6 начини за подобрување на имунитетниот систем и спречување на болести

6 начини за подобрување на имунитетниот систем и спречување на болести

Училиштето веќе започна. И, ако се грижите дали ќе ги исплашите вошки не е доволно, ние исто така треба да се грижиме за зачувување на вирусите и бактериите. Преземе акција за да зајакнување на имунолошкиот систем одлична идеја е да го добиете.

Сигурно веќе сте чуле многу работи, меѓу нив, дека ништо не се случува затоа што децата се разболуваат, кои на тој начин „имунизираат“ и глупости како тоа. Па погледнете, што сакате да ви кажам, за некое дете да се разболува неколку пати годишно, од година во година, ми се чини дека познатата „научна теорија за шетање низ куќа“ е направена на земја. Ако сакате вашето дете да биде посилно и да има моќен имунолошки систем кој му овозможува да се спротивстави на „инвазиите“ и брзо да закрепне во случај да влијаат врз него, она што треба да го направите е нешто друго. Всушност, сите мора да го сторите тоа дома, да станете семејство имуни силен И можно е да се постигне тоа. Тогаш ќе ти кажам како.

Следете здрава и урамнотежена исхрана

Смејте се и забавувајте се Истражувањата покажаа дека смеењето може да ја зајакне функцијата на имунолошкиот систем со зголемување на клетките што произведуваат антитела и помагање на клетките да ја извршуваат својата работа поефикасно. Исто така, докажано е дека смеењето го намалува нивото на хормони на стрес, додека ги зголемува ендорфините, кои се хормони кои чувствуваат добро.

Првото правило за здраво тело е да се јаде правилно. Здравјето влегува преку стомакот. Вашата диета треба да содржи добра количина храна богата со антиоксиданти, кои се важни за одржување на правилното функционирање на имунитетот. Здравата исхрана богата со храна што го зајакнува имунитетот му помага на телото да изгради бели крвни зрнца кои се борат против инфекцијата и ги поправаат клетките по повредата.

Поради оваа причина, овошјето и зеленчукот, суров и варен, не можат да изостанат од исхраната. Мој личен совет: алое вера измешана со свеж сок наутро и зелени смути во текот на денот (моите деца ги сакаат).

Вежба

Студиите покажаа дека редовно умерено вежбање може да ја подобри функцијата на имунолошкиот систем. Ова е затоа што може да ја зголеми активноста на белите крвни клетки и да ја зголеми нивната циркулација низ целото тело. Само 30 минути на ден може да ја зголеми активноста на имунолошкиот систем. Спротивно на тоа, прекумерното вежбање може да има негативен ефект; всушност може да го намали имунитетот.

Спијте доволно

Спијте доволно

Истражувањата покажаа дека спиењето е од суштинско значење за здравјето на имунитетниот систем, и кај возрасните и кај децата, како и за општата благосостојба. Недостатокот на сон е поврзан со разни когнитивни и здравствени проблеми, вклучително и зголемен ризик од дебелина, дијабетес и срцеви проблеми. Недоволно спиење исто така може да доведе до нарушување на хормоналната функција и намалена неможност за борба против инфекцијата.

Чувајте го стресот под контрола

Психолошките фактори исто така можат да влијаат на имунолошкиот систем. И хроничниот и привремениот стрес можат да имаат физиолошки ефекти што можат да ја намалат способноста на организмот да се бори против инфекцијата. Се покажа дека стресот го намалува бројот и ефективноста на клетките кои се борат против природните инфекции.

Иако одреден степен на стрес е неизбежен и за возрасните и за децата, важно е да се внимава на знаците дека вашето дете може да биде под стрес. Обидете се да управувате со стресот на вашето дете и направете се што можете за да го држите под контрола вашиот сопствен стрес.

Смејте се и забавувајте се убаво

смеј се

Истражувањата покажаа дека смеењето може да ја зајакне функцијата на имунитетот преку зголемување на клетките кои произведуваат антитела и помагајќи им на клетките да си ја вршат работата поефикасно. Исто така, докажано е дека смеењето го намалува нивото на хормони на стрес, додека ги зголемува ендорфините, кои се хормони кои чувствуваат добро.

Избегнувајте лоши навики кои влијаат на имунолошкиот систем

Некои навики можат негативно да влијаат на имунолошкиот систем. Чадот од нив е пушење. И пасивно пушење. Храната богата со заситени масти и прекумерната потрошувачка на шеќер, исто така, игра улога. Спиење премалку и зафатен живот што предизвикува премногу стрес, исто така, го депресира имунитетот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.