Крв кога се бришам после мокрење за време на бременост

Крв кога се бришам после мокрење за време на бременост

крварење за време на бременоста тоа е нешто необично, а тоа што се случува може да биде показател дека нешто не се развива добро. Сепак, во зависност од моментот на крварење, неговата форма и боја, тоа ќе биде показател што можеме да го разгледаме. Во оваа статија ќе се фокусираме на решавање кога ќе се појави „Крв кога се бришам после мокрење за време на бременост“.Крварењето е факт на кој секогаш мора да му се придава важност.

Во бременоста може да настане поради многу причини, но секогаш спорадично и околу три четвртини. Но, навременото крварење без знаци кои го упатуваат на нешто типично, може да биде индикација за претстојниот абортус или инфекција или состојба која може да бара некаков итен случај.


Крв кога се бришам после мокрење за време на бременост

Може да има крварење во текот на целата бременост, но навремена. Поради оваа причина, ги класифициравме причините за крварење, главно кога ќе го откриете по одење во тоалет и за време на еволуцијата на секој триместар од бременоста.

Првиот триместар

На почетокот на првиот триместар потекнува процесот на имплантација. Е кога оплодената јајце клетка е имплантирана во матката празнина (матката) да го започне својот нов живот и да ја започне бременоста. Во текот на овие денови може да дојде до крварење, а се јавува следните денови по оплодувањето.

Во формирањето на приклучок за слуз. Овој приклучок е од суштинско значење и е формиран за да спречи навлегување на кој било патоген микроорганизам кој може да и наштети на бременоста. работи како бариера а при неговото формирање може да се создаде мало крварење.

трансформација на крвните садови. За време на имплантацијата и следниот чекор во нејзиниот развој, се создаваат низа посложени и поголеми крвни садови кои носат крв од мајката до бебето.

Крв кога се бришам после мокрење за време на бременост

Типот на крварење обично е светло розова сенка, обично по имплантација. Тоа би било сериозно или синоним за медицинска помош кога ова крварење трае повеќе од 24 часа, ако започне благо до интензивно, со исфрлање на грутки ткиво и е придружено со абдоминална болка, грчеви или треска.

Втор триместар

Во овој триместар нема природни физички настани кои влијаат на крварењето. Само ако имаат имале сексуални односи, или ако имало а гинеколошка посета Каде е положен испит? Сепак, крварењето не треба да трае повеќе од еден ден ниту пак бојата да биде длабоко црвена.

мора оди во собата за итни случаи кога крварењето трае повеќе од еден ден, било да е од а светло црвена боја кога ќе се исчистите по одење во тоалет или постојано валкање. Дури и ако чувствувате болки во стомакот, треска и колики.

Во третиот триместар

Во завршна фаза од бременоста таму повремена загуба на крв. Може да стане вообичаено да се забележи дека има мало истекување на крв кога треба да се исчистите по одење во тоалет, генерално 15 дена пред датумот на испорака.

Крв кога се бришам после мокрење за време на бременост
мора погледнете ја добро бојата на оваа загуба, бидејќи вообичаеното е помеѓу а розова или кафеава боја, уште една поинтензивна боја и со многу од неа е синоним за нешто што мора да се консултира со лекарско мислење. Ако, покрај тоа, е придружена со силна болка, мора да и се даде значителна важност, бидејќи може да биде закана од абортус, фетална смрт или предвремено раѓање.

Последните денови од породувањето обично се придружени со протерување на мукозниот приклучок а тоа обично се случува кога се открива крв при бришење после мокрење или кога е исфрлена во истото биде (во водата). Обично се претставува како груб желе со траги од крв и е синоним за тоа дека може да дојде до породување во наредните денови.

Пред било каков вид на крварење потребно е да запишете ги сите карактеристики за тоа како е произведен, нејзината боја и во кое време. Бидејќи ќе биде од витално значење да се знае кој било детал и да се заклучи со точна дијагноза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.