Фактори кои можат да влијаат на производството на млеко во доењето

производство на мајчино млеко

Постојат многу мајки кои кога ќе пристигне нивното бебе во светот одлучуваат да ги дојат и да се одлучат за доење. Иако не сите мајки се подготвени и не можат да дојат, одлуката дали ќе дојат дете или не треба да биде лична одлука на жената. Постојат многу мајки кои се залагаат за доење Но, тие не создаваат доволно млеко и мораат да ги хранат формулата за своите малечки за да се осигураат дека се добро нахранети.

Но, ако сакате да го доите вашето бебе и имате доволно млеко, треба да знаете дека постојат некои фактори кои можат да предизвикаат да произведувате помалку млеко отколку што треба. Во текот на првите денови по породувањето, жените произведуваат колострум, кое е почетно млеко и кое богато е со хранливи материи и антитела за заштита на бебето. Производството на млеко може да биде минимално во тие денови, но треба да се зголемува стабилно со текот на времето.

Ако малото производство на млеко влијае на вашата способност да доите, може да ви требаат некои прилагодувања за да добиете повеќе млеко до побарувачката на бебето, за да можете да го задоволите. Ако напротив, иако сте направиле се што е можно за да имате млеко и тоа не е доволно за вашето бебе, тогаш ќе мора да го нахраните со млеко од млеко. Не чувствувај вина не сите жени имаат доволно млеко за своите деца и не се чувствуваат лошо поради тоа. Но, кои фактори можат да бидат за вашето производство на млеко?

Малку време на градите

За да имате добра стимулација на млеко, треба да го имате бебето на дојка, дои колку што сака. На овој начин можете природно да го стимулирате производството на млеко. Кога бебето цица, женското тело е регулирано и знаете колку млеко треба на вашето бебе за да биде здраво и силно. Но, за да се случи ова и порастот на млекото да биде точен, ќе биде потребно да го ставите бебето на градите подолго време, ако го ставите премалку нема да можете правилно да го стимулирате производството на млеко.

 

производство на мајчино млеко

Распоред на хранење

Ако имате мало снабдување со млеко, почесто доење ќе биде она што ви треба. Следејќи ја претходната точка, мора да запомните дека стимулацијата на градите може да го зголеми производството на мајка. Значи, наместо да му ставите цуцла на бебето или да му дадете шише млеко со формула за да го смири затоа што е гладен, подобро е да го ставате на градите почесто за да не опаѓа производството, дури и ако тоа значи имајќи го бебето во градите практично 24 часа. Упорноста е клучен фактор што влијае на производството на млеко. Може да потрае дури и неколку недели по раѓањето на бебето пред снабдувањето со млеко да ги исполни потребите на вашето новороденче.

Вашата диета исто така може да влијае

По породувањето, мајките често имаат чувство на вознемиреност да ја погодат теретаната и да започнат диети за да се вратат на своето тело пред бременоста. Ексклузивното доење може да согори до 500 калории на ден. Но, ако држите диета и го намалите дневниот внес на калории за диета, може да влијаете на снабдувањето со млеко. Подобро е да јадете здраво сè што ви треба за да бидете добро. Ако имате ненадеен пад на калории наместо постепено намалување, тоа исто така може да влијае на снабдувањето со млеко. Неопходно е ако сакате да изгубите тежина, да одите кај вашиот лекар за да ве упати како најдобро да го сторите тоа земајќи предвид дека го доите вашето бебе. Треба да биде здраво и за вас и за вашето бебе.

производство на мајчино млеко

Техника на доење

Бидејќи бебето дои, тој може да го стори тоа со побавно темпо бидејќи веќе се полни или заспива. Наместо да го оставате бебето за одредено време, подобро е да го оставите да се храни колку што сака. Може да ги менувате градите за време на доењето за да го задржите вашето новородено будно и да сакате да јадете. Хранењето од едната дојка може да предизвика другиот да престане да произведува млеко, затоа е потребно кога ќе го нахраните вашето бебе од време на време да ги менувате градите.

Емоционални проблеми

Некои мајки по породувањето може да страдаат од постпартална депресија, нешто што може да има многу негативно влијание врз нивните емоции и расположение воопшто. Ова ќе има директно влијание врз производството на млеко. Кога жената страда од постпартална депресија, потребно е да побара помош од професионалец за да може да го преболи што побрзо и да не чувствува дека негативните емоции можат да ја преболат.

Исто така е можно различните околности во животот на една жена и мајка да ве натераат да поминете низ периоди на стрес или нервоза, нешто што несомнено може да направи да не се чувствувате добро и вашето тело да страда и да се намали производството на млеко. Затоа, важно е и за вашата емоционална благосостојба, како и за грижата за вашето дете и производството на вашето млеко, да се грижите за вашето расположение и да побарате помош секогаш кога е потребно.

производство на мајчино млеко

Побарајте помош од професионалец

Можеби исто така треба да дознаете повеќе за доењето Но, ќе мора да престанете да ги слушате мислењата на сите. подобро е да одите кај специјалист за лактација или вашиот лекар, потребно е стручно лице да ве советува како треба да го сторите тоа за да биде точно. Што повеќе, може да ве научи на техники на доење и да ви понуди совет за зголемување на снабдувањето со млеко. Ако користите неправилни техники на доење, вашето бебе може да престане да дои или да не прима доволно млеко за време на оброците. Ова исто така може да влијае на долгорочното производство на млеко.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.