Rëndësia e përmirësimit të aftësive të kujtesës tek fëmijët

përmirësoni kujtesën me lojëra

Dhënia e mundësisë për fëmijët parashkollorë për të rritur aftësitë e tyre të kujtesës do të hapë rrugën për suksesin në të ardhmen.. Përdorimi i lojërave për të rritur aftësitë e kujtesës tek fëmijët do t'i ndihmojë ata të kenë rezultate më të mira dhe për të zvogëluar probabilitetin e dështimit të shkollës.

Kjo është arsyeja pse është thelbësore që prindërit të përfshijnë lojëra të bazuara në kujtesë në lojërat e rregullta të fëmijëve të tyre. Ideali është që të filloni të bëni këtë lloj loje nga 2 dhe 3 vjet të vegjëlve. Kur punohet kujtesa tek fëmijët, ajo mund të ketë një ndikim të madh edhe dhjetë vjet më vonë.

Pse është i rëndësishëm zhvillimi i kujtesës?

Duhet të fillojmë duke thënë se kujtesa është një faktor vërtet kyç në të gjithë mësimin. Sepse është ai që është përgjegjës për të ruajtur të gjithë informacionin që mbërrin. Informacion që do të jetë i dobishëm gjatë gjithë jetës. Prandaj, Zhvillimi i tij është i rëndësishëm sepse ka lehtësinë për të ruajtur gjithçka që marrim nga fëmijëria. Pra mund të themi se është ai që ka për detyrë të ruajë eksperiencat tona dhe këto janë vërtet të rëndësishme për të krijuar kujtime, ndjesi dhe madje edhe njerëzit me të cilët ndajmë jetën tonë. Pra, kur të ndihmohet të zhvillohet qysh në moshë të re, do të jemi në gjendje ta stimulojmë shumë më tepër dhe të ruajmë funksionimin e duhur.

Ndihmoni në përmirësimin e kujtesës së një fëmije

Si të ndihmoni në përmirësimin e kujtesës së një fëmije?

përmes kujtesës së punës

La kujtim Puna është një lloj memorie afatshkurtër. Nëse i tregoni një tre vjeçari një lodër dhe më pas i kërkoni të shikojë nëpër dhomë për ta gjetur, ai do të përdorë kujtesën e punës për ta gjetur. Kjo kujtesë është shumë e rëndësishme që të jeni në gjendje të ndiqni udhëzimet në klasë, kështu që ata mund të kuptojnë disa komanda të thjeshta dhe të përdorin imagjinatën e tyre për të kryer veprime.

Fëmijët që punojnë në kujtesën e punës dhe luajnë lojëra në shtëpi për të rritur aftësitë e kujtesës janë ata që do të paraqiten më mirë në shkollë më vonë. Lojërat me role parashkollore gjithashtu mund të përmirësojnë kujtesën e punës pasi fëmija mund të kujtojë se çfarë po luan.

përmes ndërgjegjësimit

Për më tepër, është një ide e mirë të punohet në vëmendjen e fëmijëve për t'i ndihmuar ata të përqendrohen dhe për të përmirësuar kujtesën e tyre të punës. Për këtë është e nevojshme të kufizoni kohën në TV, përdorimin e telefonave inteligjentë, tabletëve ose lojërave video. Është e rëndësishme që ata të bëjnë aktivitete sportive që u pëlqejnë dhe që i motivojnë. Si dhe luani lojëra të kujtesës vizuale.

Përmes leximit aktiv

A ju kujtohet kur nënvizonit gjithçka që po studionit? Epo, është një tjetër nga aftësitë e kujtesës që funksionojnë kur e hedhim atë hap. Sepse ne do të kujtojmë atë që ishte në të verdhë ose rozë dhe blu. Epo, të vegjlit mund të luajnë me të edhe përmes leximit, shënimit të fjalëve apo situatave të caktuara. Kështu që më vonë kur t'i pyesni, ata të dinë se çfarë kanë lexuar dhe të mund të riprodhojnë historinë.

aftësitë e kujtesës tek fëmijët

Si kontribuojnë vëmendja dhe kujtesa në procesin e të mësuarit?

Sepse ato janë dy pika kyçe në të. Domethënë, Procesi i të mësuarit kërkon vëmendje ndaj informacionit që ai na jep.. Kur të marrim pjesë me të vërtetë, ne do të fusim të gjithë atë informacion në kujtesën tonë. Në atë kohë, ky i fundit do të jetë përgjegjës për mbajtjen e tij. Por përveç kësaj mbajtjeje, ju gjithashtu duhet ta kuptoni atë. Sepse në këtë mënyrë, dhe duke i bashkuar të dyja situatat, do të arrijmë qëllimin tonë për ta kujtuar atë herën tjetër. Ndonjëherë duhet të punosh shumë për vëmendjen tek të vegjlit dhe për këtë arsye duhet të kemi pak durim, por mund të arrihet.

Cilat aktivitete ditore ndihmojnë në përmirësimin e aftësive të kujtesës?

Për të përmirësuar aftësitë e kujtesës, ka shumë aktivitete që mund t'i futni në ditët e përditshme të të vegjëlve tuaj. Në një dorë, ju mund t'u tregoni atyre histori të jetës suaj, duke i dhënë formë të gjitha atyre episodeve për t'i bërë ato më fantastike dhe për t'u përshtatur më mirë. Ju tashmë e dini se kryerja e veprimeve të thjeshta matematikore, si dhe shkrimi çdo ditë dhe leximi janë gjithashtu thelbësore. Por nëse flasim përsëri për lojërat, atëherë asgjë si të bësh enigma dhe lojërat e njohura të tavolinës nuk do të jenë opsione shumë themelore, por jashtëzakonisht të rëndësishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.