Принципи на детската игра

Принципи во детските игри

El игра детско понекогаш може да биде нешто нежен и шармантен. Но, во исто време, во други времиња, како нешто бурно и турбулентно или глупаво и досадно, особено кога се имитираат чиновите и ставовите на возрасните воопшто. Мора да се каже дека играта има особеност да биде спонтана и воедно пријатна активност.

El коцкањето е нешто многу сериозно уште од најраното детство, бидејќи му помага на детето да се спознае себеси. Иако и да открие малку повеќе за неговите придружници во светот околу него преку неговите различни манифестации. Без да се заборави дека тоа има витално значење во растот на детето и неговиот социјален и афективен интегритет.

Кои се принципите на играта

Процесот на учење

Играта е процес, односно е поважно како се прави тоа, откритието и учењето што се одвива преку развојот на играта што конечниот резултат го добил од задачата. Тоа е затоа што тие ќе ги зголемат своите попозитивни емоции, благодарение на тоа што сами решаваат секакви ситуации. Она што дава повод да се спомене дека е еден од основните чекори кај секој поединец на рана возраст да може да ги развие главните функции.

Придобивките од детските игри

Неопходноста на играта во животот

Играта тоа е потребно и кај деца и кај возрасни и се развива во текот на животот. Значи, играта не треба да ја сфаќаме само како нешто што останува во детството. Точно е дека во оваа прва фаза тоа ќе го сочинува емотивниот развој на најмалите, но во текот на животот ќе го користиме како многу позитивен третман. Во адолесценцијата секоја игра како спорт ќе биде приоритет, а во зрелоста ќе биде играта која уште повеќе не обединува со нашите деца. Така ќе одиме со него во текот на нашите животи и во различните фази од него.

Играта има надворешни влијанија

Играта е под влијание на околината, и поради материјалите што се користат во неговиот развој и поради контекстот во кој се произведува. Можеме да играме со карти, топки или други алатки кои ја олеснуваат оваа задача. На ист начин, ние исто така ќе го бараме најдоброто сценарио за да го спроведеме во дадено време. Но, играта е толку широка што можеме да ја искористиме кога и каде е потребно. И покрај тоа што е под влијание на околината, како што истакнавме, секогаш може да биде нешто спонтано бидејќи креативноста секогаш ќе излегува на виделина. Така што, во одредени моменти, тој може дури и да успее да ги реши сопствените конфликти, помогнато со вежбање во игри.

Во режија на играта

Играта можат да бидат насочени. Кога се прави правилно, може да го олесни учењето на детето преку стекнување и развој на знаења и вештини. Остануваме дека тоа може да биде нешто спонтано, точно е, но и насочено во еднакви делови. Во вториот случај, обично зборуваме за принципите на насочена детска игра кога сакаме да постигнеме јасни цели и во поконкретно време. Тоа едноставно ќе биде водич за најмалите, добивајќи го нивното прифаќање на низа правила.

Забавата

Прво на сите, на играта треба да биде забавна. Затоа што да не беше, немаше да биде игра и одлично средство за учење. Можете да научите играјќи и ова е еден од најдобрите начини што можеме да ги примениме во животот на најмалите. Бидејќи со вклучена забава, нема да изгледа дека тие навистина ги развиваат своите најдобри квалитети. Со најоригиналните и најзабавните игри, ќе ги натераме да имаат поголема мотивација и самодоверба, овозможувајќи им да развијат поголема автономија.

Детски игри

Придобивките од детската игра

Ние веќе ги видовме принципите и тоа значи дека секој од нив ги споменавме и неговите предности. Затоа, општо земено, можеме да додадеме дека играта е важен терапевтски фактор. Затоа мораме секогаш да го имаме на ум, од дома до училиште. само по себе сега можеме да кажеме дека е терапија. Затоа што помага физички, но и психички, па дури и социјално. Знаеме дури и дека во најделикатните моменти и кога малечките се болни или хоспитализирани, се интегрираат разни игри за да им се направат деновите попријатни.

Една од препораките на кои инсистираат експертите е дека ги оставаме да играат и дека не ја прекинуваме нагло наведената игра. Затоа што на малиот му треба време за да може да ѝ даде слобода на фантазијата и да реши се што е предложено со играта што му одзема време. Мора да ги наградиме напорите и не само кога ќе успеат да го најдат вистинското решение, туку и наша обврска е да ги цениме игрите што им се допаѓаат, а не само оние што им ги наметнуваме.

Фази на детска игра

  • сензорна фаза: Тоа е онаа што оди од раѓање до 2 години, приближно. Истражувањето е средство за игра, како и за насмевка, повторување дејства или допирање на се што е на дофат.
  • Предоперативна фаза: Зборуваме за онаа што оди од 2 години на 6. Ја зголемува имагинацијата (може да има имагинарни елементи) и креативноста, покрај развојот на јазикот и разбирањето на однесувањата или чувствата.
  • Фаза од 6 години до 12 години: Во овој случај можеме да го наречеме симболично. Затоа што во него правилата доаѓаат во нивните животи. Но, како позитивен дел за нив, тие ќе стекнат нови пријатели, ќе знаат што е да се победи, но и да се изгуби, ќе ја зголемат меморијата и капацитетот за размислување. Така моторните вештини и координацијата стануваат се посилни и посилни.

Сега ги знаете сите принципи на играта, како и нејзините фази и придобивките што ги има врз развојот на нашите малечки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.