Како да се намали шеќерот во бременоста

Готвење на бремена жена

Еден од аспектите што треба да се земат предвид за време на бременоста се нивоа на шеќер во крвта.

За ова време зголемете ги потребите на инсулин во вашето тело поради метаболички и хормонални промени. Ако вашиот панкреас не лачи доволно инсулин, нивото на гликоза во крвта се зголемува и може да страдате од еден вид дијабетес познат како гестациски дијабетес.

Овој тип на дијабетес обично не дава никаков вид на симптоми, така што без соодветните тестови може да остане незабележан и имаат низа негативни последици по вашето здравје и за вашето бебе.

Тестови на гликоза во крвта за време на бременоста

Во текот на третиот триместар, вашиот лекар ќе ве поучи да извршите тест познат како тест на кривина или гликоза (Тест на Саливан) Доколку резултатите од овој тест се позитивни, ќе мора да поминете втор тест, долгата кривина. Овој тест ќе потврди дали страдате од гестациски дијабетес.

Ако е така, не бидете вознемирени, вашиот лекар ќе укаже на некои упатства за следење и релевантни контроли во текот на целата бременост. Овој тип на дијабетес обично исчезнува неколку недели по породувањето.

Во многу случаи Резултатите од тестот на О'Саливан се позитивни, а потоа долгата кривина е негативна. Сепак, повеќето од нас се плашат многу кога првиот тест ќе се врати позитивен и не сме сигурни што да правиме за да го намалиме нивото на шеќер во крвта.

Храна богата со јаглехидрати

Совети за намалување на шеќерот во крвта

 • Обидете се да следите еден вас здрава, избалансирана и разновидна исхрана.
 • Дистрибуирајте ги вкупните калории помеѓу сите оброци. Подобро е да јадете помалку и почесто, ова ќе го одржи нивото на шеќер постабилно.
 • Храната со јаглени хидрати е поделена на две групи. Оние од високо ниво на гликемија Тие се оние што ги познавам вари брзо и зголемување на нивото на шеќер во крвта (леб, ориз, житарици, тестенини, колачи, претходно зготвени). Оние со низок гликемиски индекс вари побавно избегнувајќи шила на шеќер (производи од цели зрна, семиња, зеленчук, овошје и сл.). Избегнувајте ги оние од првата група и јадете храна со низок гликемиски индекс. Може да се консултирате со табела за гликемиски индекси на храна преку Интернет.
 • Збогувајте се со сладоледот, слатките, слатките и воопшто со целата храна богата со маснотии и шеќер.
 • Вметнете во вашата исхрана храна со високи влакна (мешунки, овес, цели зрна, овошје и зеленчук).
 • Одлучете се за природни јогурти со активни состојки (без шеќер).
 • Не заборавајте да внесете во сите оброци порција чист протеин (ореви, јајца, мисирка и сл.) кои ќе ви обезбедат енергија и ќе ви помогнат да се чувствувате сити.
 • на здрави масти (маслиново масло, авокадо, кокос, ореви) ќе ги избегнете вашите искушенија да пекнете.
 • Никогаш не прескокнувајте појадок избегнувајте јаглехидрати и сокови и зголемувајте ги протеините.
 • За да се одржи нивото на шеќер стабилно, важно е тоа не прескокнувајте никакви оброци.
 • Пијте вода, избегнувајте газирани пијалаци, линии, кафиња и чаеви. Контролирајте ја количината на млеко што ја пиете бидејќи е богата со шеќер.
 • Дополнете ја вашата диета со А. лесна физичка активност, прошетка на пример, ако е можно по оброкот, бидејќи во тоа време се највисоки нивоата на шеќер.

Неколку домашни трикови

 • Додадете малку од сецкан лук на вашиот зеленчук или салати.
 • Осмели се со сок од боровинки.
 • Не пропуштајте Цитрусот во вашата корпа за купување (портокали, мандарини, грејпфрут, страсно овошје, вар).
 • Пробајте го свежи лисја од луцерка во вашите салати.
 • Зголемете ја потрошувачката на Швајцарска блитва, артишок, тиква, јаболка од крем и бриселско зелје. Анасон, домат, спанаќ, тиквички и брокула тие се исто така добри сојузници за вашата исхрана.

Индикациите во овој пост можат водич но секогаш треба да ги следите упатствата на вашиот лекар кој е професионалец кој најдобро го познава вашиот конкретен случај. Ако имате прашања, не двоумете се да го прашате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.