Направете лична карта за да патувате со бебето

DNI за новороденче: што треба да знаете

Дали размислувате да направите лична карта за вашето новороденче? Ви кажуваме се што треба да знаете за да ја завршите документацијата доколку ви треба.

цуцли колибри

Цицла за мрежа

Мрежестата цуцла може да биде многу корисна за да го запознаеме нашето бебе со цврста и нова храна без ризици.

Кафе-о-лаит дамки на бебиња

Кафе-о-лаит дамки на бебиња

Дали вашето дете има дамки на кожата? Разјаснуваме како да ги идентификуваме дамките од кафе-о-леј кај бебето и каков третман мора да се спроведе.

имиња за браќа близнаци

слатки имиња за браќа близнаци

Овие идеи за имиња на близнаци ќе ви помогнат да го пронајдете совршеното име за вашиот пар деца, оригинално и пред се убаво.

Мали ногарки и бебешко долен дел во бели пелени

Каде се фрлаат пелените?

Дали знаете како правилно да ги фрлате искористените пелени? Овде ве учиме се што треба да знаете за тоа како и каде да ги фрлите искористените пелени.

Кога бебињата ја држат главата?

Кога бебињата ја држат главата?

Знаењето кога бебето може да ја држи главата е едно од оние прашања што си ги поставуваат родителите, бидејќи тоа е од фундаментално значење во развојот.

Како треба да спие новороденчето?

Како треба да спие новороденчето?

Ги разгледуваме сите тактики и лекови за тоа како треба да спие новороденото бебе. Тие ќе бидат од суштинско значење за нивниот развој.

Како да заспиете новороденче

Како да заспиете новороденче

Дали сакате да знаете како да заспиете новороденче? Ги разјаснуваме тие мали точки за да ја создадеме таа мала рутина и да имаме најдобар сон.

зошто бебињата пожолтуваат

зошто бебињата пожолтуваат

Зошто бебињата пожолтуваат? причината е природна, но за сите сомнежи ги разјаснуваме сите точки на неговото закрепнување.

7-месечното бебе

Што прави 7 месечно бебе

7-месечното бебе е прилично авантурист, сака да фати се што ќе најде, побудно е и многу пољубопитно.

педијатар

Што е хипотонија кај децата

Дали знаете што е хипотонија кај децата? Овде ви кажуваме што е тоа, како да го препознаете и третманот што ќе го следи детето за да не остане зад себе.

заспијте бебе од 1 месец

Како да заспиете бебе од 1 месец

Заспивањето на едномесечно бебе може да биде многу покомплицирано отколку што изгледа, бидејќи поголемиот дел од времето го поминуваат во спиење.

Близнаци: куриозитети

Што знаете за браќата близнаци? Овде ви ги кажуваме највпечатливите куриозитети на овие чудни браќа.

маститис кај бебиња

Дали знаете зошто маститисот се јавува кај бебињата? Кај доилките е честа појава, но може да се случи и кај новороденче.

Моето бебе ржи и се напрега

Дали знаете зошто бебето ржи и се чини дека се напрега? Овде ви ги кажуваме можните причини за овие звуци кај вашето бебе.

Кога ќе се напие бебето

Кога ќе се напие бебето

Како да знаете кога бебето е полнето? Може да биде тешко, но со опишаните совети лесно можеме да го препознаеме.

Рефлекс Ландау

Дали знаете што е рефлексот Ландау кај бебињата? Овде објаснуваме како се прави овој тест и причините зошто може да не работи.

Јапонски имиња за девојки

Дали знаете имиња на јапонски девојки? Овде зборуваме за некои од нив кои ќе ви послужат како инспирација доколку барате име за бебе.

најдобри пелени

најдобри пелени за бебиња

Доколку сè уште не ги знаете најдобрите пелени за вашето бебе, не грижете се, во оваа публикација ќе ви посочиме некои од нив.

Да доиш

Како да престанете со доењето

Престанокот на доењето е многу важна и лична одлука. Секогаш мора да го правите тоа со почит за да не му наштетите на бебето.

Бебето не ја сака цуцлата

Моето бебе не сака цуцла

Ако бебето не ја сака цуцлата, текстурата, обликот, мирисот или вкусот на материјалот може да бидат непријатни, тоа е нормално.

зеленчук за бебето

Зеленчук за 6 месечно бебе

Најдобрите зеленчуци за 6-месечно бебе се оние кои се лесно сварливи и оние кои претставуваат најмал ризик од алергија и нетолеранција.

Зошто има само едно дете?

Дали имате дете и размислувате да немате повеќе? Да се ​​има само едно дете е лична одлука во која интервенираат различни фактори.

болен бебешки задник

Детско болно дно: што да правам

За лекување и избегнување на болното дно на бебето, хигиената мора да биде екстремна, да ја одржувате кожата сува и да користите специфичен навлажнувач.

Што вели методот Естивил

Што вели методот Естивил

Методот EStivill е познат по својот начин на учење на децата како да спијат самостојно. Дознајте од што се состои и дали е ефикасен

Како да занишате бебе

Дали знаете како да нишате бебе? Овде ви кажуваме клучеви за ефикасно смирување на бебето за да може да спие на здрав начин.

Како да ставите носач за бебиња

Дали знаете како да ставите носач за бебиња? Неговата употреба се препорачува поради многуте придобивки за бебето и неговиот носител.

моето бебе плаче цел ден

Дали вашето бебе плаче цел ден, а вие веќе не знаете што да правите? Ајде да погледнеме неколку совети како да го опуштите вашето бебе кога плаче.

што е колечо

што е колечо

Доколку се сомневате во заедничкото спиење, овде ви предлагаме неколку одговори на вашите сомнежи. Дознајте дали има придобивки или е контраиндицирано.

Како да научите два јазика на бебе

Дали знаете како да му научите два јазика на вашето бебе? Овде ви ги кажуваме клучевите за вашето дете да порасне совладувајќи два јазика.

Кога да користите пумпа за гради

Кога да користите пумпа за гради

Пумпата за гради е многу функционален уред за мајки кои сакаат да измолзуваат млеко од своите гради. Но, кога да користите пумпа за гради?

Како да фотографирате бебиња дома

Дали знаете како да го фотографирате вашето бебе на професионален начин? Овде ви даваме неколку трикови за да направите квалитетни фотографии без да излезете од дома.

Што прави 5 месечно бебе

Што прави 5 месечно бебе

Ако сакате да ги следите еволутивните чекори на вашето бебе, овде правиме истражување за тоа што прави 5-месечно бебе

Гас кај бебиња

Гасови кај новороденчиња

Гасовите кај бебињата се многу чести, особено кај новородените бебиња. Ова е познато како колика кај доенчиња.

Што е фетално лануго

Што е фетално лануго

Дознајте што е фетално лануго и така можете да дознаете зошто се формира и како се однесува на нежната кожа на вашето бебе

Што се контракции

Што се контракции

Дознајте како се јавуваат контракции за време на бременоста на бремена мајка. Можете да одредите дали можете да родите

Што прават 3-месечните бебиња

Што прават 3-месечните бебиња

Како е и што прават 3-месечните бебиња, детално ќе објасниме на нашиот блог. Ќе ви се допадне да знаете сè што можете да направите и постигнете.

Како да се отстрани јазли од бебе

Како да се отстрани јазли од бебе

Настинките се многу досадни, особено кога бебето ги има. Овде предлагаме техники за да знаете како ефикасно да ги отстраните јазлите.

Што може да јаде 5 месечно бебе

Што може да јаде 5 месечно бебе

Дознајте што може да јаде 5-месечно бебе. Тие ќе започнат со своето овошје и житарки и за ова ќе можете многу подобро да разберете како да им го понудите.

Породување

Како е испораката

Породувањето е поделено во три фази, дилатација, период на протерување и породување. Помеѓу, бебето ќе дојде на свет.

Што е плагиоцефалија кај бебиња

Што е плагиоцефалија кај бебиња

Откријте ги причините што доведуваат до плагиоцефалија кај бебињата и каков третман треба да создадете за да не се деформира черепот.

Син ми оди на прсти

Зошто син ми оди на прсти

Ако забележите дека вашето дете оди на прсти, тоа може да биде специфичен начин на одење, но на долг рок може да се претвори во проблем.

Моето бебе не спие

Зошто моето бебе тешко спие

Ако вашето бебе не спие многу, можеби ќе треба некои промени во неговата рутина за спиење за да му помогне да го регулира неговиот сон.

Браќа близнаци

Моите близнаци не растат

Ако мислите дека близнаците не растат, разговарајте со педијатарот. Тој или таа ќе ве извести дали нивниот раст е адекватен или не.

новороденчиња

Предвремено близнаци

Повеќе од 60% од близнаците се родени пред 37 недела, односно тие се предвремено близнаци. Ова носи некои ризици, ние ќе ви кажам за нив.

лак назад

Моето бебе заостанува со грбот

Понекогаш плачењето на бебето е придружено со движења, вклучително и заоблување на грбот. Не грижете се, тоа е честа појава кај многу бебиња.

бебе кривогледство

Моето бебе кривогледува

Ако сте вознемирени затоа што вашето бебе кривогледува. Не се грижи. Нормално е првите месеци да го прават тоа, сè додека не успеат да го поправат погледот.

тежина и големина бебе

Моето бебе не расте коса

Дали мислите дека вашето бебе не расте коса? Всушност, тоа не е обично алармантна ситуација. Објаснуваме зошто нејзината коса расте толку бавно.

Моето бебе е жолто

Моето бебе е жолто

Кога вашето бебе е жолто, има жолтица и му треба разни посебни грижи, во овој случај ќе ви кажеме кои се тие и зошто.

тежина и големина на бебето

Син ми оди на прсти

Ако вашето дете почнува да оди и тоа го прави на прсти, не грижете се, тоа е идиопатско одење на прсти, а тоа се случува симетрично.

Дисплазија на колкот

Дисплазија на колкот кај деца

Дисплазијата на колкот е предизвикана од абнормален развој на зглобот на колкот. Откријте ги можните причини и третман.

мирна бебешка колика

Како да се смират колика од бебе

Бебе колики е проблем што загрижува многу родители. Ние ви ги даваме најдобрите совети за да можете да ги примените и да ја подобрите вашата благосостојба

Кога бебињата пијат вода

Кога бебињата пијат вода

Да се ​​знае кога бебињата пијат вода е од суштинско значење за да се избегне предвремено внесување на цврста или течна храна во исхраната.

Како да научите бебе да не вреска

Како да научите бебе да не вреска

Знаеме дека контролирањето на ситуацијата воопшто не е лесно кога детето почнува да вреска, ние ви го нудиме најдобриот совет за да не го сторат тоа.

Деликатни пире за бебиња

Што е породилно?

Породилството не е ништо повеќе од начинот на кој родителите зборуваат кога разговараат со нивната мала.

Кога ќе излезат забите

Кога ќе излезат забите

Во повеќето случаи, забите еруптираат од 6 до 10 месечна возраст. Иако може да се унапреди или да се одложи до првата година.