Стаклени или пластични шишиња за бебиња?

Новите мајки секогаш ги погодува прашањето што ќе биде шише за хранење посоодветен за хранење на вашето бебе. Денес постојат различни сорти во форма, големина и материјали.

На стаклени шишиња за бебиња Тие обично се корисни за првите месеци на бебињата, иако нивната најголема употреба е за предвремено родени бебиња. Објаснувањето за изборот е дека стаклото не дозволува лепење на микробите, а исто така го одржува и млекото подобро. Понатаму, кога станува збор за санирање на шишињата, стаклото може да се чисти потемелно отколку пластичното. Друга придобивка е што стаклото е материјал кој многу добро се спротивставува на температурните промени, така што можете да одите од фрижидер до загреана водена бања без проблеми. Исто така, не апсорбира мириси.

Меѓутоа, кога бебињата почнуваат да растат, не само што имунитетниот систем станува посилен и поотпорен на бактерии, туку и многу се движат и сакаат да го земаат шишето, па затоа во ова време е идеално да ги замените стаклените шишиња од оние на нераскинлива пластика (поликарбонат). Лошата страна на овој материјал е тоа што може да апсорбира бои и мириси, така што тие можат да станат белузлави во жолтеникави.

Фотографија преку гулаб


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.