Çrregullimet e tretjes në shtatzëni: si t'i luftoni ato

Shtatzëna kërkon në rrjet për artikuj mbi çrregullimet e tretjes

Cilat janë çrregullimet më të shpeshta të tretjes gjatë 9 muajve të shtatzënisë dhe cilat janë këshillat për t'i parandaluar ato? Që në ditët e para të shtatzënisë, disa hormone veprojnë në trupin e nënës për të krijuar kushtet më të mira për zhvillimin e embrionit. Kjo perfshin gonadotropina korionike njerëzore, estrogjenit dhe progesterone që nxisin relaksim i muskujve të pavullnetshëm, për të mbrojtur mitrën nga rreziku i kontraktimeve të dëmshme.

Janë ato gjithashtu relaksojnë muskujt e pavullnetshëm të sistemit të tretjes dhe ushqimi i gëlltitur mbetet më gjatë në stomak, duke shkaktuar fryrje dhe ndjenjën e ngopjes. Përmbajtja e stomakut tenton të rritet në ezofag, një fenomen që merr emrin e Refluksi gastroezofageal, dhe zakonisht e bën këtë me djegie dhe vjellje.

Në të njëjtën mënyrë, përmbajtja e zorrëve ngadalëson kalimin e saj, duke shkaktuar kështu kapsllëku. Në tremujorin e tretë, zmadhimi i mitrës nënkupton zhvendosjen lart të stomakut dhe prirjen e ezofagut. Ky faktor gjithashtu kontribuon në refluksin e materialit gastrik, ndjesi djegieje dhe sëmundje. Këtu janë disa këshilla për të ndihmuar në zbutjen e këtyre çrregullimeve të tretjes.

Nauze: format e lehta janë shumë të zakonshme

Është aq e zakonshme në javët e para të shtatzënisë, saqë konsiderohet si një nga shenjat tipike të shtatzënisë së hershme. Forma e lehtë e çrregullimit prek 70-80% të nënave në pritje. Në vend të kësaj, Format më të rënda janë të rralla, me të vjella të shpeshta, vështirësi në ushqyerje dhe hidratim: të ashtuquajturat hiperemesis gravidarum.

Nëse të përzierat janë të lehta dhe nuk shoqërohen me të vjella, në shumicën e rasteve mjafton të merren disa masa paraprake në ushqim për të lehtësuar shqetësimin: ndani vaktet, shmangni vaktet e rënda, të tilla si ushqimet e skuqura dhe yndyrat shtazore që kërkojnë tretje të zgjatur, konsumoni karbohidrate në mëngjes sapo të ngriheni për të ulur aciditetin në ezofag, Mos pini me stomak bosh..

A mund të përdoren produkte natyrale?

Suplemente me vitaminë B6 dhe xhenxhefil mund të ndihmojnë gjithashtu. Dekada më parë, disa studime mbi kafshët laboratorike sugjeruan se konsumimi i xhenxhefilit gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e defekteve të lindjes, por që atëherë këto janë hedhur poshtë. Xhenxhefil es sigurim. Është e vështirë të vlerësohet me saktësi efektiviteti i tij, pasi mund të konsumohet në forma të ndryshme: rrënjë e freskët, rrënjë e thatë pluhur, si çaj bimor dhe çdo preparat përmban përqindje të ndryshme të përbërësit aktiv. Megjithatë, ka shumë gra që pretendojnë se përfitojnë prej saj.

Çfarë ndodh nëse keni hiperemezë gravidarum?

Grave të prekura nga hyperemesis gravidarum, forma më e rëndë e të përzierave, u jepet një pike kripë dhe kripëra minerale. . Një ndihmë për të kompensuar çekuilibrin e shkaktuar nga të vjellat e përsëritura. Gjithashtu jepen medikamente për të shtypur dëshirën për të vjella.

Në radhë të parë antihistamines, më i sigurti në shtatzëni. Nëse kjo dështon, mund të provoni metoklopramid, i cili nxit lëvizshmërinë e sistemit tretës dhe përshpejton zbrazjen e stomakut. Ndonjëherë përdoren barna neuroleptike, të cilat veprojnë edhe në qendrën e të vjellave. Të gjitha këto barna janë të rezervuara për situatat më të rënda dhe kërkojnë recetë.

Refluksi: masa të sigurta dhe barna në 9 muaj

Nauzeja është një i afërm i urthit me refluks, për shkak të inflamacionit të shtresës së brendshme të ezofagut pasi përmbajtja e stomakut kalon përmes stomakut. Gjithashtu në këtë rast janë përgjegjës hormonet që ngadalësojnë tretjen dhe mitra e rëndë që ngjesh stomakun nga poshtë.

Për të parandaluar çrregullimin, është e këshillueshme ndani vaktet në shumë ushqime të vogla, në mënyrë që të mos mbushet plotësisht stomaku.Gjithashtu është më mirë të zgjidhni ushqime me tretje të shpejtë, duke shmangur yndyrnat shtazore, salcat, kremrat dhe erëzat më të rënda.

Ne e përsërisim gjithmonë, por duhet të ecësh...

grua shtatzënë duke ecur nëpër fushë me një fustan të bardhë

Pas darkës, është e dobishme të bëni një shëtitje para se të shkoni në shtrat, pasi pozicioni i shtrirë favorizon refluksin. Nuk është rastësi që kjo është situata në të cilën urthi shfaqet më shpesh. Krevati mund të pajiset me një jastëk shtesë për të futur poshtë dyshekut në anë të kokës: kjo prirje shërben për të lehtësuar zbritjen e ushqimit në stomak dhe për të penguar ngjitjen e tij.

Çfarë droga a mund të ndihmojë në luftimin e këtyre çrregullimeve të tretjes pa rrezik për fetusin?

ato bazuar në bikarbonatin e sodës, që kryejnë një veprim kimik: neutralizojnë aciditetin e materialit gastrik, duke mbrojtur mukozën e ezofagut, pa u përthithur nga sistemi tretës dhe për rrjedhojë. nuk ka asnjë efekt në shëndetin e fetusit. Medikamente të tjera që modulojnë prodhimin e acidit në ezofag, bllokues të Receptorët H2 dhe frenuesit e pompës së protonit mund të përdoren vetëm me recetën e një gjinekologu, i cili vlerëson marrëdhënien midis rreziqeve dhe përfitimeve rast pas rasti. Disa studime jokonkluzive kanë sugjeruar se frenuesit e pompës protonike mund të rrisin rrezikun e astmës tek një fëmijë, kështu që nevojitet kujdes.

Nëse zorra është e ngadaltë

Lëvizja fizike dhe vëmendja ndaj dietës, me rritja e marrjes së fibrave dhe lëngjeve, janë hapat e parë që duhen ndjekur për të adoptuar një mënyrë jetese që respekton zorrën, e cila parandalon çrregullimet e tretjes si p.sh. fryrje, dhimbje stomaku dhe kapsllëk. Një laksativ mund të përdoret nëse është e nevojshme, por vetëm herë pas here, në prani të një çrregullimi specifik. Përdorimi i zgjatur i laksativëve me kalimin e kohës mund të çojë në situata varësie, ku zorra nuk është më në gjendje të kryejë funksionet e saj normale, nëse jo me ndihmën e ilaçeve.

Cilat janë laxatives Çfarë mund të merret në mënyrë të sigurt gjatë shtatzënisë? Të "lloji osmotik" ”, pra ato që punojnë duke rikuperuar ujin në zorrë dhe duke zbutur jashtëqitjen, të tilla si PEG ose glikol polietileni, e cila nuk përthithet nga muret e zorrëve dhe për këtë arsye nuk ka efekt në fetus dhe gjithashtu nuk shkakton inflamacion të mukozës së zorrëve. Ose ekziston edhe laktulozë, me operacion të ngjashëm.

Çrregullime të tretjes në shtatzëni: kujdes nga kilogramët e tepërt

Shtim në peshë e tepruar gjatë shtatzënisë nxit të gjitha çrregullimet gastrointestinale. Ja përse mbajtja e një kontrolli të mirë të të ngrënit dhe një mënyrë jetese aktive ndihmon në parandalimin dhe lehtësimin e të përzierave, urthit, inflamacionit të zorrëve dhe kapsllëkut, përveçse është absolutisht e dobishme për shëndetin e nënës së ardhshme dhe foshnjës së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.