Мојот син има 5 години и не зборува добро

Мојот син има 5 години и не зборува добро

5-годишно дете кое не зборува добро е синоним за правилно не изговарање на одредени звуци. Од оваа возраст, тоа е синоним за загриженост и најдоброто оценување го има логопед да може да направи интервенција и корекција на говорот.

Кога детето ја достигнало возраста на зрелост за да може да зборува правилно и не го прави тоа може да се должи на дислалија. Во овој случај, детето зборува со јазик партал и тешко е да разбереме што сака да ни комуницира кога погрешно изговара некои звуци. Родителите мора однесете го нашиот син на специјалист да интервенира во третман, бидејќи на 4-годишна возраст, детето треба да разбере практично сè.

Зошто мојот 5 годишен син не изговара добро?

Кога вашето 5-годишно дете не изговара правилно одредени звуци, изоставува зборови или ги заменува звуците за други, зборуваме за дислалија. Но, ова не е единствениот проблем што може да влијае на другите деца може да презентира дисглосија. Ова нарушување се должи на неможноста правилно да се изговара поради физичка промена: кога усната не изгледа целосно затворена, непцето е оштетено или е присутен јазичниот френулум.

Други пречки што може да се појават е кога има проблеми со отитис или губење на слухот, тука детето не ги научило правилно звуците и тоа влијае на неговиот изговор. Има деца кои исто така имаат пелтечење, дисфонија (губење на нормалниот тон на гласот) или дислексија. Сите овие фактори не можат да се пропуштат, бидејќи на оваа возраст детето веќе започнува со читање и пишување и доведува до многу полош проблем.

Мојот син има 5 години и не зборува добро

Проблеми со изговорот кај децата

Зборувавме за дислалијата како една од главните причини. На еволутивна дислалија е развиен во фазата на развој и тука веќе почнувате да користите неправилно уредот за фоноартикулатор. На функционална дислалија претставува кога детето не изговара добро фонеми и аудиогена дислалија предизвикува тој да не ги артикулира зборовите добро поради а губење на слух

На 5-годишна возраст сеуште можете пресоздаде го лиспот каде звукот / s / се изговара како / z /. Друг неточен начин да се изговори е кога тие не можат да ја претставуваат буквата / р /: „куче“ за „удар“.

Тие ги изоставуваат последните согласки и тоа обично се забележува во зборови како / камион / за / камион / и тие ја заменуваат бесконечноста на согласките за другите. Примери се: / ll /, / ñ /, / ch /, / j /, / g /, / k / од други фонеми кои се артикулираат на задниот дел како / t /, / d /, / n /, / l /, / s /. Примери: „кукла“ за „кукла“, „крик“ за „подот“.

Мојот син има 5 години и не зборува добро

Како се дијагностицира говорот и како да се помогне?

Соочени со докази за сите овие континуирани грешки во нивниот говор, родителите мора однесете го вашето дете на матичен лекар, каде ќе дознаете како да побарате логопед.

Логопедот ќе направи евалуација да процени дали детето препознаваат рецептивен јазик. Друг испит ќе биде да се провери ако добро изрази што мисли. Помеѓу овој процес ќе набудувате ако правилно ги изговараш звуците со целосна јасност. Други точки на кои треба да се работи ќе бидат ако има проблем во сите делови на орално-моторен апарат, во случај да не работат добро заедно.

Ако е пронајден проблем, логопедот ќе работи со детето со цел да ги подобрите вашите јазични вештини, каде што дел од нивните задачи ќе бидат да работат дома со наведени упатства. Дома, изговорот и развојот на јазикот исто така може да се промовираат преку приказни, читање, игри со зборови или пеење песни.

Со цел да дознаете многу повеќе за проблемите со изговорот кај децата, можете да нè прочитате на овој линкили Кога е нормално детето да научи да зборува?, или да можат да знаат многу повеќе за тешкотиите во учењето, кога дислалија и дислексија кај деца.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.