Како да препознаете дали вашето дете ве лаже?

тинејџерка ја лаже мајка си во нејзината куќа

Тинејџерите можат да ги лажат своите родители заштити го твојот Заштита на и слободата, да се прикријат грешките и да се прекршат правилата или дури да се заштитат другите.

Како родител, безбедноста на вашето дете веројатно е ваша грижа број еден. Сакате да ја знаете вистината за да можете да ги решите овие проблеми со однесувањето, било со користење злоупотреба на супстанции, секс, ризични активности или дури и прекршоци.

Како да препознаете дали вашиот тинејџер ве лаже? Лошата вест е дека а истражување објавено во 2011 година покажува дека повеќето од нас имаат педесет проценти шанса (во најдобар случај) да откријат кога некој лаже, а уште полошо е кога детето имало време да ја подготви својата лага. Но ако внимавате на однесувањето на вашето дете кога лаже или кога лаже во ситуации каде што сигурно знаете, можеби ќе можете да ги подобрите тие шанси.

Сите лажат

Дури и ако сте го едуцирале секогаш да ја кажува вистината, лажењето е дел од нормалното човечко однесување. Оставете го настрана влијанието на вашиот тинејџер да ве лаже и прифатете дека тоа ќе се случи. Користете го она што го паметите за однесувањето од кога бевте тинејџер и сакавте да лажете во некоја ситуација. Откривањето дека ве лаже не мора да биде разочарувачки за вас, бидете сигурни дека сите деца лажат во одреден момент од животот. Обидете се да разберете што го навело да лаже и помогнете му каде што можете.

Знаци на лаги

Татко зборува со својот син во градината за приказна која е лага

Една од тактиките што ја користат органите на прогонот е да се спречи осомничениот да има време да размислува додека одговара на вашите прашања. Тоа доведува до поизразени однесувања кога се кажува лага. Или дури и да контрадикторни во сопствената приказна или лага.

Лажењето го зголемува когнитивното оптоварување на човекот. Ова може да доведе до знаци дека личноста размислува повеќе отколку што би дала вистинита изјава. Тоа е да се каже, размислувај премногу да објасни приказна за нешто што е веќе проживеано.

Знаците на лажење се различни за секој поединец. Мора да го искористите вашето искуство со вашето дете за да го водите. Обрнете внимание и видете како постапува вашиот тинејџер кога ја кажува вистината и кога лаже.

  • Пауза: Слушајте ги паузите пред вашиот тинејџер да почне да одговара на прашање и забележете ги долгите паузи што може да ги направи за време на неговите одговори. Неприродните паузи се знаци дека треба повеќе да размислите за да дојдете до одговор.
  • Контакт со очи: ова е променлива. Избегнувањето на погледот, погледот надолу или гледањето во друга насока може да биде лага. Сепак, некои тинејџери можат да одржуваат контакт со очите додека лажат. Може да има промена и во начинот на трепкање. Побарајте различен вид контакт со очи кога лажете во споредба со вообичаениот разговор.
  • Тешко дишење и сува уста- Промената во дишењето и недостатокот на плунка е знак на стрес при измислување лага. Може да има и промена во квалитетот на гласот, станувајќи поповршен.
  • Тишина: Бидејќи мозокот е зафатен со измислување лага, телото често станува помирно. Може да го забележите посмирен или помалку трогнат од нормалното.
  • Насочете ги и движете ги стапалата- Некои луѓе ќе користат понагласени гестови со рацете, како на пример покажување, кога кажуваат лага. Иако телото е обично постабилно од нормалното, може да ги влече стапалата во правец на бегство или може да не престане да ги движи стапалата или нозете (а во нормален разговор тоа не го прави).
 • Допирање на грлото или устатаОва се вообичаени знаци кога кажуваат лага. Заштитете ја ранливата област и блокирајте ја комуникацијата, буквално.
 • Детали за- Адолесцентот кој лаже може да избегне да дава детали, барем кога прво ќе го прашаат, освен ако не го вежбал својот одговор. Можете да ја промените приказната во втората нарација. Барањето повеќе детали ќе изврши поголем притисок врз вашиот тинејџер и може да доведе до повеќе знаци на изневерување. Од друга страна, давање премногу, несакани детали, може да биде знак за претходно испланирана приказна.

Верувај, да, но откако ќе го потврдиш

„Верувај, но потврди“ Тоа може да биде добра тактика кога сакате да бидете сигурни дека вашиот тинејџер ја кажува вистината и не го прикрива однесувањето. Прашајте го за работи што можете да ги потврдите, секогаш имајќи на ум дека вашите шанси да откриете лага се малку подобри од случајноста, според друг студија објавена во Journals Sagepub.

Олеснете му на вашиот тинејџер да ви ја каже вистината. Уверете го вашето дете дека е безбедно од казна ако ви ја каже вистината за да можете заедно да ги решавате проблемите. И не го крши ветувањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.