Мојот син е шизофреник

Мојот син е шизофреник

Шизофренија тоа е многу сложена болест што може да се утврди кај деца, но може да се утврди како такво и попрецизно од 18-годишна возраст. Ако вашето дете е шизофренично, тоа веројатно е сторено исклучително следење да мора да постигнеме многу убедлива дијагноза.

Децата под 13-годишна возраст обично не се класифицираат како шизофренија бидејќи сè уште не се развиени доволна когнитивна зрелост за да утврдам. Затоа, иако постојат индикации ова нарушување обично не се очекува а во други прилики често се меша со други состојби како што се депресија или нарушувања во однесувањето.

Кога е детето шизофренично?

Шизофренијата е хронична болест која го има својот изглед од рана возраст. Специјалистите обично не го одредуваат како да, бидејќи децата не го формализирале својот когнитивен развој. Ако се дијагностицира од повој, може да подобри многу долгорочни резултати и напредуваат идните третмани.

Кога детето е шизофрено, има когнитивни проблеми или проблеми поврзани со размислувањето, неговите емоции се нарушени и има промена во однесувањето. Способноста на вашето дете да води нормален живот ќе биде ограничена како што тој може да се претстави заблуди, халуцинации и нарушувања во нивното размислување и однесување.

Мојот син е шизофреник

Чести симптоми кај детска шизофренија

Како што истакнавме, детска шизофренија се покажува дека е многу тешко да се дијагностицира во првата фаза од животот. Покрај тоа, однесувањето на малолетник со оваа болест може да биде различно од возрасното. Во својата прва фаза може да се појави и веќе да го повлече детето во ползење, во говор или кога ќе почне да оди.

Постарите деца почнуваат да имаат конфузија во нивниот начин на дејствување, зборување и размислување. Расположението е променливо и тие имаат халуцинации како што се гледање или слушање работи што не се вистински. Покрај тоа, тие имаат необичен јазик каде стануваат ексцентрични и еден начин што ги прави да се истакнат е занемарување на хигиената на вашето тело.

Тие чувствуваат многу очигледна вознемиреност и многу повеќе се нагласуваат со заблуди, бидејќи сметаат дека „го бркаат“ или „дека постојано зборуваат за него“. Тие не ја манифестираат својата реалност како таква, туку повеќе тие чувствуваат збунетост со она што го слушаат на телевизија или со свои соништа.

Мојот син е шизофреник

Како родителите треба да постапуваат со шизофрено дете

Тешко е да се прилагоди ситуацијата на новата реалност дете со дијагноза на шизофренија. Треба да создадете семејна структура и да го следите истиот пат како и со секое друго дете. Родители тие мора да ги прилагодат новите промени да се справи со ситуацијата на друг начин и да мисли дека третманот не треба да биде различен.

Ставот треба да биде позитивен Соочени со нови предизвици, не жалете се и не критикувајте го однесувањето на детето. Ако се соочите со вашето дете, можеби нема да постигнете ефективни резултати, туку создадете негативно опкружување.

Мора да создадете и да ја зајакнете сопствената автономија, не оставајте или не ги исполнувајте нивните потреби со пофалби. Детето може да протестира против одбивањето да стори нешто или да ја критикува неговата позиција, но тоа не го става настрана со цел да се засили многу попозитивниот став со комплименти и нежности.

Мојот син е шизофреник

Ако детето има проблеми со заблуди и халуцинации, мора да се обидеш да ја најдеш реалноста, со трпеливост и приврзаност. Формата на изразување и комуникација на возрасните е фактор кој е важен, ако го обучиме нашиот начин на комуникација, ќе се постигнат големи достигнувања. На тонот на гласот треба да биде мек, приврзан и безбедно. Не треба да се забележуваат несигурности и потребно е да бидеме едноставни, кратки и дека нема што да го одвлекува вниманието од нашиот дијалог.

Нешто што треба да се забележи е дека овие деца во некои посебни и екстремни прилики можат да имаат самоубиствени мисли. Во овие случаи мора да имате многу трпеливост, знаејќи како да ја контролираме ситуацијата и проверете дали имате телефон при рака за да повикате итни случаи. Не треба да се заборави дека во случај на докази за шизофренија и во однос на сите горенаведени симптоми, потребно е да се обидеме да ги намалиме сите овие епизоди со помош од специјалист. Раниот и ефективен третман ќе помогне да се решат долгорочните резултати многу подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.