Совети како да направите добра фотографија за лична карта на вашето бебе

Совети како да направите добра фотографија за лична карта на вашето бебе

Да се ​​натера детето да седи мирно во позата потребна за а Фотографија за лична карта тоа е многу тешка задача дури и за стручен фотограф. Откако ќе ја изберете најдобрата фотографија, треба да ја исечете и за да ја вметнете белата позадина.

Обично се случува да го направите совршената фотографија додека игра или го бркаме низ соба. Резултатот е дека зад него има мебел и разни предмети. Накратко, фотографирањето за детски документи е голема работа што не може да се остави на кабините за фотографирање со пасош.

Патување со деца и мора да се направат документи

Во земјите од Европската унија денеска нема контроли, освен на аеродромот, сепак добро е да ги имате сите документи за влез. Ризикот, макар и минимален, се отфрла на граница. Ако сакате да патувате и сакате да продолжите да го правите тоа со вашето семејство, личната карта е неопходна уште од раѓање. Овој документ потоа мора често да се обновува до полнолетство.

Всушност, за деца до три години, личната карта има само една тригодишна важност. После тоа мора да се преправа на секои пет години, исто како пасошот. Детските документи имаат пократко траење од возрасните бидејќи нивниот изглед се менува многу побрзо. Поради оваа причина, неопходно е фотографијата што е можно поблиску да одговара на вашето моментално лице.

Како треба да изгледаат фотографиите од детските документи

Димензиите на фотографијата од пасошот се прилично стандардни, но сепак малку варираат во зависност од бараните документи, како и од потребната поза. На пример, за фотографијата од личната карта, лицето мора да се слика во фронтална положба, со видливи обете ушни ресички.

Сепак, иако е наведено дека сликата не треба да се менува за да се отстрани позадината, исто така е точно и тоа не се прифаќаат фотографии со видлива позадина!

Како да направите фотографија за документи на дете

Во теорија, можете да исечете која било фотографија за да го добиете истиот резултат како и фотографијата од пасошот. Сепак, ве советувам да земете фотографија специјално за лична карта или пасош на вашето дете. Всушност, со неутрална позадина, работата за корекција на сликата е минимална.

Фотографијата за документите мора да ги исполнува бараните стандарди. Форматот на пасош, виза или дозвола за престој варира од држава до држава. Во секој случај, секогаш треба бидете свртени, ушите видливи, главата исправена, очилата што не ги покриваат очите и со бела позадина. Сепак, со повторното читање на официјалните страници се избегнува потребата да се работи повторно, проверете дали нема повеќе барања.

Потоа седнете со вашето дете во соба со бели ѕидови, осветлена од природна светлина.не користете го блицот затоа што ризикувате да создадете остри сенки, црвени очи или уште полошо, да го иритирате детето доколку е сеуште мало. Да се ​​обидете да го натерате новороденото бебе да престане да плаче е многу тешка задача кога сте под стрес кога треба да го исполните рокот!

Ако вашето дете е сè уште новороденче, можете да го фотографирате додека лежи, ставајќи го на бел лист. Можете да седнете на стол и да фотографирате одозгора. Изгледа непријатно да се каже така, но тоа е најдобриот метод. Спречете возрасен да го држи и да се обиде да се скрие. Оваа поза е непријатна за секого и е многу потешка откако ќе се исчисти раката што ја поддржува главата.

Ако вашето дете е постаро, замолете го да застане до ѕидот избран за снимање, но не премногу блиску до него избегнувајте сенки. Одличен начин да избегнете да го правите тоа одново, особено со нетрпеливи мали деца, е прво да проверите каде се најмалку изразени сенките. Можете да побарате соработка од роднина или да ставите предмет како кукла или плишано животно како модел за вашите обиди.

За добар резултат на легитимацијата со фотографија и истата да биде прифатена од надлежните канцеларии, лицето на детето не треба да биде покриено со цуцла или играчки. Повторно проверете дали очите на детето се отворени, а устата затворена, а потоа фотографирајте го што е можно повеќе за да си дадете доволно опции. Во овој момент, по првиот избор, треба да имате барем една прифатлива фотографија од бебето со неутрална позадина. Потоа можете да продолжите да го скратувате до правилната големина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.