Зошто мојот син игра со кукли

Мојот син игра со кукли

Ако вашето дете си игра со кукли може да биде дел од природна состојба, сигурно е поврзано со тој машки дел од вршењето на неговите мали практики за да може во иднина станете родители и бидете дел од семејство.

Нека децата играат со кукли не завршува големо влијание врз нашето општество, бидејќи продолжува да станува необично. Чинот на играње со играчки како кукли не го пројавува неговиот машки дел, туку станува корисен за неговиот развој.

Зошто моето дете игра со кукли?

Ние секогаш ги дефиниравме или категоризиравме играчките според „играчки за момчиња“ и „играчки за девојчиња“ да се биде многу погрешно класифицирана определба. Нашата сопствена средина веќе ја разгледува улогата на татковството за извршување други задачи кои не се поврзани со оние на жените.

Рекламирањето отсекогаш ја создавало оваа поделба и разликување на половите, каде се создава постојано бомбардирање за да се создадат неправедни реалности. Малку по малку има компании за играчки кои ги нормализираат своите кампањи и им нудат можност на децата да си играат со кукли и сè што е поврзано со таа цел, така што научете да бидете подобри возрасни преку игра.

Да се ​​има вашето дете да игра со кукли е добра вест, бидејќи создаваат свои замислени светови, да измислат какво би било нивното однесување и како би можеле да комуницираат едни со други. Децата имаат способност да користете ја вашата имагинација и претворете ја во кој било предмет и многу од нив ги користат куклите како тест за социјалните вештини што ги носи иднината, како на пр решавање на конфликти, соработка и соработка.

Мојот син игра со кукли

Кукли и нивната поврзаност со децата

Денес постојат на пазарот широк спектар на карактери кои претставуваат улоги и професии (судија, здравство, фудбалери, лекари, наставници ...) се играчки кои им помагаат на децата да се идентификуваат со своите кукли и да замислуваат бесконечна разновидност на сценарија. Затоа, на детето веќе му се нуди можност за учење со игра и со кукли. како и другите варијанти на учење.

 

Играта со кукли генерира когнитивни вештини, создава интелектуален и емоционален развој. Дете кое игра со кукли е изложено да знае како маневрирајте и одвиткајте ги своите работи во иднина. Practiceе вежбате секојдневни вештини со вашата играчка како што се капење, хранење, одење и облекување.

Родителите во такво присуство во учењето на игра или забава тие не мораат да ја одредуваат сексуалноста на своите деца. Постојат многу момчиња кои играат со играчки поврзани со девојчиња, и девојчиња кои играат со автомобили и топки. Тогаш тие растат чувствувајќи го сексот што се.

Во крајна линија е во loveубовта и почитта

Ако подоцна дете кое ја игра оваа игра ја манифестира со својата сексуална ориентација хомосексуална, исто така не мора да се соочувате со вистински проблем. Познато е дека денес има многу страшни и збунети родители со нивниот родов израз. Постојат многу предрасуди и социјални притисоци кои сè уште постојат во нашата култура и затоа секогаш одбиваме да му дозволиме на нашиот „син да игра со кукли“.

Мојот син игра со кукли

Тешко е да се разјасни од тука која може да биде најдобрата одлука. Ако сигналите се јасни, она што треба да го земеме предвид е loveубов и почит, тоа е вистински факт, но тешко е да се создаде. На која било индикација ако забележите дека вашето дете сака да игра со кукли никогаш не исмејувај и не создавај изрази како „nenazas“.

Дете што сака да игра слободно и родители што го потиснуваат тоа го прави срамете се од она што го правите и чувствувајте презир. Ако поцрвенеме да ги видиме нашите деца вака, ние го промовираме само „што ќе речат“ на ова општество. Најправилно е да заминеме расте вашето дете со loveубов и почит за да научите да се сакате и почитувате себе си.

Нашите деца се најскапоцено богатство, ние мора да ги сакаме затоа што ни припаѓаат на нас, а многу родители донесуваат драстични одлуки и ги губат со чисти социјални конвенции. Како најдобра препорака, таа треба да влезе во нашиот капацитет како родители, да понуди благодарност и обожавање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.