Како работи нашето срце? Објаснето за деца.

 

Ел коразин

Срцето е еден од најважните органи Што имаме во нашето тело. Сместено е во рамките на нашите гради, што е градниот кош и се наоѓа помеѓу двете бели дробови. Неговата големина е приближно како нашата тупаница и обично тежи околу 300 грама, а кај возрасно лице може да достигне до 450 гр.

Срцето има многу важна функција и треба да се континуирано пумпа крв до сите агли на нашето тело и за да го стори тоа, мора да замислиме дека има голема отпорност и издржливост. Затоа мора да водиме голема грижа за вашата состојба, со умерено вежбање и добра диета.

вежба за здравје на срцето

Што е срцето?

Тоа е шуплив орган со големина на тупаница и облик на круша Сместено е помеѓу двете бели дробови, во внатрешноста на ребро кафезот. Неговата позиција е малку навалена налево со зашилениот дел надолу.

Главната функција на срцето е да пумпајте крв континуирано на секој агол од нашето тело. При ова испраќање на крв тоа ќе го стори преку движење на контракција и тоа ќе биде натоварено со чист кислород добиени од белите дробови. Оваа крв ќе патува низ цевки наречени артерии и Тој ќе го дистрибуира овој кислород низ сите клетки, ткива и органи.

Како истекува кислородот во крвта мора да се врати во белите дробови за да се полни со кислород. Willе стигне до белите дробови и прво ќе се исчисти, бидејќи е преполн со отпад, и повторно ќе се наполни со кислород за повторно да помине низ срцето и повторно да го започне својот циклус.

Како запис мора да знаете дека срцето договори помеѓу педесет и сто пати во минута кога сме во мирување, без вежбање. Тоа е до скоро XNUMX пати на ден. Y Успева да испумпува околу 10.000 литри крв дневно низ целото тело. Имаме приближно 5 литри крв во телото и тие ќе бидат оние кои постојано циркулираат од срцето до нашето тело. Има толку многу пати што крвта ќе циркулира низ нашето срце што тие 5 литри се претвораат во тие 10.000 XNUMX литри на ден.

Неговите функции подетално

функции на срцето

Со овој цртеж што ви го прикажуваме, ќе биде многу полесно да се знае како нашето срце работи чекор по чекор.

 1. Делот обоен во црвена боја е крвта што ќе биде натоварена со кислород. Затоа, крвта што доаѓа од белите дробови со својот кислород влезете во срцето преку десните и левите белодробни вени.
 2.  Тие ќе влезат во левата преткомора и ќе патуваат до левата комораОттаму ќе се движи преку аортата, така што крвта ќе се дистрибуира до сите агли на телото.
 3. Крвта при враќање ќе се врати без кислород преку горната шуплива вена и долната шуплива вена влегување низ десната преткомора, минување кон десната комора и напуштање распределено од левата пулмонална артерија и десната пулмонална артерија.
 4. Оваа крв се враќа во белите дробови за да се полни со кислород и повторно започнете го истиот циклус.

Куриозитети на срцето

Ел коразин

 • Ел коразин испушти звук при тепање, нешто како "ducta-duc".
 • Како што рековме срцето може да победи помеѓу 50 и 100 отчукувања во минута и во секој ритам вози 80 милилитри крв. Кога вежбаме, срцето чука многу побрзо, а крвта тече многу побрзо низ целото тело.
 • Срцето чука во големи размери до 30 милиони пати годишно.
 • Првата трансплантација на срце беше на 3 декември 1967 година од јужноафрикански хирург Кристијан Барнард.
 • Најдолго преживеано пресадено срце беше 22 години, 10 месеци и 24 дена.
 • Левото белодробно крило е многу помало од десното. Ова е затоа што остава простор за срцето.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.