Мојот 9 годишен син е за inубен

Мојот 9 годишен син е за inубен

Може да биде многу пријатно да се гледаат деца кога ја споделуваат нивната компанија и чувства со некој од различен пол. Но, над сето ова може да биде поневообичаено кога ќе го набудуваме тоа нашиот 9 годишен син е за loveубен. Можете да создадете сомнежи и многу прашања ... дали навистина ќе бидете за loveубени?

Навистина и деца тие имаат свои чувства и навистина се заубуваат. Помеѓу 3 и 5 години тие чувствуваат вистинска loveубов и се за loveубени дури и во сопствените родители. Комплексот Едип го опишува вака, каде што детето може да се за inуби во својата мајка и да се натпреварува со таткото. Факт е каде можеме да набудуваме како се развива вашиот сексуален идентитет.

Дали децата се за inубуваат?

Одговорот е да. Децата можат да се за inубат и да се заубат токму така. Не можеме да разговараме за вашите чувства, но ако треба да бидете привлечени и за inубени, навистина можете. Нема сомнение дека можеби неговата loveубов е понаивна, каде еден ден велат дека имаат момче или девојка, а другиот ден веќе немаат ништо.

Децата се за inубуваат во нивните најблиски пријатели, соученици или со кого споделувате време и часови игра. Многу е вообичаено да го слушате вашиот син како вели дека има момче или девојка и тоа е затоа што тие навистина го сакаат исто така чувствувајте ја таа мала приврзаност.

Willе забележите дека во многу прилики сакаат да прават цртежи на срца или пишува пораки да можат да им ги дадат на своите пријатели, со прилично честа порака на за infубеност. Не е потребно да се вознемирувате пред таквата состојба, родителите мора да бидат смирени од тогаш сега се прилично наивни и тие варираат од ден на ден.

Мојот 9 годишен син е за inубен

Дали моето 9 годишно дете е навистина за loveубено?

На 9-годишна возраст, децата веќе почнуваат да се за inубуваат поинаку. Тие се во фаза на многу подлабоки чувства, каде што нивните пријателства се многу повеќе обележани со оглед на нивната преписка. Loveубовта започнува со големо пријателство и на крајот забележуваат дека афективната врска е многу посилна.

Може да биде тешка ситуација за анализа и сепак е многу посрамна кога детето се брани од своите чувства и навлегува во велејќи дека тој навистина е за loveубен. Со оглед на овој факт, тие не треба задеваат или претеруваат со вашето неодобрување пред таквата крајност. На децата им треба разбирање и поддршка во таква ситуација, доблест е да се слушне дека детето не се срами и сака да ги сподели своите чувства со родителите.

Кога треба да бидат загрижени родителите?

Може да се случи детето да чувствува таква привлечност и да е многу опседнат со ситуацијата. Ако забележите дека вашето дете е за loveубено и не е возвратено, тоа би можело бидете тажни и осиромашени соочени со овој факт и не поминаа многу добро. Комуникацијата и поддршката се најдобрата мерка за охрабрување на вашето дете.

Други времиња на голема загриженост може да бидат кога се за inуби во некој многу постар. Зборуваме за loveубовна врска со некој со 4 или 5 години постари, каде што е важна оваа разлика во години. Лицето кое е многу постаро може да пренесува нереални вредности или ја нарушуваат невиноста на детето.

Мојот 9 годишен син е за inубен

Совети за здроби од детството

Ние мора да ја асимилираме оваа ситуација. Тоа е момент што може да се развие во која било фаза на раст и затоа е дел од вашиот емоционален раст. Нема исмејувајте се, смејте се или критикувајте ја ситуацијата, бидејќи е дел од воспоставување на афективни врски.

Мора да ја почитувате нивната состојба, Па, веројатно е вашата прва loveубов и тоа е многу важно. Beе биде факт дека ќе се сеќава до крајот на својот живот. Затоа родителите исто така можат да ги споделат своите искуства ако ги запомнат, да чувствувајте емпатија и блискост.

Важно е да не им забранувате да се за loveубуваат, ниту да ги казнуваме за таков факт. Можеби не е многу ефикасно за врзување во вашите идни односи, како што е повеќе ќе се сеќава на казната и забраната отколку твоето момче или девојка.

Затоа, за fallingубувањето е нешто присутно кај деца, адолесценти и возрасни. Тоа е состојба која никого не бега и на различна возраст. За да дозволите ова чувство да се развие, морате почитувајте го вашето дете во оваа ситуација. Ако сакате да дознаете повеќе за оваа тема, можете да прочитате „Како да им објасните на децата што е loveубов“


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.