На која возраст зборуваат децата со благ аутизам?

аутистично дете

Да дознаете дека на вашето дете му е дијагностициран аутизам може да биде тешко сварлива вест. Дијагнозата на нарушување на спектарот на аутизам (АСН) не треба да се сфаќа лесно, но важно е да се запамети дека експертите и професионалците ги поминуваат своите кариери проучувајќи како да го подобрат развојот на децата со АСН. Така, може да биде утешно да се знае тоа многу деца со нарушување на спектарот на аутизам продолжуваат да водат многу исполнет живот и независни.

Кога станува збор за помагање на вашето дете со аутизам да научи да зборува, важно е да се најде доверлив експерт кој ќе работи со него или неа. Тоа треба да биде некој со кој вашиот син или ќерка се чувствува удобно и кој има доволно трпение и искуство за да му помогне на вашето дете да ги прошири своите јазични вештини.

Како аутизмот влијае на говорот?

Нарушувањето на спектарот на аутизмот (ASD) може да се дефинира како сложена развојна состојба која вклучува постојани предизвици во социјалната интеракција, говорот и невербалната комуникација, покрај ограничените или повторувачките однесувања. Важно е да се запамети дека дури и ако на вашиот син или ќерка им е дијагностицирано нарушување на спектарот на аутизам, вашите симптоми и способности може да се променат со текот на времето.

Нарушувањето на аутистичниот спектар не предизвикува доцнење на говорот. Значи, важно е да се забележи дека иако доцнењето на говорот е вообичаено кај децата со аутизам, исто така е вообичаено кај децата кои немаат аутизам. Типичните деца ќе одговорат на социјални знаци и засилување кои поттикнуваат органски развој на јазикот. Ако овие знаци не предизвикаат одговор од детето, тоа може да биде показател за бариери во социјална комуникација често кај деца со АСН. Многу луѓе со АСН имаат нормална интелигенција, додека многу други доживуваат благи или тешки интелектуални доцнења.

Кога да се грижите затоа што детето не зборува?

аутистична детска терапија

Ако вашето дете не почнало да зборува или се уназадило во разбирањето или артикулацијата на говорот, неопходно е да го известите вашиот педијатар. Повеќето деца знаат да зборуваат, или барем да кажат неколку зборови пред нивниот прв роденден. Но, исто така е точно дека многу здрави деца почнуваат да зборуваат дури по 18-месечна возраст. Обично, бебињата го кажуваат својот прв збор помеѓу 10 и 14 месеци.

Ако се сомневате дека вашиот син или ќерка имаат доцнење во развојот на говорот, важно е да го известите педијатарот на момчето или девојчето за да може да ги процени нивните развој на јазик. Меѓутоа, ако вашиот син или ќерка се аутисти, прашањето на која возраст треба да зборуваат станува комплицирано. Тешко е да се одговори бидејќи нарушувањето на аутистичниот спектар се разликува по сериозност кај секое дете, не постои тешко и брзо правило на кое треба да се вратиме.

Не е невообичаено децата со АСН да почнат да го развиваат говорот на ист начин како типичните деца. Исто така нормално е да се уназадуваат во разбирањето на говорот и јазикот околу двегодишна возраст. Децата со нарушување на спектарот на аутизам може да имаат потешкотии да го поврзат значењето на зборовите со други слични зборови, како и да комуницираат со возрасни или други деца. Засегнатите деца може да имаат потешкотии со користење и разбирање невербални знаци како што се изрази на лицето, гестови, контакт со очи и говор на телото. Општо земено, социјалните интеракции не се лесни за децата со АСН.

Како да му помогнеме на детето со аутизам да научи да зборува?

Како да разговарате со дете со аутизам

Ако на вашето дете му е дијагностицирано нарушување на спектарот на аутизам, треба да се фокусирате на неговите способности и силни страни. Ова е важно за поставување на реални цели и за детето и за себе. Родителите често се толку преокупирани со она што нивните деца не можат да го направат што пропуштаат што можат да направат. Многу е важно да ги цените и славите вашите мали победи за да продолжите да напредувате.. Охрабрувањето да го имитира она што го кажувате или барате неговите омилени предмети или она што сака да го добие, може да биде добра стратегија.

Некои деца никогаш не зборуваат користејќи ја устата, но можат научете да комуницирате користење на знаковен јазик, слики или преку електронски уреди. Овие методи на комуникација се исто толку валидни како и вербалниот јазик и можат да им помогнат на невербалните луѓе да функционираат во нивниот свет. Значи ако вашето дете е невербално, од витално значење е да не ги дискредитирате другите форми на комуникација. Одржувањето на отворен ум е најважното нешто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.