Зошто е важно овошјето и зеленчукот добро да се мијат за време на бременоста?

Зеленчук и зеленчук

Добро измијте ги овошјето и зеленчукот за време на бременоста е широко распространета препорака. Но, зошто е тоа толку важно? Како е тоа корисна храна како овошјето и зеленчукот може да ни наштети за време на бременоста? За тоа зборуваме денес во Мајките денес.

За време на бременоста тоа е клучно максимизирајте ја хигиената за да се избегнат непотребните ризици. Ризици како што се оние претставени со микроорганизми кои ги загадуваат овошјето и зеленчукот и кои ја прават нивната дезинфекција неопходна. Дезинфекција што може безбедно да се изврши со користење на производ за кој сигурно сте слушнале, Amukina.

Зошто е толку важно да се мијат овошјето и зеленчукот?

Темелно миење на храната е хигиенско правило кое мора да го применуваме секојдневно. Сепак, тоа е особено неопходно за време на бременоста. за спречување на инфекции и други болести кои можеме да ги заразиме со конзумирање на контаминирана свежа храна.

миење овошје за време на бременоста

Добро миење на овошјето и зеленчукот пред да ги јадете може спречи бројни проблеми и за време на бременост и за време на доењето. Што се овие? На кои проблеми мислиме? Ова се најважните:

  • Токсоплазмоза. Токсоплазмоза Тоа е инфекција предизвикана од организам наречен Toxoplasma gondii. Во нормални услови, нејзините симптоми се многу чести, како што се главоболка или замор, па би можеле да го поминеме без да го сфатиме и откако ќе го направиме тоа би имале постојан имунитет. Сепак, неговите последици можат да бидат опасни за бебето, бидејќи може да помине на фетусот преку плацентата. За да го избегнете ова, не само што е важно добро да ја миете и готвите храната, туку и да ја максимизирате хигиената кога работите во градината или кога ја чистите кутијата за отпадоци на мачката.
  • листериоза: Во овој случај, инфекцијата е предизвикана од бактеријата Listeria Monocytogenes и се пренесува преку контаминирана храна. Не предизвикува сериозни симптоми кај мајката, но може да предизвика невролошки проблеми кај бебето или раѓање на мртво дете.
  • Други микроорганизми: Други важни инфекции кои може да се заразат со јадење загадена храна и кои можат да бидат штетни за здравјето на мајката и фетусот се шигелата и салмонелата.

Како да се мијат овошјето и зеленчукот

Идеално, секогаш исплакнете го сировото овошје и зеленчук со вода пред да јадете или готвите избегнувајте бактерии со кои можат да бидат контаминирани. Но. Дали е доволно вака да се прави за време на бременоста?

Многумина ќе ви кажат дека миењето овошје и зеленчук под проточна вода е корисно само за да се намали количината на пестициди, но во некои случаи може да биде доволно ако добро истријте со четка. И тоа е дека со исклучок на оние што ги одгледуваме во градината или оние што пристигнуваат во корпи од органски градини, овошјето и зеленчукот обично доаѓаат многу чисти и без земја.

Зарем тоа не ви дава самодоверба? Дали претпочитате да одите понатаму за да бидете сигурни дека ќе избегнете ризик? Ако е така, она што не треба да го правите е да користите сапун или белило за чистење на овошјето и зеленчукот. Ниту оцетот, лимонот или солта што се препорачуваат овде-онде се чини дека се најдобри решенија. Што користиме тогаш? Амукина.

Амукина

Amukina е производ дизајниран за темелна дезинфекција на овошје и зеленчук кои, за разлика од другите средства за дезинфекција, не ги менуваат својствата на храната, ниту нејзиниот мирис и природен вкус. Во комбинација со вода, помага безбедно да се отстранат пестицидите и површинските загадувачи од храната.

Не содржи елементи како каустична сода и не остава нечистотии како што се оние кои произлегуваат од употребата на детергенти. Неговата употреба се препорачува за целото семејство, но особено за трудниците.

За да го користите, се што треба да направите е да го прочитате упатството за да ја измешате посочената доза на Амукина со вода и потоа потопете ги овошјето и зеленчукот во смесата и држете ги 15 минути. По 15 минути ќе треба само да ги исплакнете и да ги оставите да се исушат. Едноставно нели?

Сега кога знаете зошто е важно овошјето и зеленчукот добро да се мијат за време на бременоста, дали ќе се свртите кон производи како Амукина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.