Нега и лична хигиена: кожа и коса

Нега и лична хигиена: кожа и коса

La хигиена персоналот ги опфаќа основите на тоалет, чистење и нега на нашето тело и нашите лични предмети. На овој начин, денес ви даваме неколку совети како да се грижите за кожата и косата на децата, како и создавање рутински навики.

Овие навики за негување се однесуваат на кожата, косата, рацете и стапалата, носот, очите и ушите. Односно се што е поврзано со сетилата, за да може да има а поголема перцепција од овие

лична хигиена кај децата

Личната хигиена е од суштинско значење во образованието на децата. Преку оваа навика тие доаѓаат да создадат сопствена личност и да ги рекреираат потребните капацитети за да научат да се грижат за себе во иднина.

Главниот извор е навиката и овој факт треба постепено да се всадува од времето кога се мали. Мора да ви биде јасно каков ќе биде предлогот за предавање, не ја потценувајте нивната возраст, бидејќи тие можат да научат повеќе отколку што замислуваме.

Тоа е важно дијалогот, неопходно е да се биде јасно што и кога ќе се учи. Децата, во зависност од нивната возраст, имаат свои ограничувања, па и вие морате имај трпение но тие учат толку брзо.

Нега и лична хигиена: кожа и коса

Оваа практика може да се направи заедно, помеѓу родителите и децата, а потоа да се користи како независна игра. Тоа е многу важно пофалете го она што е добро направено и запишете го целиот нивен напредок за да ги направите горди.

Хигиена на кожата

Кожата е една од главните одбранбени бариери на организмот против инфекции и други надворешни агресии. Тоа е исто така важен орган за врската за луѓето. За одржување на правилна хигиена на кожата тоа е пожелно е навиката за туширање наместо бања. На овој начин се фаворизира потењето и се минимизира ризикот од заболување од одредени дерматолошки заболувања, главно од заразно потекло.

Епидермисот на бебето е исклучително тенок. во споредба со онаа на 6-годишно дете. На оваа возраст, нивниот себум почнува да се зголемува и зајакнува против надворешните агенси. Поради оваа причина, од суштинско значење е да размислите за видот на производот што ќе го користиме за вашето секојдневно чистење, почитувајќи го тип на кожа и возраст.

 • Мора да ги научите Често мијте ги рацете. Знаеме дека е нешто тешко за паметење и многу здодевно, но од витално значење е за да не се вратите во досадни инфекции. Децата треба да научат да ги мијат рацете пред јадење, по допирање на домашно милениче, кога играат и споделуваат играчки, а особено по користење на бањата. Ако може, пена 40 секунди а потоа појасни. Најдобрите сапуни кои можат да се користат за секојдневно чистење се базираат на невен или девствено маслиново масло.

Нега и лична хигиена: кожа и коса

 • Бањите исто така мора да бидат регулираниПокрај тоа, тие можат да се користат како рутина и нешто забавно. Претворете го во нешто релаксирачко и што треба да го направат без напор и без да заборавите добро да ги исушите сите делови од телото, особено во сите области каде што има набори, за да не се појави страшната габа.
 • на девојки кои достигнуваат пубертет Треба да знаете дека за време на менструацијата е потребно да се спроведе екстремна лична хигиена. Верувањата за негативните ефекти што можат да ги имаат тушот или бањата врз здравјето во овој период се тотално лажни.
 • Исто така е важно дневна хигиена на перење, каде што е препорачливо да менувате долна облека и чорапи секој ден.
 • Не заборавај добро заштитете ги раните дури и од мали гребнатини. Помалите деца исто така може да се научат како да користат солен раствор и малтери за нивна заштита. Чистењето е од суштинско значење, како и сушењето пред да се нанесе заштитата со некој вид газа.

Хигиена за коса

Косата мора да се чува чист. Некои луѓе, особено оние со мрсна коса, можеби ќе треба да ја мијат секој ден; За ова нема контраиндикација, се додека миењето се врши со неутрален шампон кој не предизвикува иритација на скалпот. Во следните редови ќе ги анализираме главните цели што мора да се практикуваат во хигиената на косата:

мора добро го познавате скалпот и како да се грижите за него. Многу е важно да го разгалите овој дел и уште од мали нозе за да нема проблеми со косата. Мора да користите производи препорачани за деца, без агресивни парфеми и во соодветни количини.

Нега и лична хигиена: кожа и коса

 • Користете доволно количество шампон за коса, нема што да се надмине за да се избегне малтретирање на скалпот. Многу е важно обилно да ја исплакнете секоја употребена крема за да нема остатоци и на кожата и на косата.
 • мора користете производи без алкохол, бидејќи го содржат многу гелови или средства за фиксирање. Постојат креми кои можат да се користат за деца, бидејќи оставајќи остатоци нема да влијаат или да ја променат косата или скалпот.

За долга коса треба да научите да расплетува косата без оштетување. Користете голем чешел со широко распоредени влакна или заби, на овој начин многу подобро ќе ја отплеткате непослушната коса. Трик за поефикасно расплеткување е кога сте во бања или туш со мокра коса.

Започнете со отплеткување на краевите. а потоа одете нагоре со четкањето кон медиумот, а потоа кон горниот дел. Можете да додадете дел од регенераторот за полесно отплеткување, но не смеете да заборавите на добро плакнење со вода.

Многу суштински факт е да се направи на детето му е удобно со косата. Важно е да научите да се грижите за него и пред се да го сакате, особено кога станува збор за различните текстури што може да ги има, како кадрава или права коса. Не треба да има осудувања или екстремни проценки, секој човек мора да го цени она што го има и да знае да го одржува здраво и сјајно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.