Кафе-о-лаит дамки на бебиња

Кафе-о-лаит дамки на бебиња

на дамки од лате кај бебињата е многу честа појава. се појавуваат некои светло кафени дамки на површината на вашата кожа а многу се типични и кај постарите возрасти. Тие обично се појавуваат насекаде по телото, поретко на лицето.

Може да се појават вакви дамки при раѓање или создадени во текот на неговиот развој. Многу од овие дамки растат со текот на годините и веќе се предвидува дека ќе се појават непречено и како редовна појава. Се појавуваат кај 1 од 5 деца.

Кои се дамките од кафе?

на дамки од кафе Тие можат да се појават поединечно или во групи. Тие генерално се појавуваат кај 25% од децата и нивната количина, форма и големина може да варираат уште повеќе. Тие се генерално безопасни а неговото манифестирање е поврзано со повикот Неврофиброматоза тип I, генетска болест која влијае на кожата и нервниот систем.

Тие можат да се појават во групи на кожата на бебињата и децата, со големина од околу Со дијаметар од 0,5 см. Со текот на годините тие се зголемуваат во големина, растејќи и до 1,5 см, иако има случаи каде што се шират многу повеќе сантиметри.

Поврзана статија:
Монголско место: сини дамки на кожата на новороденчето.

Кое е потеклото на овие дамки од кафе?

Некои бебиња веќе се раѓаат со овие точки o потекнуваат во текот на неговиот развој. Со својот изглед тие ќе бидат светло-кафеав тон и со текот на времето ќе ја интензивираат бојата. Тие се поврзани со неврофиброматоза I и II степен, но тие се исто така поврзани со други генетски синдроми како што се синдромот МекКун-Олбрајт, синдромот Легиус или туберозна склероза. Тие можат да станат вродени или да се развијат со текот на времето.

Кафе-о-лаит дамки на бебиња

Дали овие дамки бараат посебен третман?

Кафе-о-лаит дамки се вообичаени и тие не значат дека има одредена болест. Мора да се направи медицинска проценка за да се дијагностицира нивното потекло и дека тие не се поврзани со некоја болест кога нивната количина е обично изолирана. Општо земено, кога се појавуваат помалку од 3 дамки, тие обично не се поврзани со било кој тип на болест.

Ако лекарот направил проценка и ја види безопасна, Тие нема да бараат никаков посебен третман. Ќе бара само нормална хидратација и заштита од сонце за да ги заштити.

Само треба да го земете предвид фактот дека ги оценувате со текот на времето, дека не растат претерано или дека се појавуваат во поголем број. На овој начин, доколку не го модифицираат своето однесување, не може да се поврзат со ниту една генетска болест.

Кафе-о-лаит дамки на бебиња

Кои се знаците на загриженост?

Појавата на овие дамки од кафе бараат редовно следење. Акушерките обично го пријавуваат своето присуство кога ќе се роди бебето. Мора да се внимава за да може да се користи како референца во следните педијатриски прегледи. Кога ќе ја променат големината или ќе се појават со необично однесување, тогаш треба да ги известите за можна посета и третман. Некои од сомнителните знаци за можна интервенција би биле:

 • Кога има повеќе од 6 дамки од кафе со млеко и измерете повеќе од 0,5 cm пред пубертетот.
 • При појавата на повеќе од 6 café au lait дамки и кои мерат повеќе од 1,5 см кога ќе достигнат пубертет.
 • Ако постои семејно потекло со овој тип на дамки и каде им е дијагностицирана неврофиброматоза од I степен.
 • Доколку имаат развиено ваков тип на дамки и имаат тешкотии во нивниот развој, учење И кога ќе почнат да зборуваат.
 • Кога овие точки се придружени со грутки или испакнатини на кожата.

Како третман за овие дамки од кафе со млеко, на ласер за осветлување на неговата боја, иако нема голема гаранција, бидејќи со текот на времето тие можат повторно да се затемнат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.