Штетно е да се остават децата кај баба и дедо

Оставете ги децата со баби и дедовци

Оставањето деца со баби и дедовци може да биде добра алтернатива во одредени ситуации. Сепак, во многу случаи може да се покаже штетно на долг рок, и за образованието на детето, како и за семејните односи, како и за квалитетот на животот на дедото. Можеби немате друга алтернатива, можно е без помош на бабите и дедовците да не можете да си ја задржите работата.

Но, мора да бидете свесни дека на долг рок, сметката може да биде поголема отколку што замислувате. Значи, од суштинско значење е да се имаат сите можни сценарија што можат да се појават, бидејќи ако нема друг лек, мора да бидете подготвени да се справите со секоја ситуација. Можеби ќе се запрашате дали тоа ќе биде вашето идеално решение или е навистина штетно да ги оставите своите деца кај бабите и дедовците.

Па, тогаш ќе видите кои се некои неповолности да се имаат баби и дедовци да се грижат за децата. Бидејќи не е исто повремено да ги оставате на ваша грижа, додека треба да се грижите за нешто специфично, отколку да ги оставате да ги чувате ваша грижа секој ден. Во овој втор случај, тие ќе поминуваат многу часови на ден со нив и за децата, можете да ја промените референтната точка татковски.

Ако ги оставите децата со баби и дедовци, поставете ограничувања

Баби и дедовци кои се грижат за децата

Во повеќето семејства има разлики во идеалите за образование и воспитување на деца, особено помеѓу различни генерации. За баби и дедовци, новите методи на воспитување, хранење и образование се современи работи, што тие не секогаш ги разбираат. Кога немаат одговорност пред децата, немаат друг избор освен да го прифатат тоа дури и ако не им се допаѓа.

Но, ако ги оставате своите деца секој ден да се грижат за нивните баби и дедовци, тие неизбежно ќе ги користат своите методи. Тоа е, можеби ќе треба да се соочите со вашите сопствени деца затоа што бабите и дедовците ги учат да прават работи на поинаков начин отколку вие. Несомнено, децата ќе ја користат онаа што е најпријатна за нив. Затоа, ако морате да ги оставите вашите деца во грижа на баба и дедо, осигурете се дека сте поставете граници.

Дали бабите и дедовците можат да бидат лошо влијание?

Поставувањето правила што децата ги разбираат и ги следат не е лесно.Тоа е секојдневна работа, постојан напор што бара многу цврстина. Оние правила што некој ги воспоставува дома, а кои се надвор од кругот на семејството затоа што исклучиво влијаат на луѓето кои живеат во семејна единица, можат да бидат претерани, непрактични и непотребни за другите луѓе.

Бабите и дедовците генерално се многу попустливи со внуците отколку што некогаш биле со своите деца. Не е невообичаено да гледате во нив попустливост со вашите деца што вие самите никогаш не би можеле да уживате. Сето ова за детето не е ништо повеќе од конфузија, бидејќи во куќата на неговите баби и дедовци може да прави работи што не може дома. Дали детето може да претпочита да биде во куќата на бабите и дедовците? Очигледно, тие ќе сакаат да бидат таму каде што најмногу и на најлесен начин.

Токсични баби и дедовци

Оставете ги децата со баби и дедовци

Бабите и дедовците не се секогаш lovingубовните, слатки и грижливи луѓе што ги гледате во филмовите. Кога некое лице е токсично, тоа е дури и во нивната зрелост и бабите и дедовците не се исклучок. Ако бабите и дедовците покажат преференции за едното или за другото внуче, ако прават разлика, користете несоодветни термини што можат да влијаат на емоционалното здравје на детето, оставајќи ги со нив сигурно ќе биде штетно за децата.

Но, исто така, мора да разберете дека бабите и дедовците доаѓаат во период од нивниот живот во кој се надеваат дека ќе уживаат, без да имаат распоред или детски обврски. Исто така, може да биде штетно за нив и мора да се земе предвид пред да им наплати со таа одговорност. Затоа, пред да ја донесете таа одлука, проценете ги сите можни сценарија, личноста на бабите и дедовците, нивните потреби и генерациски разлики.

Само на овој начин, вашите деца ќе можат да имаат здрав однос со нивните баби и дедовци, без тие да мора да станат втор родители. Бидејќи лГолем образовен товар секогаш мора да падне на родителите, иако другите луѓе што го сочинуваат кругот на семејството имаат тежина во животот на децата. Оние што едуцираат, учат вредности и одговорности, секогаш ќе бидат татковци и / или мајки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.