Колку време е потребно за да ви се смири менструацијата откако ќе ги прекинете апчињата за контрацепција?

Колку време е потребно за да ви се смири менструацијата откако ќе ги прекинете апчињата за контрацепција?

Контрацептивната пилула е најкористениот метод и како бариера за да не забремени. Содржи висок процент на хормони за да може контролирајте ја „без овулација“ и затоа може да создаде несакани ефекти додека го земате. Колку време ми е потребно за да ми смири менструацијата по прекинот на апчиња за контрацепција?

Тоа е едно од прашањата што си го поставуваат многу жени, тоа е витална информација во зависност од случајот, бидејќи многу од нив сакаат да се вратат во својот нормален живот. Мора да се признае дека телото треба да се врати во својот нормален циклус и за ова мора да го рекреира своето снабдување со природни хормони за нормално да функционира.

Колку време е потребно за да добиете менструација откако ќе престанете со апчиња за контрацепција?

Телото треба да се прилагоди на нова состојба по прекинување на апчиња за контрацепција. Природните хормони во телото почнуваат да ја вршат својата функција и тоа создава проблеми кога станува збор ја регулира менструацијата и плодноста.

Секоја жена е различна, но како општо правило правилото започнува месец или месец и половина. Обично започнува на неконтролиран начин додека не се врати во својата природна состојба. Во други случаи и двете менструацијата бидејќи плодноста не закрепнува до 6 месеци. Имајте на ум дека сè може да биде надвор од контрола, особено ако имало аменореа додека ги земате апчињата.

Како општо правило, кога ќе се прекинат апчиња за контрацепција менструацијата започнува со женскиот циклус. Мора да се претстави Четири до шест недели по земањето на последната пилула. Имајте на ум дека циклусите можат да бидат „овулаторно“ или „неовулаторно“. Кога земате апчиња долго време, неовулаторниот циклус може да трае многу подолго. Има дури и висок процент на жени кои доживуваат аменореа после пилула

Колку време е потребно за да ви се смири менструацијата откако ќе ги прекинете апчињата за контрацепција?

Кога пилулата е прекината, има и други жени кои доживуваат повлекување крварење, Така се нарекува поради начинот на кој се јавува крварењето и поради ненадеен пад на хормоните по прекинот на пилулата. Има жени кои имаат нормален циклус и други кај кои е потребно многу подолго да се регулира.

 

Што е аменореа?

Овој феномен опишан како отсуство на правило за време на еден или неколку периоди од овулаторниот циклус на жената. Во овој случај зборуваме за секундарна аменореа после пилула и се јавува по прекинот на дефинитивното земање на контрацептивните таблети. Може да се појави и во други случаи, почнувајќи од самата бременост до синдром на полицистични јајници.

Други причини може да се должат на земање одредени лекови, рана менопауза, брзо губење на телесна тежина, ригорозен тренинг или стрес. Запомнете дека доколку се сомневате во овој ефект, најдобро е да одите на лекар за да може да ве советува и да даде подобра прогноза.

Сакате бременост по прекинување на апчиња за контрацепција

Како што опишавме, по прекинот на земање апчиња можно е тоа се јавува аменореа. Тоа е затоа што телото за тоа време го спречувало телото да произведува хормони кои учествуваат во овулацијата и менструацијата. Во текот на времето по прекинувањето на внесот, на телото сè уште му треба време да го да може да ги регулира овие хормони кој бил отсутен. Затоа, потребни се и до три месеци за да се создаде регулатива.

Колку време е потребно за да ви се смири менструацијата откако ќе ги прекинете апчињата за контрацепција?

Исто така, може да започнете со менструација во рок од неколку недели по прекинување на апчиња. Треба да се напомене дека, ако менструацијата била неправилна пред да се земе, веројатно повторно ќе ја имаат таа неправилност. Обично се случува или не, но менструацијата нема да биде редовна додека не поминат неколку месеци.

Обид за бременост по откажување контрацептивни средства може да чини поради фактот што телото мора да се прилагоди на новата нормала. Треба да се напомене дека овој факт не го зголемува ризикот од спонтан абортус или можна штета на фетусот, бидејќи контрацептивните хормони не остануваат во вашето тело.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.