Хомопарентно семејство

Хомопарентно семејствоВо општество каде што живееме сè уште има многу луѓе кои мислат дека има само еден вид на семејство, тоа на цел живот, мајка, татко и деца. Toе ви покажеме што сè повеќе се случува во општеството во кое живееме, што е т.н. хомо родителско семејство.

од 70-тите Веќе се создадени студии поврзани со овој тип на родителство, каде нивната анализа се фокусираше на тоа каков бил психолошкиот напредок на децата воспитани од хетеросексуални и хомосексуални родители. До денес и пред XNUMX век, овој тип на родителство се преврте наопаку, бидејќи заедничкиот модел не е категоризиран и нуди широк опсег на позитивно родителство помеѓу различни семејства. 

Што е хомородителско семејство?

Хомородителското семејство е кога неколку двајца мажи или две жени тие стануваат родители на едно или повеќе деца. Тие можат да бидат дадени преку посвојување, Од Сурогат мајчинство или од вештачко оплодување во случај на жени. Тие се сметаат и за хомородителски роднини во кои еден од двајцата членови има деца природно од претходната врска.

Во хомородителско семејство, децата можат да се одгледуваат со истите услови, но обично има некои типови на проблеми во рамките на семејната единица или надвор од неа, иако нормалното е што доколку ги има, тие се решаваат со помош на специјалисти.

Хомопарентно семејство

Деца од хомопарентни семејства тие не се разликуваат од оние кои се израснати со хетеросексуални родители во која било област на развој. Дури има моменти кога истополовите родители многу вежбаат подобро таа задача отколку семејството составено од мајка и татко, бидејќи оние од ист пол имаат тенденција да бидат повеќе вклучени и вложуваат повеќе труд во образованието и воспитувањето.

Сексуална ориентација на деца од хомородителски семејства

Спроведени се детални студии за сексуалната ориентација на децата од хомородителски семејства. Во заклучок, нема докази дека децата имаат хомосексуална ориентација. Ако децата завршат да бидат хомосексуалци, шансите да завршат во оваа ситуација потекнуваат подеднакво од хомосексуалните или хетеросексуалните семејни јадра.

Мораме да кажеме дека истите студии покажуваат дека одгледувањето свои или посвоени деца од страна на хомосексуалци или лезбејки нема нема негативни последици за нив. И дека стапката на хомосексуалност кај момчињата и девојчињата одгледувани од хомосексуални парови не е поголема од онаа на оние што ги одгледуваат хетеросексуалните парови. Затоа доаѓајќи до заклучок дека ова семеен круг нема никаква врска со сексуалната струја на секое дете.

Хомопарентно семејство

Социјален живот на дете на училишна возраст

Студиите продолжуваат да ги проценуваат овие податоци. Тие дошле до заклучок дека децата не трпат малтретирање поради овој тип на семејна состојба. Ако е така, ги внесува истите веројатности во општа смисла, кога станува збор за конвенционално семејство. Сепак, секогаш е соодветно на овие деца да им се обезбедат сите потребни алатки за да можат да се одбранат.

  • Меѓу овој тип на алатки, пред сè, неопходно е да се разбере тоа нема ништо лошо во тоа да се има еден или друг вид сексуална ориентација, Може да има дури и разлики помеѓу едно или друго семејство.
  • Ситуации на стигматизација и малтретирање тие можат многу добро да се справат со татковците или мајките кои всадуваат социјални вештини за да можат да се одбранат во овие непредвидени настани.
  • Добра помош е создадете хармонична комуникација меѓу членовите на семејството. Промовирањето на емоционалното изразување е дел од оваа добра практика, бидејќи со добро разбирање на емоциите, секој инвазивен обид надвор од семејното јадро може да се открие многу порано.

Дали има проблеми во социјализацијата на адолесцентите?

Денес сè уште постојат предрасуди во однос на овој тип на состојби. Сепак има хомородителски семејства кои се чувствуваат нервозни и треба да решат некој друг конфликт. Секое семејство треба да ги знае сите тешкотии со кои може да се соочи.

Општо земено, однесувањето на децата или адолесцентите во нивната социјална средина се практично исти како оние на традиционалното семејство. Некои студии дојдоа да го оценат нивното воспитување од татковци геј или мајки лезбејки, откривајќи во овие случаи луѓето попозитивни кон различноста. Затоа, тие се повеќе дружељубиви. Сепак, без оглед на типот на семејството во кое припаѓаат, тие секогаш мора да имаат многу почитувано образование, каде што мора да преовладува толеранцијата. Тоа е клучот за нормализирање на сексуалната различност.

Хомопарентно семејство

Предности и недостатоци на хомородителско семејство

Некои од предност во овој тип на семејство е дека децата се многу посакувани, така што вклученоста на родителите е многу висока.

Тие развиваат многу правда, на толеранција, почит кон другиот и имај помалку предрасуди за овие прашања; Исто така, постои подеднаква распределба на задачите што ја фаворизираат флексибилноста на родовите улоги.

Што се однесува до некои непријатности што може да се појави се оние што даваат недостаток на фигура машко или женско во семејството. На можни отфрлања и социјалните предрасуди што постојат во хомосексуалноста и особено во овој тип на семејство; на неколку препораки ги има, бидејќи нема многу семејства или не се јавни.

Мора постојано демонстрираат на општеството дека тие се вистинско семејство и дека можат да си ја вршат домашната задача подеднакво добро како и мајките и татковците. Тоа е факт што го покажува фактот дека се нуди можност да се запознае семејство со овие карактеристики и со тоа се нуди можност тие да се еднакви со традиционалните семејства што сме навикнати да ги гледаме во нашето општество.

Кога хомородителското семејство е отфрлено од некои сектори

Има луѓе или сектори кои го отфрлаат овој тип на семејство, бидејќи одат против нивните морални или религиозни убедувања. Тие веруваат дека хомосексуалците или лезбејките што ги воспитуваат своите деца е неприродно и тоа тие не треба да бидат заштитени или поддржани со закон.

Тие се интегрални застапници за семејствата. кои се составени од заедницата помеѓу маж и жена, бидејќи тие се создадени во оваа природа за да можат да се размножуваат. Во однос на неговите убедувања, постои формална идеја дека децата мора да ги едуцира и мајка и татко. Ако детето не се воспитува под овие околности, постои можност да се создаде траума, проблеми со личниот идентитет или социјално отфрлање.

Секторите кои го бранат овој тип на семејство не веруваат дека децата ќе имаат тешкотии во нивните социјални вештини, Бидејќи тие учат исто како и секое друго дете, нивниот интелектуален развој е ист како оној на хомородителското семејство и, пред сè, преовладува семејната наклонетост. Тие се семејства кои ги пречекуваат овие деца. со друг тип на внимание и со поголема желба, ова е важен фактор за да може да се интегрира поддршката и безбедноста што му е потребна на детето за да се образува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.