на 12 месеци

Хранење на бебе на 12 месеци

До првата година, воведувањето во храната е практично завршено. Бебето ќе почне да јаде иста храна како и остатокот од семејството

Комплементарно хранење на 9 месеци

Хранење на бебе на 9 месеци

Комплементарното хранење може да биде предизвик за многу родители, но не е многу полесно за бебето. Се користи за

Девојка спие сама во својот кревет припиена до своето плишано животно.

5 митови за спиењето од детството

Вообичаено е родителите да се обидат да го пронајдат најдобриот метод за нивните деца лесно да заспијат и да обезбедат квалитетен сон. Како општо правило, постојат многу митови околу детскиот сон кои не се ниту стопроцентни точни, ниту пак имаат ист ефект врз сите деца.

Мајка и бебе

Митови и вистини за децата

Постојат различни митови за сè што ги опкружува мајчинството и воспитувањето на децата. Многу од нив се лажни и тука прегледуваме некои од нив

убаво бебе со сини очи

Тренди имиња на девојки

Имињата на модните девојки се идеални за да изберете совршено име за вашата ќерка! Запознајте некои од нив во оваа листа што ја подготвивме за вас.

убаво бебе топло со капа

Чудни имиња на девојки

Ако сте бремена со девојче и сакате чудни имиња, но тоа е убаво, тогаш ... Не пропуштајте ги овие чудни имиња на девојки!

фотосесија за бебиња во гнездо

Имиња на шпански девојки

Имињата на шпански девојки добиваат се повеќе тренд и тоа не е за помалку! Прекрасни се, која најмногу ви се допаѓа? 35 уникатни идеи!

бебе девојче насмеано

Имиња на убави девојки

Ако размислувате да го именувате вашето девојче, но имате многу проблеми ... Не пропуштајте ги овие 35 убави имиња на девојчиња со нивното значење!

Новороденче што плаче

5 причини зошто бебето плаче

Плачењето е единствениот метод на изразување што го имаат бебињата. Се проценува дека новороденчињата трошат околу ...

Предвремено бебе го фаќа прстот на неговата мајка.

Грижа за предвремено родено бебе во првата година од животот

Предвремено породување се јавува пред 37-та недела од бременоста. На предвремено родените бебиња им треба низа посебна грижа, во болница и за нив Првата година од животот на предвремено бебе да биде подобро, тоа оди од болничка нега се додека не пристигне дома и не се грижат родителите.

Пелени за еднократна употреба наспроти пелени со крпа

Имиња на девојки

Барате имиња на девојки? Не пропуштајте го нашиот избор на најубави, оригинални, модерни или класични имиња за девојчиња меѓу другите.

Бебе спие на креветче во фотосесија на новороденчиња

Безбедност во фото сесии на новороденчиња

Многумина се мајки кои неколку дена по раѓањето на своето дете одлучуваат да го однесат на фотосесија за новороденче. Познат е уметничкиот дел од новороденчето Фотосесиите за новороденчиња се направени за да имаат убаво сеќавање на бебето, но пред убавината мора да преовладува вашата безбедност.

новороденчиња iosубопитства

Newубопитства за новороденчиња

Бебињата се преслатки, гушкави и полни со iosубопитност. Не пропуштајте ги овие curубопитства кај новороденчињата кои можеби не ги знаете.

Го откривме куферот Бебешки играчки

https://www.youtube.com/watch?v=aqCg0FuolPo&t=35s&pbjreload=10 !Hola chicas! ¿ Que tal el verano? Seguro que muy entretenidas con vuestros Conocemos todos los juguetes y complementos que trae nuestra muñeca en su maleta ¡que divertido! Podempos conocer nuevos juguetes y accsorios para bebés.

Доење

Доење, подарок за живот

Доењето има толку многу придобивки за развојот на бебето, што може да се смета како најдобар подарок што ќе го добие во животот

Бебе игра

Како да се заштити бебето дома?

Кога ќе се вратите дома со вашето бебе, САМО може да гледате опасности насекаде. Еве како можете да го чувате вашето бебе безбедно.

осамена мајка

Осаменост и отфрлање на мајката што дои

Кога сте мајка, ги разгледувате мислењата на другите, сепак другите припаѓаат на вас и на вашето дете, како што е доењето. Општеството и вашата околина доаѓаат да ви судат и да не ве поддржуваат. Чувството на осаменост и отфрлање може да ве нападне и покрај убедувањата. Ве поканувам да откриете како влијаат на мајката.

чувајте мајчино млеко

Како да се чува и користи изразено мајчино млеко?

Штом мајчиното млеко е изразено, мора да го чувате и зачувувате. Ние ви кажуваме како да го чувате и подготвувате тоа млеко во оптимални услови, така што ќе ги задржи сите свои својства кога ќе му го дадете на вашето бебе.

Дете деветмесечно бебе ползи

Вашето бебе е уникатно

Вашето бебе е уникатно и сигурно ќе ви биде учител, тој ќе ве научи дека е уникатно во светот и што вреди за другите бебиња, веројатно нема да му служи.

Новороденче

Како се развива мозокот на вашето бебе

Мозокот на новороденото бебе е најмалку формиран орган кога ќе се родиме. Овој орган, покрај тоа што расте со текот на годините, претрпува и голема внатрешна трансформација. Постојат неврони кои не се активираат за време на раѓањето и кои со текот на времето, тие се поврзуваат едни со други, формирајќи широка нервна мрежа.

Дои го моето бебе

Доење

Доење: доење од антрополошка и социолошка гледна точка. Борбата на мајките кои дојат за да го заштитат правото на доење на своите деца.

имиња за бебе

Што ти значи името на бебето?

Понекогаш не станува збор за вистинското значење на името, туку за тоа што значи тоа за вас. Од значењето со кое одлучивте дека тоа ќе биде неговото име. Ја разјаснуваме важноста на ова во вашата врска со вашето дете.

Прочитајте приказни на глас

Зошто е добро да им читате на своите деца, дури и ако тие не знаат ниту да зборуваат

Добар метод за поттикнување на читањето кај младите е да се поврзе со нешто што е пријатно за нив. Кој подобар начин да ги запознаете своите деца со светот на книгите отколку да читате заедно секој ден.

Бебе и книга

Книги и бебиња

За бебето, книгата е вашето време заедно и споделени емоции. Книгата е инструмент, покрај зголемувањето и едукацијата во вредностите и промовирањето на навиката за читање, за развој на јазик, психомоторни вештини итн.

среќни мајка и ќерка

Зошто бакнежите се толку важни за вашите деца

Денес е меѓународен ден на бакнежот, затоа ја објаснуваме важноста на бакнежите за вашите деца и она што е потребно е да им го покажете со вашиот пример, овој прекрасен начин на изразување на вашата loveубов кон другите.

Твоето млеко е убов

Колку хранење треба да земе бебето?

Доењето е на побарувачката, нема часовник за неа. Затоа, бебето треба да земе колку што сака хранење. Не е важно дали поминале три часа или не, дали „ти е редот“ или „не ти е редот“, по барање е ... на барање.

ергономско носење

Носењето е здравје и тоа е исто така тренд

Понекогаш премногу се грижиме за носење затоа што се грижиме да не се видиме добро, друг пат тоа е поради страв да не му нанесеме штета на грбот или на бебето. Ние ви помагаме да ги решите вашите сомнежи и да се ослободите од вашите стравови.

Време за капење со деца

Дознаваме колку е важна и забавна дневната бања со нашата кукла Ненуко, која одлично се забавува и игра со своите играчки.

Не

Постави граници

Поставувањето разумни граници е природно бидејќи целта на овие е да се заштитат и едуцираат нашите бебиња. Како го правиш? Со критериуми, упорност, сигурност и убов.

Емоции на дете

Не ме теши со „Во ред е“.

Понекогаш паѓаме и излегуваме неповредени, но во други времиња, кожата ни се крши или емоциите се гребеат. Вител од нив поминува низ нашите бебиња што мора да се потврди и прифати за нашите бебиња да растат емоционално здрави.

Ненуко се разболува и повраќа

Им даваме ужинка на нашите двајца Nenucos, но едниот се разболува и го фрла шишето, па мора да ја однесеме на лекар за да ја излечи, колку е забавно!

Бебешко читање

Прочитајте поезија на бебињата

Поезијата е ритам и изразување на емоции. Неговата музикалност го прави совршен за рецитирање или пеење на бебето, предизвикувајќи израз на движење и емоции.

Двојазичност и разновидност

Зборуваме за двојазичност, што е тоа, како да го натерате вашето бебе да биде двојазично и важноста што ја има во градењето на разновидно општество.

Бебе во природа

Предности на природата на бебето

Виталното искуство во природата му користи на физичкото и емоционалното здравје на бебето и придонесува за работата на вредностите.

хранење шише за бебе

Работи што не треба да say се кажат на мајка која дава шише

Иако идеално и препорачано од СЗО е ексклузивно доење во текот на првите 6 месеци од животот, има случаи во кои новите мајки избираат вештачка лактација. Овие мајки некогаш избираат, а понекогаш не, објаснуваме што не треба да слуша мајка која се храни со шише и зошто.

Утеха на мама

Теорија на приврзаност

Теоријата на приврзаност ги проучува емоционалните врски, а нејзината теза се заснова на фактот дека безбедноста или вознемиреноста на детето се определуваат со пристапноста и реагираноста на нивната примарна слика за приврзаност.

Доилка

Право на доење

Советот за човекови права на Обединетите нации го признава доењето како човеково право на бебињата и мајките, право што мора да се унапреди и заштити.

Плаче бебе

Плачете без солзи

Бебе, дете плаче, со или без солзи, затоа што треба да изрази сензација или емоција, затоа што му треба внимание.

Царски рез

Царски рез и доење? Да!

Дали е можно доење по царски рез? Се разбира да! Ние го разоткриваме митот за некомпатибилноста на царски рез и доењето.

придобивки од приспивната песна за спиење

Придобивки за приспивна песна

Предности на приспивната песна, така што вашето бебе е пријатно и мирно. Откријте ги неговите предности што ве учиме на Мадрешој.

Рака во уста

Зошто моето бебе става сè во уста?

Бебињата се карактеризираат со ставање на кој било предмет во устата. Зошто се однесуваат вака, и дали треба секогаш да се спречува и по секоја цена?

Бебе со заби

Што ако бебето ја гризе градата?

Бебињата доени може да гризат градите на мајката. Разбирањето на причината ќе го олесни решавањето на овој проблем што може да се појави при доењето.

Мајчино млеко со шприц

Што е BFHI?

BFHI е Иницијатива за хуманизација на грижата при раѓање и лактација во здравствени домови спонзорирана од СЗО и УНИЦЕФ.

Мајка која дои

Доењето е право

Бебето има право да се дои кога и каде му е потребно. Мајката има право да го дои своето бебе каде и кога е потребно.

доење новороденчиња

Совети за успешно доење

Понекогаш си дозволуваме да бидат водени од професионалци кои не дојат, што доведува до конфузија и неуспех.

Ставете обетки на девојчињата

Беше девојче! Дали ставам обетки?

Постојат такви што ги опишуваат како злоупотреба и има и такви кои ја бранат традицијата да ги облечат. Ако одлучите да ги направите, секогаш одете на специјализирани места

Треска кај деца: разбирање, лекување и знаење кое средство за ублажување на болката е најсоодветно

Треската кај децата секогаш нè загрижува, знаејќи како да ги разликуваме нејзините причини и како да се третира е многу важно. Ајде да видиме кога да одиме во собата за итни случаи.

Најдобри колички за бебе

Најдобри колички за бебе

Дали треба да купите количка за бебиња? Не пропуштајте го нашиот водич за избор на најдобра количка за бебиња и најдобрите модели што можете да ги купите.

Мешано доење: друга можност

Мешаното доење е можност да го нахраниме нашето бебе додека го одржуваме доењето. Иако оваа форма на доење не е секогаш разбрана.

Митови и вистини за доење

Одредени практики и препораки за доењето не се секогаш соодветни практики и понекогаш предизвикуваат неуспех и напуштање на доењето.

работа

План за доење да се врати на работа

Кога ќе се вратиме на работа по породувањето, една од најкомплицираните работи е да го одржувате доењето, денес ви даваме неколку клучеви за да го постигнете

Тандем доење: вие одлучувате

Тандем доење: вие одлучувате

Тандем доење е можно ако мајката е добро информирана и донесе свесна одлука: 2 деца од различна возраст можат да дојат.

Млечни заби и шуплини

Кариесот е важен проблем и во детството, млечните заби не се заштитени од проблемот, потребно е да се внимава

Најдобар монитор за бебиња

Дали сакате да го купите најдобриот монитор за бебиња за да го контролирате вашето дете? Откријте го домофонот Philips Avent SCD603 / 00 со вградена видео камера

Бебе со скорбут во Валенсија

Деновиве е објавен навистина чуден и невообичаен случај во специјализираното медицинско списание наречено „Педијатрија“; а

BabyLab, одличен експеримент за бебиња: Како работи мозокот на новороденчето и што се случува кога развојот ќе тргне наопаку

Лондонска лабораторија ја распоредува целата достапна технологија за разбирање на мозокот на новороденчето и што се случува кога развојот ќе тргне наопаку.

преродени бебиња

Преродени бебиња

Дали некогаш сте виделе преродено бебе? Дали знаете кои се тие и како се создаваат? Не губете детали!