Црн измет кај бебињата. Причини и третман

темна столица

Пристигнување на бебе во светот Тоа е благослов и предизвик. Сè што учиме за нив се одвива додека одиме понатаму, без разлика колку книги читаме, секогаш пред нашите очи има реалност што нè тера да западнеме во бескрајни предизвикувачки ситуации. Знаеме за мекониум или темна столица кога ќе се роди бебе, но имаме одредена неизвесност кога Црниот измет кај бебињата се јавува надвор од овој период.

Многу е важно да се направи преглед и дешифрирање Како се презентираат столиците на бебето? Можно е некои од моментите да изгледаат необично и да се исплашите, тоа е сосема нормално. Кога пелената изгледа темна и речиси црна, тоа може да се должи на неколку причини.

Мекониум

El мекониум Тоа е првото движење на дебелото црево на бебето. Се појавува со црна боја и изглед на катран, нешто доста непријатно. Многу акушерки веќе предупредуваат на овој факт пред родителите да забележат таква околност.

Оваа супстанца се состои од мртвите клетки и секретите од желудникот и црниот дроб. Бебето, кога било во утробата на мајката, било хрането преку плацентата. Но, сè што вдишал преку устата и белите дробови се неговите сопствени кожни клетки исфрлени во водата и самата плодова вода.

Неколку часа по раѓањето на бебето го исфрла целиот овој отпад преку вашиот дигестивен систем. Во други прилики, овој мекониум се исфрла пред породувањето и внатре во матката, што доведува до здравствени проблеми.

темна столица

Кога бебето има црни столици

Кога бебето расте и има мешано хранење, Можеби имате столици со друг изглед од она на што сме навикнати. Како што минуваат деновите, можеме да се навикнеме на овие инциденти, исто како и возрасните. Сепак, мора да се знае каков аспект може да се претстави и дали има некаков вид на аларм. Присуството на столици со црн изглед се должи на повеќе причини.

  • Присуство на крв. Кога столицата се меша со крв, може да има темно присуство. Оваа крв не е синоним за аларм, но може да потекнува од грлото, хранопроводникот, желудникот или устата. Ќе го помине целиот дигестивен систем додека не се измеша со сопствената храна и не заврши во столицата.
  • Со одредена храна консумирана. Кога детето ќе престане да го зема млекото како негова главна храна, ќе ги запознае другите постепено и кога телото ќе го прифати. Во овој процес на внесување храна како што се чоколадо, црвено месо или темни колачи може да предизвика поцрнување. Исто така, децата можат да внесуваат боја, пластелин, земја или некои материјали кои исто така можат да ја променат нивната боја.
  • кога се земаат додатоци на железо. Истото се случува и кај возрасните, кога се земаат додатоци на железо за некој вид третман, сосема е нормално столицата да изгледа темна. Ништо не се случува, тоа е само показател дека железото се асимилира правилно.

темна столица

Што да правиме кога ќе видиме црни столици?

Мора да се сеќавате на однесувањето на бебето неколку часа претходно. Бидете смирени и најдете причина за тоа помогне да се знае неговото потекло. Можеби бебето проголтало нешто од она што веќе го спомнавме и само треба да се надеваме дека овој факт нема да се повтори.

За да се уверите дека е крв, можете да го проверите со прскање водород пероксид на столицата. Кога ќе се додаде и неговата реакција е бела пена, тоа е показател дека навистина е крв. Мора да мислите дека оваа крв е од самото бебе или од некоја храна како џигер или црвено месо што ја произведува оваа боја.

Дури и остатоците од бананите конци често ја оцрнуваат столицата, формирајќи нишки или црни нишки кои привлекуваат внимание. Мора да запомните дали сте проголтале нешто вакво или слично. Сепак, и во случај на сомнеж, може да се консултира педијатарот за да се најде изводлив одговор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.